U kući porodice Đusinac: Elma je nevina, nije smjela petardu da drži u ruci

Region
U kući porodice Đusinac: Elma je nevina, nije smjela petardu da drži u ruci
Porodica Elme Đusinac (21) iz Bošnjačke mahale u Sjevernoj Mitrovici, koja je uhapšena u Kalesiji u srijedu 25. novembra zbog sumnje u povezanost sa terorizmom, šokirana je onim šta ih je zateklo.

Porodica Elme Đusinac (21) iz Bošnjačke mahale u Sjevernoj Mitrovici, koja je uhapšena u Kalesiji u srijedu 25. novembra zbog sumnje u povezanost sa terorizmom, šokirana je onim šta ih je zateklo.

"Poznavajući je dobro i kako smo je vaspitavali, ona nije uradila ništa od toga što joj se pripisuje", kaže kroz plač Ismeta, Elmina nana.

"Šta se tamo desilo, sa mužem, kako ju je on okrenuo na svoju stranu, to ne znam", ističe sagovornica Slobodne Evrope.

Elima porodica je o njenom hapšenju saznala putem medija. Otac, majka, nana, te sestra i dva brata, ubijeđeni su da je Elma nevina, i da je sigurno bila pod pritiskom i prijetnjama drugih.

"Ne mogu da vjerujem da je ona to uradila. Ona ne smije petardu da drži u ruci. Plašljiva je. Ako je vidim, prvo što ću joj reći je - ako je odredila taj put, onda neka sve nas u kući, porodicu, digne u vazduh, pa neka joj se prepiše da je nešto uradila... ako je krenula tim putem, ali ne vjerujem", kaže za RSE Bećir, njen otac.

Podjećamo, Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA) uhapsili su je zajedno sa njenim suprugom Enesom Mešićem koji je nedugo poslije hapšenja pušten na slobodu.

On je bio u grupi lica koja su privedena 3. septembra 2014. u policijskoj akciji kodnog naziva "Damask", a koja se dovode u vezu sa terorizmom. Nakon hapšenja, Služba za poslove sa strancima Bosne i Hercegovine izrekla je Elmi Đušinac mjeru protjerivanja uz zabranu ulaska na teritoriju BiH u trajanju od pet godina.

Elmina mama od plača nema snage da govori.

Elma Đušinac je studirala njemački jezik na Univerzitetu u Prištini. Uprkos protivljenju porodice, početkom godine je odlučila da nosi maramu na glavi.

Prema riječima njenog oca, Bećira, Elma je 9. februara 2015. pobjegla za Bosnu i Hercegovinu da bi se udala za Enesa Mešića, pošto je otac odbio da primi prosce iz BiH koji su planirali da dođu.

Elma je Enesa upoznala preko Facebooka. Nakon petodnevnog dopisivanja, otišla je njemu.

"Rekao sam joj da završi tu školu jer će udaja da joj izađe na nos, i da sam zbog nje uzeo kredit. Ućutala se. Nakon dva dana kada sam došao kući, vidim svi namršteni. Niko ništa ne priča. Ulazim u sobu gde imamo internet, nema Elme. Odem u kupatilo, nema Elme. Kad sam ih pitao gdje je Elma, rekli su mi da je pobjegla. Tog trenutka, kao da mi je kuća pala na glavu", kaže Bećir, inače zaposlenik u mitrovačkom Vodovodu.

Odmah je slučaj prijavio policiji u južnom dijelu Mitrovice. Rekli su mu da ništa ne mogu poduzeti dok ne prođu 24 sata. Obratio se kosovskoj policiji i u Sjevernoj Mitrovici - poručili su isto.

Slučaj je policiji prijavio i Bećirov brat u Novom Pazaru.

"Oko 1.00 sat ujutru, pozvala me policija sa srbijansko-bosanske granice i rekli su mi da mi je kćerka na granici. Zamolio sam ih da je zadrže dok ne dođem. Rekli su da ne mogu, zato što je izjavila da se dobrovoljno udaje i da je punoljetna", navodi Bećir za RSE.

Elma se sutradan javila kazavši da se udala za jednog momka i da je u Cazinu. Otac više nije želio da čuje o njoj.

"Ko god mi je čestitao, ja sam rekao 'nemoj da mi čestitaš, bolje mi izjavi saučešće' ", riječi su Bećira.

Njegovu kćerku je u Novom Pazaru, prema riječima oca, sačekao svekar, koji ju je potom dovezao u BiH.

Elmin otac se čudi kako u tom slučaju svekar nije reagovao kada je primijetio da je policija ispituje.

"Pitao sam policiju da li poznaje tog čovjeka, jer je on za mene nepoznat. Rekli su mi ona je punoljetna i da joj ništa ne mogu", navodi Bećir.

Ipak, otac i majka su odlučili da je posjete 28. aprila. Htjeli su da vide gdje je, budući da se često selila. Našli su je u mjestu Rainci Gornji, Kalesija. Pored marame na glavi, primijetili su da je Elma pokrila cijelo lice.

Bećir Elminog muža opisuje kao osobu sa bradom i kratkim pantalonama.

"Ona se tada lijepo ponašala, i on (zet) se lijepo ponašao. Rekla je da dobro živi. Normalno su nas dočekali. On, ima, kaže, oca u Austriji koji tamo radi i koji ih izdržava. Ja ga nisam vidio. Upoznao sam mu i majku, koja je skromna i fina žena", navodi Bećir.

Dodaje da je malo razgovarao sa zetom jer je, uglavnom, gledao u laptop.

U međuvremenu, Elma Đušinac je u avgustu posjetila porodicu da bi izvadila pasoš Srbije koji joj je, ističe Bećir, navodno trebao za vjenčanje.

Pored srpskih papira, imala je i kosovska dokumenta, ali ih nije mogla da koristi zbog toga što ih vlasti Bosne i Hercegovine ne priznaju.

"U avgustu nas je zvala i rekla nam je da mora da napusti Bosnu, jer je dobila zabranu boravka od tri mjeseca, jer je, prema njenim riječima, ušla ilegalno. Rekla nam je da joj je potreban srpski pasoš radi vjenčanja. Mjesec dana je bila u Novom Pazaru, dvije nedelje kod nas. Međutim, nije čekala da prođu tri mjeseca, nego je odavde krenula mjesec i po ranije", kaže Bećir koji, ipak, vjeruje da postoji mnogo toga što porodica ne zna.

"Ali, djelovala je nervozno. Samo se tresla na telefon. Da li se ona dopisivala sa njim, da li joj je rekao da mora da krene, to samo ona zna. Krenula je iz Mitrovice za Novi Pazar, gde ju je sačekao stric, i sutradan je krenula za Beograd, a posle je sa pašošem, kojeg je dobila, krenula za Bosnu. Kako je ušla u Bosnu, ja ne znam", kaže Elmin otac.

"Rekao sam joj da ostane, da ne žuri. Rekla je da mora da krene", dodaje Bećir.

Komunikaciju sa njom su održavali preko interneta, ali jednog dana nije odgovarala. To je bio dan kada je uhapšena. Ostali su zatečeni.

Bećir je preko medija saznao da mu je zet, zapravo, išao u Siriju, ali nije uočio nikakve naznake da će ona to da uradi.

"Nisam mogao da primijetim. Šta su sada oni planirali, to ne znam. Da sam znao, spriječio bih sve, pa makar je i vezao", poručuje Bećir.

Profesor iz gimnazije u Mitrovici, Dželjalj Hama, ističe da je Elma Đušinac bila najbolji učenik u generaciji u nastavi na bosanskom jeziku.

"Odudarala je i po vaspitanju, učenju, ali i ponašanju. Zaista je bila ponos za našu nastavu", kaže Hama za RSE.

Elmina porodica uz strepnju čeka na dalji razvoj situacije.

Otac, pak, poručuje da, ukoliko mu se kćerka vrati, više nikada neće otići za Bosnu.

Ne propustite