Nastavlja se drama u rudniku kod Tuzle: Rudar i dalje pod zemljom, ovo su problemi u spašavanju
Akciju dodatno otežava kompleksan pristup mjestu na kom se nalazi rudar.
Kako je ranije rekao federalni rudarski inspektor Ermin Alić, do nesreće je došlo prilikom naglog oslobađanja pritiska, odnosno obrušavanja mase
Spasilački timovi Rudnika lignita Mramor ulažu nadljudske napore kako bi došli do kolege rudara kojeg je rano jutros u jami zatrpalo nekoliko tona zemlje, javlja Klix.ba. Akciju dodatno otežava kompleksan pristup mjestu na kom se nalazi rudar.
U ranim jutarnjim satima ovoga petka je došlo do nesreće u jami Rudnika lignita Mramor nadomak Tuzle, kada je uslijed jakog pritiska došlo do obrušavanja mase. Tom prilikom jedan od rudara je ostao zatrpan, a spasilački timovi još nisu uspeli da dođu do njega.
Prema informacijama kojima raspolaže Klix.ba, rudara je zatrpalo nekoliko tona zemlje i to na prilično kompleksnom području. Kako je objašnjeno tom portalu, riječ je o prostoriji u kojoj mogu biti najviše dvije osobe, a zbog uskog prolaza otežana je akcija spasavanja.
Zbog preuskog prolaza u jami trenutno je moguć boravak svega dva člana spasilačkog tima što dodatno otežava prilično kompleksnu situaciju.
Kako je ranije rekao federalni rudarski inspektor Ermin Alić, do nesreće je došlo prilikom naglog oslobađanja pritiska, odnosno obrušavanja mase.
Prema njegovim riječima, spasioci vrše podgrađivanje i osiguranje djela prostorije koja je narušena zbog dejstva pritiska te se postepeno oslobađa prostor i vrši ispuštanje materijala koji se obrušio i zatrpao dio otkopa.
Iz Sindikata radnika u rudnicima FBiH su naveli da je ovo najveća rudarska nesreća unazad 20 godina, a koja je zadesila mramorski rudnik. Ukazali su i na loš položaj rudara koji rade sa dotrajalom opremom, koju je davno trebalo zamijeniti.
Svega nekoliko stotina metara od centralnog dijela Rudnika lignita Mramor prije 34 godine se dogodila najveća rudarska nesreća u BiH, u kojoj je poginulo 180 rudara. Nakon te tragedije jama je zatvorena.