Blinken tvrdi da SAD imaju dokaze da Kina pokušava uticati na američke izbore

Svijet
Blinken tvrdi da SAD imaju dokaze da Kina pokušava uticati na američke izbore

Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je za CNN da su SAD vidjele dokaze o pokušajima Kine da "utiču i umiješaju se" u predstojeće američke izbore, uprkos ranijoj opredijeljenosti lidera Xi Jinpinga da to neće učiniti.

“Vidjeli smo, općenito govoreći, dokaze o pokušajima uticaja i mogućeg miješanja, i želimo da budemo sigurni da će se s tim prekinuti što je prije moguće”, rekao je Blinken na pitanje CNN-a da li Kina do sada krši Xijevu posvećenost Bidenu.

“Svako miješanje Kine u naše izbore je nešto na što vrlo pažljivo gledamo i potpuno je neprihvatljivo, pa sam se želio uvjeriti da su ponovo čuli tu poruku”, rekao je Blinken, dodajući da postoji zabrinutost zbog Kine i drugih zemalja koje se oslanjaju na postojeće društvene podjele u SAD-u u svojim kampanjama širenja uticaja.

Peking je više puta ponavljao da se ne miješa u američke izbore, na osnovu svog principa nemiješanja u unutrašnje stvari drugih zemalja. Kina ili akteri za koje se vjeruje da su povezani s Pekingom zapad optužuje za političko uplitanje u druge zemlje, poput Kanade.

Blinken je takođe rekao da je iskoristio svoj nedavni trodnevni boravak u Kini kako bi izrazio zabrinutost Bidenove administracije u vezi sa podrškom ove zemlje ruskoj odbrambenoj industrijskoj industriji – i da bi naglasio da će SAD preduzeti dalje mjere pored postojećih sankcija za više od 100 kineskih subjekata i pojedinaca ako se takva podrška nastavi.

SAD vjeruju da Rusiji kineska podrška omogućava da poveća proizvodnju tenkova, municije i oklopnih vozila – i da nastavi s napadom na Ukrajinu.

Odbio je dati vremenski okvir za dalje djelovanje i rekao da kineski kolege nisu priznali ulogu ove robe u ratu u Ukrajini, ali je on to okarakterizirao kao trgovinu s Rusijom i rekao da uspjeh Moskve ne zavisi od Kine.

Peking je ranije kritikovao SAD da iznose “neosnovane optužbe” zbog “normalne trgovinske i ekonomske razmjene” između Kine i Rusije.

Kina je dugo tvrdila da održava neutralnost u ratu u Ukrajini i nastavila se predstavljati kao potencijalni mirovni posrednik u sukobu, iako je ojačala svoje ekonomske, strateške i diplomatske veze s Rusijom od početka rata.

Ne propustite