EKSTREMISTI OBJAVILI RAT BALKANU? "ISIL zove ekstremiste iz BiH, Albanije i Kosova da napadaju"
Hrvatske obavještajne službe prate razvoj situacije u cijelom regionu i na najvećem su stepenu pripravnosti, a to uključuje i saradnju sa obavještajnim službama iz drugih zemalja.
Tamošnji mediji prenose da je ono po čemu bi ova zemlja trebalo da bude primjer drugim državama je i uloga Islamske zajednice, ali i upozoravaju da su i balkanske zemlje ugrožene i da su poruke ekstremista zapravo “objava rata”.
Prema procjenama stručnjaka, u posljednjih petnaestak godina na području Balkana stvorena je kvalitetna mreža ćelija radikalnih islamističkih grupa koje su spremna da krenu u borbu protiv zapadne civilizacije. Ministar unutrašnjih poslova BiH govori kako je samo u toj zemlji oko 3.500 vehabija koje se smatraju glavnim propagatorima radikalnog islama i terorizma. Ali procjene govore da je broj daleko veći.
U video porukama ekstremisti koji prijete napadima i spaljivanjima, zemlje regiona se sve češće spominju. Pored toga, oni pozivaju domaće islamiste da krenu u sveti rat. Posljednja takva poruka pojavila se prije nekoliko dana.
"To je objava rata", rekao je sagovornik Jutarnjeg lista.
Stručnjaci koji su upoznati sa djelovanjem radikalnih islamista na području cijelog regiona zaključuju da je, bez namjere za širenjem panike, Balkan – ugrožen.
"Najugroženiji su Bosna i Hercegovina, Kosovo i Albanija. Cilj ISIL-a i drugih radikalnih grupa je da razore koncept zajedničkog suživota muslimana i hrišćana. Ove tri države su kao stvorene za te planove", tvrde sagovnornici hrvatskog medija.
Takođe, kao jedan od problema navode se migrantska kriza i talas izbjeglica, koji je iskoristio jedan od terorista iz Pariza tako što je balkanskom rutom stigao do mjesta tragedije.
Ekstremisti iz Sandžaka su daleko najradikalniji - piše Jutranji list o teritoriji koja obuhvata Srbiju, BiH i Crnu Goru.
Prvi radikalni islamisti na ove prostore stigli su s ratom u Bosni kada je tadašnje bošnjačko rukovodstvo odobrilo ulazak stranih boraca iz islamskih država u Armiju BiH, pa je 1993. godine osnovana brigada El Mudžahid. Nakon završetka rata veći deo boraca ostao je u BiH, dobio je državljanstvo, osnovao porodice, gdje su širili ideje radikalnog islama kroz obrazovne i druge ustanove u kojima su se dobro pozicionirali. Već 1998. godine radikalni islamisti nalaze novo područje djelovanja, a to je Kosovo.
Na prostoru Sandžaka u Srbiji ekstremisti se pojavljuju početkom 2000. godine.. Meta ekstremista su socijalno ugrožene slabo obrazovane osobe. Postojala je jaka veza s islamistima u Bosni pa su mnogi sktremisti iz Sandžaka odlazile u kamp u Gornju Maoču, nekadašnjem centru za obuku.
Sagovornici Jutarnjeg lista posebno ukazuju na problem povratnika sa sirijskog ratišta. Prema dostupnim podacima u BiH ih se dosad vratilo oko 50, a u cijelom regionu njih oko 150.
"Odlaze kao ekstremisti, a vraćaju se kao teroristi", definicija je ovih povratnika.
Koja od balkanskih zemalja je najugruženija? Ostavite odgovor u komentarima.