Putinova ‘bomba‘ protresla Rusiju, a sada je poslao zlokobnu poruku Šojguu: ‘To je jasan signal‘
U trećoj godini ruske invazije na Ukrajinu, dok se razni klanovi u Moskvi natječu za utjecaj i moć, upitan je ostanak na funkciji dugogodišnjeg ministra obrane Sergeja Šojgua.
Kremlj je poslao dvije jake poruke: Šojguov zamjenik Timur Ivanov uhapšen je 23. prila pod optužbom za primanje mita, a ruski predsjednik Vladimir Putin u četvrtak se sastao s Aleksejem Djuminom, guvernerom Tulske oblasti. Djumin je poznat kao pripadnik Wagner grupe, podsjeća američki Newsweek.
Web stranica Kremlja prenijela je da je Djumin govorio o naporima njegove regije da pomogne u ratu u Ukrajini, između ostalog opremanjem postrojbi, otvaranjem centra za obuku operatera bespilotnih letjelica i proizvodnjom oružja.
Nekadašnji komandant Wagnera Jevgenij Prigožin mjesecima je tražio smjenu Šojgua, a nakon neuspjele pobune poginuo je u padu helikoptera.
Hapšenje Ivanova dočekano je kao bomba jer su ovakvi slučajevi protiv visokih dužnosnika u Rusiji rijetki, piše Politico.
Hapšenje se tumači kao zlokoban znak za Šojgua uoči Putinove inauguracije za peti predsjednički mandat sljedeće sedmice, nakon čega se očekuje rekonstrukcija vlade.
Šojgu ima desetak zamjenika, ali Ivanov mu je bio među najbližima. Sarađuju više od desetljeća; Ivanov je bio zamjenik premijera Moskovske regije dok je Šojgu bio guverner. Ivanov poriče optužbe, ali ga je Šojgu prošle sedmice otpustio, izvijestila je ruska agencija TASS.
Ivanov je bio zadužen za neke od najprestižnijih ruskih vojnih građevinskih projekata, između ostalog za ogromnu katedralu i domoljubni tematski park na periferiji Moskve. Nadgledao je radove na obnovi okupiranog Mariupolja. Tabloidi i neovisni novinari godinama su dokumentirali Ivanovljevu ljubav prema ženama, nekretninama, dizajnerskoj odjeći i Francuskoj rivijeri.
No u Rusiji to za državnog dužnosnika nije neobično, a kamoli da bi bilo razlog za uhićenje, navodi Politico.
"Ivanov je optužen za primanje mita u iznosu više od milion rubalja, odnosno 10.000 eura, što je smiješno u svjetlu golemih iznosa koji prolaze kroz njegove ruke svakog mjeseca", kaže Ilja Šumanov, čelnik Transparency Internationala Rusija.