Doktorica upozorava: Ispod koje temperature ne smijete postavljati klimu

Porodica i zdravlje
Doktorica upozorava: Ispod koje temperature ne smijete postavljati klimu

Temperaturne razlike ne bi trebale biti prevelike, upozorava ljekarka Biserka Obradović i napominje da u suprotnom možete završiti i u bolnici sa upalom pluća, kašljem, temperaturom, a ako klima duva pravo u vas - i sa išijasom. Idealna razlika između vanjske i unutrašnje temperature u klimatiziranoj prostoriji je između pet i sedam stepeni Celzijusa.

Veoma je važno da razlika između unutrašnje i spoljašnje temperature ne bude veća od 7 stepeni Celzijusa, ističe ljekarka. Velika temperaturna razlika može uzrokovati mnoge zdravstvene probleme.

Kako prenosi Nova.rs, doktorica Obradović je – kao i mnogi drugi ljekari pre nje – upozorila da je jedna od najvećih grešaka koje ljudi prave u periodima velikih vrućina da previše rashlade prostoriju.

“U ovom periodu primamo veliki broj oboljelih od upale pluća. Dolaze sa upornim kašljem, bolom u grudima i visokom temperaturom”, objasnila je ona.

Kako je dodala, u principu, svim primljenim pacijentima je zajedničko to što borave u veoma klimatizovanim prostorijama, gdje su temperature ispod 20 stepeni Celzijusa, a napolju je toplotni talas sa temperaturama i iznad 35 stepeni Celzijusa.

U vrelim ljetnim mjesecima preporučuje se postavljanje klima uređaja između 24 i 27 stepeni Celzijusa, jer u tom slučaju prelazak na vanjske temperature neće biti prestrog. Brzi prelazak iz veoma hladne prostorije na visoke temperature opasan je ne samo za srčane i druge hronične bolesnike, već i za potpuno zdrave ljude.

Istovremeno, ljekarka savjetuje i da izbjegavate da sjedite direktno ispod klime, jer u suprotnom možete dobiti išijas. Prilikom korištenja klima uređaja važno je redovno čistiti filtere i servisirati uređaje, jer se u njima mogu nakupljati razne bakterije, alergeni i prljavština, što može uzrokovati brojne zdravstvene probleme.

Ne propustite