NJEMAČKA ŠTAMPA PIŠE: "Američke sankcije pogađaju elite u Bosni i Hercegovini"

Aktuelno
NJEMAČKA ŠTAMPA PIŠE: "Američke sankcije pogađaju elite u Bosni i Hercegovini"

Prije samo nekoliko sedmica, bosanski zvaničnik Branislav Okuka slavio je svoje "stavljanje na crnu listu" američkog Ministarstva finansija. Osjećao se "počašćenim" što je, kao organizator događaja povodom "nacionalnog praznika" entiteta Republike Srpske, koji je proglašen neustavnim, "kažnjen" od strane SAD-a, tvrdio je s podsmijehom ovaj uticajni savjetnik Milorada Dodikasredinom marta, piše Frankfurter Rundschau (FR).

„Kao i Okuki, sankcionisanim crnim ovcama u BiH na domaćim pašnjacima odnedavno puše puno oštriji vjetar, koji se izdiže iznad svih etničkih granice. Razlog tome je što zahvaljujući Zakonu o sprječavanju pranja novca, usvojenom u februaru pod pritiskom EU-a, Sjedinjene Države mogu prisiliti i bosanskohercegovačke banke da zatvore račune osoba, firmi i organizacija koje se nalaze na američkoj crnoj listi", piše autor članka u frankfurtskom listu, prenosi DW.

"Šta smo mi sada - američka kolonija?"
Autor teksta podsjeća i na Dodikovu prkosnu izjavu o tome kako on nikada nije plaćao karticama i da je uvijek imao „nešto gotovine u džepu", kao i na reakciju poduzetnika i političara Save Cvijetinovića iz Bijeljine, koji je, prema tvrdnjama Washingtona, zbog ilegalnog izvoza ukrajinskih helikopterskih motora u Rusiju dospio na američku crnu listu.

On je, kako se navodi, rekao da nikada nije "dobio bilo kakav papir od američke ambasade" o sankcijama, te da zbog sankcija više nije u mogućnosti da isplaćuje plate zaposlenima. U izjavi za Radio Slobodna Evropa se zapitao: "Šta smo mi sada - američka kolonija?", piše Frankfurter Rundschau (FR).

Debata o premiještanju Titovih posmrtnih ostataka
Berlinski Tageszeitung (TAZ) donosi tekst o raspravi na relaciji Beograd - Kumrovec – Sarajevo u vezi navodnog izmještanja posmrtnih ostataka Josipa Broza Tita iz "Kuća cvijeća" u srbijanskoj prijestonici.

Za tu rasdravu se pobrinuo, kako se navodi, bivši gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić, koji je na toj funkciji bio do oktobra 2023. godine.

„Ovaj potpredsjednik krajnje desno pozicionirane Srpske napredne stranke (SNS) zahtijevao je početkom sedmice da se tijelo bivšeg jugoslavenskog državnog vođe prenese u Kumrovec, Titov rodni grad u Hrvatskoj. Za srpske nacionaliste je Tito partizan i Hrvat, koji je uspio pobijediti naciste ali i neprijatelj Srbije."

Memorijalni kompleks u elitnom beogradskom naselju Dedinje u kome se nalazi Titov grob trebao bi biti posvećen srpskom nacionalisti i četničkom vođi iz Drugog svjetskog rata Draži Mihailoviću. Bar tako želi bivši gradonačelnik Šapić. On bi želio da se kompleks posveti "velikim srpskim ličnostima" i da se sa pijadestala svrgne nepoželjni Tito, piše berlinski list.

„Aleksandra Šapića ne dotiče to što je Draža Mihailović hvaljen kao komandant ultra-nacionalističkih četnika u Drugom svjetskom ratu, što je kolaborirao sa nacistima i zbog toga u Sarajevu osuđen na smrt 1946. godine. S druge strane, Tito, koji je pobijedio naciste i uspio ujediniti Srbe, Hrvate, Slovence, Bosance i Albance u partizanskoj vojsci i boriti se ne samo protiv Wehrmachta već i protiv ideologije nacizma, za njega je neprijatelj", piše autor teksta.

"Tito može doći i kod nas u Sarajevo."

Međutim, kako navodi TAZ, rasprava je postala žučna tek kada se u nju uključilo Sarajevo, koje srpski nacionalisti godinama pokušavaju predstaviti kao mračno mjesto islamizma.

„Predsjednik srpskog entiteta u Bosni i Hercegovini, Milorad Dodik, najčešće muslimansko većinsko stanovništvo u BiH naziva ´Turcima´, umjesto da koristi zvanični naziv ´Bošnjaci´. Dodik, koji zapravo potiče iz partizanske porodice i koji se transformisao u nacionalističkog agitatora, ne želi čuti za antifašizam", piše novinar TAZ-a.

Sarajevo je otvoren grad, kaže gradonačelnica Benjamina Karić: "Tito može doći i kod nas u Sarajevo." I prvi čovjek Kantona Sarajevo, Nihad Uk, ističe: "Tito je dobrodošao ovdje. Mi smo slobodan i antifašistički grad, koji je ponosan na naslijeđe partizana." Oboje su naglasili da se glavna ulica Sarajeva i dalje zove Titova, navodi TAZ.

U Titovom rodnom Kumrovecu, kako još piše u TAZ-u, ljudi imaju pomiješana osjećanja. S jedne strane, oni žele da odaju počast slavnom sinu te regije, ali očito danas ne mogu ništa započeti s komunizmom. Kuća Titovih roditelja pretvorena je u skroman muzej. Posjetioci odmah mogu prepoznati da je Tito, uprkos tome što su njegovi roditelji bili radini i vrijedni, odrastao u siromaštvu. Prema jednoj anketi, 67 posto stanovnika izjasnilo se za Titov povratak u Kumrovec.

Ne propustite