Evo zašto su majmunske boginje i COVID drastično različite bolesti
Nedavna deklaracija Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) o epidemiji klada I mpoxa (majmunskih boginja), koja potiče iz Demokratske Republike Kongo, kao međunarodnoj zdravstvenoj prijetnji, izaziva osjećaj déjà-vua, podsjećajući na početak pandemije COVID-19. Iako su mnogi odmah povukli paralelu između ove dvije bolesti, važno je razumjeti da mpox nije novi COVID-19, te da postoje značajne razlike koje objašnjavaju hitnu reakciju WHO-a.
Prvo, SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje COVID-19, pripada porodici koronavirusa, dok je mpox poxvirus. Ove dvije porodice virusa imaju različite strukture i načine prenošenja. SARS-CoV-2 je omotačeni virus sa jednostrukom RNK genomom, dok mpox ima mnogo složeniji, dvostruko uvezani DNK genom. Zahvaljujući vakcinama, čovječanstvo je uspjelo potpuno iskorijeniti male boginje, što daje nadu da bi i mpox mogao biti uspješno kontrolisan, iako nijedna dosadašnja varijanta mpoxa nema smrtnost sličnu onoj malih boginja.
Razlike u načinu prenošenja ovih virusa također su ključne. Dok se SARS-CoV-2 širi zrakom i putem respiratornih kapljica, mpox se uglavnom prenosi bliskim kontaktom, uključujući seksualni kontakt, kao i preko kontaminiranih površina. Iako su oba virusa omotačena i osjetljiva na dezinfekciju, pravovremena identifikacija i izolacija zaraženih osoba kod mpoxa je efikasnija zbog sporijeg širenja virusa u poređenju s SARS-CoV-2.
Klinička slika mpoxa i COVID-19 također se značajno razlikuje. Dok COVID-19 može zahvatiti više organa i izazvati širok spektar simptoma, uključujući dugotrajne komplikacije poznate kao „dugi COVID“, mpox izaziva karakteristične osipne promjene na koži koje traju do četiri sedmice. Iako oba virusa mogu zahtijevati bolničko liječenje u težim slučajevima, glavni cilj je ublažavanje simptoma dok tijelo ne savlada infekciju.
Vakcinacija se pokazala presudnom u borbi protiv COVID-19, a slična strategija se sada koristi i za mpox. Dvije vakcine su već odobrene za mpox, a vlasti pokušavaju osigurati više doza u regijama koje su najteže pogođene. Pravilna edukacija i informisanje o rizicima i dostupnosti vakcina su ključni za zaustavljanje širenja bolesti.