Redžep Erdogan - "usamljeni jahač" ili "žrtveno jagnje"?

Svijet
 Redžep Erdogan - "usamljeni jahač" ili "žrtveno jagnje"?
Za oštru politiku Erdoganu je potrebna snaga, hrabrst, ali i podrška sa strane

 

Na Zapadu dominiraju dvije verzije uzroka rušenja ruskog bombardera "Su-24" iznad granice Turska-Sirija - dok jedan broj eksperata tvrdi da je posredi bio samostalni potez Turske, drugi smatraju da je šef države Redžep Tajip Erdogan samo izvršio neformalno naređenje Washingtona.


Za oštru politiku Erdoganu je potrebna snaga, hrabrst, ali i podrška sa strane
Penzionisani američki general Pol Velili smatra da Ankara u sirijskom sukobu nastoji da ostvari svoje interese i pritom ne sarađuje sa NATO savezom i ocjenjuje da tursko rušenje ruskog bombardera sigurno neće biti njihov posljednji provokativni čin i zato zagovara izbacivanje Turske iz NATO saveza.
 

Velili tvrdi da napad na ruski vojni avion nema nikakve veze sa odbranom turskih granica, već da je Turska to učinila da bi Rusiji pokazala da je dominantna sila u regiji i da neće popustiti u vezi sa ovim pitanjem.
 
"Turska je jednostrano donijela odluku o rušenju ruskog vojnog aviona i time pokazala da se ne želi savjetovati sa ostatkom NATO saveza. To je već duže vreme politika Ankare", navodi Velili.

 
Međutim, deo analitičara upozorava da se tako ozbiljna stvar kao što je raketiranje aviona jedne nuklearne sile iznad prostora koji je sada epicentar svjetskih dešavanja ne može desiti samovoljno.
 

Oni smatraju da je turski lider dobio "instrukcije" najjačih zapadnih sila, bez nekog prethodnog samita NATO pakta, da iskuša reagovanje Rusije, i da je Erdogan samo imao ulogu "žrtvenog jagnjeta".
 
Tursko obaranje ruskog bombardera "Su-24" bio je pravi napad, a ne onaj iz predostrožnosti, straha ili odbrane, na šta upućuju svi detalji.
 
Ankara je javno nakon obaranja aviona poručila Moskvi da će to opet učiniti i da je imala pravo na to, ali ima ocjena da se Erdogan nikad ne bi usudio da tako nastupi da iza sebe nema NATO i SAD.
 
Riječ je o ratnom činu "putem posrednika", u ovom slučaju Turske, ili Ukrajinaca ili Saudijaca u Jemenu - svi oni na neki način služe globalnim interesima najjačih zapadnih sila prema Rusiji.
 
Rusija je, doduše, odgovorila prebacivanjem svog najjačeg protivvazdušnog sistema "S-400" u Siriju, odnosno u svoju bazu kod Latakije.
 
Sada su aktuelna dva pitanja - da li će NATO i Zapad pokušati da testiraju i ovaj sistem da bi provjerili koliko je zaista dobar i ko će biti "žrtveno jagnje", odnosno ko će da primi kontraudar na sebe?

Ne propustite