Policajac u penziji o slučaju Danke Ilić: Bojim se da je napravljen krucijalni propust tokom istrage
Djevojčica Danka Ilić (2) nestala je 26. marta iz porodičnog dvorišta u naselju Banjsko Polje kraj Bora. Za njom se tragalo danima, a potom je MUP Srbije saopštio kako je Danka ubijena i da su uhapšena dvojica osumnjičenih. Istragom, utvrđeno je da se DNK Danke Ilić ne nalazi na ni u automobilu za koje su nadležni tvrdili da je udario djevojčicu i kojim je tijelo prevezeno do lokacije gdje je ukopana. Tijelo još nije pronađeno, a osumnjičeni koji su uhapšeni su negirali krivicu. Bivši policajac Dragan Mioković, koji je radio na brojnim slučajevima u Sarajevu, kazao je za N1 kako su tokom istrage napravljeni krucijalni propusti.
Slučaj Danka Ilić
“Još imam konekcija i u Srbiji iako sam u penziji i raspitivao sam se o svemu tome jer me i privatno zanima. Slobodno mogu da kažem na osnovu onoga što sam pročitao i saznao po kuloarima da je tokom istrage napravljen krucijalni propust. Ako je definitivno objavljeno da na vozilu kojim je djevojčica navodno udarena i prevezena s mjesta gdje je udarena na mjesto gdje je ostavljena, nema nijednog DNK traga, onda se postavlja pitanje o čemu se tu radi. Drugo, smrt onog muškarca u pritvoru je nešto što je u zraku. I treće, činjenica je da u 95 posto bez tijela nema zločina. Tijelo se mora naći. Ne bih da prejudiciram i dijelim lekcija iz pozicije iz koje ne znam detalje, ali bojim se da je i ovo jedan od onih slučajevima u kojima nije ispoštovana, ne zakonska već zanatska procedura. Takve istrage atraktivno izgledaju samo na filmovima. To je zanat i redoslijed poteza koji mora biti apsolutno ispoštovan, a poštivanje tih pravila ne garantuje uvijek da ćete naći počinioca, ali garantuje da nećete pogriješiti i da nešto što je prije par mjeseci, ovako monstruozno, izgledalo čisto kao kristal, danas apsolutno mutno i nejasno”, rekao je Mioković u Novom danu.
Govoreći o brutalnim ubistvima i femicidima koji potresaju BiH, kazao je kako je to nešto što se, nažalost, ne može predvidjeti, ali da je potrebna jedan multidisciplinirani pristup rješavanju ovog problema koji će obuhvatiti i porodicu, socijalni rad, obrazovanje, policiju, tužilaštvo i ostale jer ovo što se dešava u BiH, “nije zapamtio”.
“U poslu kojim sam se bavio, bavio sam se i istraživanjem i bilo je slučajeva gdje sam kao profesionalac ostao zaprepašten načinom izvšenja krivičnih djela. Žene nerijetko nažalost ubijaju njihovi bračni ili vanbračni partneri. Ali ovo kako se u posljednje virjeme dešava u BiH, to nisam zapamtio. Uzorci tako nečega su daleko dublji od opravdanih kritika spram onih koji dolaze na kraju lanca koji moraju da se brinu nepsoredno o sigurnosti građana – policija, tužilaštvo i sud. Neophodno je da se podvuče crta. Ja sam optimista po prirodi, ali slučajeve femicida i ubistva generalno je nemoguće prevenirati. Novih slučajeva će nažalost biti, ali naša obaveza kao društva pa tek ovih na kraju lanca je da toga bude što manje”, rekao je Mioković.