Izrael srušio 11 palestinskih kuća u Zapadnoj obali

Svijet
Izrael srušio 11 palestinskih kuća u Zapadnoj obali

Izraelski vojnici uništili su 11 kuća i drugih objekata u zabačenoj zajednici na okupiranoj Zapadnoj obali, ostavljajući 50 ljudi bez krova nad glavom, usred izvještaja o porastu rušenja kuća i rastućem nasilju na palestinskoj teritoriji.

Izvođači radova s ​​buldožerima u pratnji izraelske vojske stigli su u Umm al-Kheir, selo koje je uglavnom dom pastira, u srijedu ujutro i srušili šest kuća, šatorskih rezidencija, generator električne energije, solarne panele i rezervoare za vodu, kazali su stanovnici i izraelski aktivisti koji su dokumentovali cijeli postupak. Oštećeno je i poljoprivredno zemljište i ograde, a drveće je počupano.

Rušenjem je uništeno oko trećine infrastrukture u selu.

“Godinama smo se borili na izraelskim sudovima protiv toga jer je većini sela prijeti rušenje, ali oni su to činili i ranije”, rekao je Eid Suleiman, stanovnik sela. “Ali ovaj put su došli bez da su obavijestili našeg advokata. Nismo imali vremena ni da pokupimo svoje stvari.”

“Postavili smo nekoliko šatora da se djeca rashlade na vrućini. Ali bojimo se da će se vojnici vratiti i uzeti i njih jer kažu da gradimo nelegalno.”

Masafer Yatta, grupa pastirskih zaseoka u koje spada i Umm al-Kheir, nalazi se u oblasti C, teritoriji koja čini 60% Zapadne obale pod potpunom kontrolom Izraela. Palestinska infrastruktura u tom području često se ruši uz obrazloženje da stanovnici nemaju građevinske dozvole, koje je gotovo nemoguće dobiti, dok okolna ilegalna izraelska naselja cvjetaju. Stručnjaci UN-a kažu da se takva rušenja mogu smatrati ratnim zločinima, ističe britanski Guardian.

Situacija se drastično pogoršala od 7. oktobra. Doseljenici su pojačali premlaćivanje, napade i vandalizam, prisiljavajući izolovane seljane da bježe u obližnje gradove, a došlo je i do porasta rušenja kuća. Izraelska vojska angažovana je u borbama s palestinskim militantnim grupama u nekoliko područja Zapadne obale, uključujući Dženin i Tulkarem.

Izraelski krajnje desničarski ministar finansija, Bezalel Smotrich, nedavno je eksplicitno opisao svoje aktivne napore za aneksiju Zapadne obale. Guardian je prošle sedmice izvijestio o tome kako su ovaj političar koji podržava ilegalna naselja i njegovi saveznici tiho prenijeli značajna zakonska ovlaštenja s vojske na državne službenike koji su naklonjeni doseljenicima koji su se javljali Smotrichu, što je potez za koji stručnjaci za međunarodno humanitarno pravo kažu da predstavlja de facto aneksiju.

U srijedu, kada je Umm al-Kheir bio meta, ukupno je 17 palestinskih kuća uništeno istog dana, a kako kažu grupe za ljudska prava: još četiri kuće su srušene u oblasti Jerihona, jedna u blizini Ramalaha i jedna u istočnom Jerusalemu.

“Ta rušenja ne služe nikakvom izraelskom interesu, već samo interesima doseljenika. Ona su dio tekuće kampanje Izraela za raseljavanje Palestinaca iz područja C”, rekao je Hagit Ofran, kodirektor jedinice za nadzor naselja u izraelskoj zagovaračkoj grupi Peace Now.

“Kao što je Smotrich nedavno izjavio u snimljenom razgovoru, rušenje na Zapadnoj obali nema veze s održavanjem vladavine prava ili osiguranjem jednakosti; nego služe ‘geopolitičkim, strateškim ciljevima'” dodao je Ofran.

Izrael je okupirao pojas Gaze i Zapadnu obalu, uključujući istočni Jerusalem, nakon rata 1967. Desničarski elementi dugo su tražili način da trajno zauzmu ili anektiraju dijelove Zapadne obale, a izgradnja izraelskih naselja na tom području je značajno ubrzana posljednjih godina.

Ne propustite