Vojni paradoks: Amerikanci i Rusi djeluju u istoj bazi u Nigeru
Ruske i američke jedinice djeluju iz iste vojne baze u Nigeru najmanje nekoliko sedmica.
U pitanju je zračna baza 101, koja se nalazi pored međunarodnog aerodroma Diori Hamani u Niameyu, glavnom gradu Nigera.
Informaciju je za CNN potvrdio jedan američki odbrambeni zvaničnik i drugi izvor upoznat s tim, stavljajući dvije vojske u neposrednu blizinu jedna drugoj u vrijeme pojačanog tenzije oko rata u Ukrajini i kako je vladajuća hunta u zemlji jasno stavila do znanja da želi da američke snage odu.
Kao zabrinjavajući znak širenja tenzija, rusko vojno osoblje ušlo je u zračnu bazu u Nigeru u kojoj se nalaze američke trupe, rekao je za Reuters visoki zvaničnik američke odbrane.
Rusi su koristili poseban hangar u bazi, poznat kao zračna baza 101, rekli su izvori, i ne djeluju u istom prostoru kao Amerikanci. Ali "to nije tako veliko područje", rekao je jedan od izvora.
Rusko prisustvo u bazi bilo je glavna tačka sporenja između američke i nigerske vojne hunte, koja je preuzela vlast u puču u julu 2023. I dalje naglašava zabrinutost američkih zvaničnika da se Niger, koji je služio kao ključno uporište za američke antiterorističke operacije u regionu skoro deceniju, okreće Rusiji.
U martu su američki diplomatski i vojni zvaničnici, uključujući generala Michaela Langleya, komandanta američke komande za Afriku, i Celeste Wallander, pomoćnicu ministra odbrane za međunarodnu sigurnost, posjetili Niger i izrazili zabrinutost zbog eskalacije ruskog vojnog prisustva u zemlji. Također su postavili pitanja o budućnosti vazdušne baze 101 i da li će ona biti ustupljena Rusima, prenosi CNN.
Sastanak je bio napet, rekli su tada zvaničnici, a samo nekoliko dana kasnije Niger je objavio da prekida sporazum koji je američkom vojnom osoblju i civilnom osoblju omogućio djelovanje u zemlji od 2014. godine.
Američka vojska sada radi sa nigerijskim zvaničnicima na sprovođenju urednog povlačenja trupa iz zemlje, potvrdio je Pentagon. SAD će poslati još jednu delegaciju u Niger "nadamo se... ove sedmice" kako bi dalje razgovarali o povlačenju tamošnjih američkih trupa, rekla je zamjenica sekretara za štampu Pentagona Sabrina Singh na brifingu u srijedu. SAD još uvijek pokušavaju dobiti odobrenje od vlade Nigerije za vojne letove ui iz zemlje.
Intenziviranje vojne saradnje između Rusije i Nigera ključno je u sporu između SAD-a i nigerijske hunte, izvještava CNN. Rusija i Niger dogovorili su se da ojačaju svoje vojne veze u januaru, saopćilo je tada rusko ministarstvo odbrane. Ruski mediji su 11. aprila izvijestili da Rusija šalje opremu i 100 vojnih trenera u Niger, iako je jedan od izvora rekao da su ruski vojnici bili u zemlji mnogo prije aprila.
U međuvremenu, američka vojska je već povukla trupe iz francuske vojne baze u Čadu nakon što je ta zemlja zatražila da odu prošlog mjeseca, rekli su za CNN u srijedu glasnogovornik Pentagona i drugi izvori upoznati s tim. Više od polovine američkih vojnika stacioniranih u francuskoj vojnoj bazi u glavnom gradu Čada, N'Djameni, sada je napustilo zemlju i preselilo se u Njemačku.
Vojni oficiri koji vladaju tom zapadnoafričkom državom poručili su SAD-u da povuče svojih skoro 1.000 vojnika iz zemlje, koja je do prošlogodišnjeg puča bila ključni partner u borbi Washingtona protiv pobunjenika koji su ubili hiljade ljudi i raselili još milione .
Visoki zvaničnik američke odbrane, pod uvjetom da ostane anoniman, rekao je da se ruske snage ne miješaju s američkim trupama, već da koriste poseban hangar u zračnoj bazi 101, koja se nalazi pored međunarodnog aerodroma Diori Hamani u Niameyu, glavnom gradu Nigera.