U američkom paketu pomoći nedostaje važna stvar: Šta je ono što Ukrajina traži najviše?
Pentagon kaže da će požuriti slanje raketa protivzračne odbrane Patriot i topničkog streljiva Ukrajini kao dio svog novog paketa vojne pomoći. SAD će u tu svrhu iskoristiti šest milijardi dolara, objavio je u petak ministar odbrane Lloyd Austin.
Međutim, Patriot sistemi za lansiranje projektila neće biti poslani. Upravo to je ono što Ukrajina traži najviše.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da su Patrioti hitno potrebni kako bi se Ukrajina nosila s rastućom ruskom zračnom prijetnjom i da "mogu i trebaju spašavati živote upravo sada".
Izvor je za BBC potvrdio da je tih šest milijardi dolara dio paketa pomoći od 60 milijardi dolara koji je u srijedu potpisao američki predsjednik Joe Biden, a koji također uključuje milijardu dolara neposredne pomoći.
Austin je na konferenciji za novinare rekao da se SAD obvezuje na najveći paket sigurnosne pomoći do sada i da će "odmah krenuti" kako bi se zalihe dostavile Ukrajini.
To bi uključivalo streljivo protivzračne odbrane, sisteme za protudronove i topničko streljivo, ali ne i raketne sisteme Patriot.
"Njima (Ukrajincima) nisu potrebni samo Patrioti, trebaju im i druge vrste sistema i presretača", rekao je Austin.
"Sve bih nas upozorio da ne gledamo Patriote kao čarobno rješenje", dodao je.
Kazao je kako je uvjeren da će više raketnih sistema uskoro biti dostupno Kijevu. U toku su razgovori s evropskim partnerima, rekao je, o isporuci dodatnih sredstava.
Načelnik Združenog štaba američkih snaga, general Charles Brown, rekao je da bi pomoć trebala smanjiti korištenje granata na frontu.
Neka od najnovijih sredstava također bi išla za izgradnju vlastite odbrambene industrije Ukrajine kako bi mogla početi proizvoditi više streljiva koje joj je prijeko potrebno.
Austin je rekao da je Rusija već povećala domaću proizvodnju topničkog streljiva i drugog oružja - kao i da je podržana isporukama iz Irana i Sjeverne Koreje.
"Morate razumjeti šta je na kocki za Ukrajinu, Evropu i Sjedinjene Države", rekao je.
"Ako Putin prevlada u Ukrajini - Evropa bi se suočila sa sigurnosnom prijetnjom kakvu nije vidjela u životu. Rusija se neće zaustaviti u Ukrajini."
Upitan hoće li američka pomoć zaštititi ukrajinske snage, Austin je rekao da je obveza "materijalna, stvarna i znatna" iako "ne trenutna".
"Trebat će neko vrijeme da sve dostavimo i distribuišemo. Ukrajinci su uspjeli izdržati - s ovom sposobnošću mogu učiniti puno bolje", kazao je.
Riječi ministra odbrane dolaze nakon što je Ukrajina u petak upozorila da Rusija pojačava napade na svoje željeznice uoči nove ofenzive. Ukrajinski sigurnosni izvor rekao je novinskoj agenciji AFP da Moskva želi oštetiti ukrajinsku željezničku infrastrukturu kako bi "paralizovala isporuke i kretanje vojnog tereta".
Ukrajina ima samo nekolicinu Patriota kao nadopunu drugim zapadnim sistemima proturaketne odbrane i postojećim zalihama raketa zemlja-zrak (SAM) iz sovjetske ere, poput S-300.
To su najsposobniji i najskuplji sistemi protivzračne odbrane koje Ukrajina ima. Svaka baterija Patriota košta oko milijardu dolara, a svaka raketa gotovo četiri miliona dolara.
Evropa bi trebala Ukrajincima osigurati šest sistema Patriot, no kad će - ne zna se. Na pitanje kada će Ukrajina dobiti sedam sistema protivzračne odbrane Patriot koje je zatražio predsjednik Volodimir Zelenski, šef EU diplomatije Josep Borrell je odgovorio da je odluka na državama članicama.
“Mislim da je sada sazrelo vrijeme, sve je rečeno i preostalo je učiniti još puno stvari”, rekao je Borrell.
Njemačka je već obećala dodatni sistem Patriot - a njeni ministri odbrane i vanjskih poslova pozvali su svoje evropske kolege ranije ovog mjeseca da hitno odgovore.
Grčka ima zalihe Patriota i S-300, ali je rekla da ništa ne može dati Ukrajini.
"Objasnili smo zašto to ne možemo učiniti", rekao je grčki premijer Kyrios Mitsotakis za Skai TV. Rekao da su sistemi protivzračne odbrane njegove zemlje "sistemi za zaštitu grčkog zračnog prostora".
Prema izvještajima, Španija će isporučiti neke rakete Patriot, ali ne cijeli sistem.
Posljednjih mjeseci Kijev je pojačao svoje pozive za zapadnu pomoć jer su njegove zalihe streljiva iscrpljene, a Rusija stalno napreduje.
Ukrajinski zvaničnici okrivili su kašnjenja u vojnoj pomoći SAD-a i drugih zapadnih saveznika za gubitak života i teritorija.