Turska bi mogla izgubiti Turski tok zbog trenutne situacije sa Rusijom
Mnoga ruska preduzeća krenula su bojkotovati Tursku nakon što je turska vojska oborila ruski vojni avion jučer, da li će tenzije ugroziti i gradnju Turskog toka?
Zajednički projekat, Turski tok, opet je, čini se, neizvjestan. Njegovo zamrzavanje je, kako upozoravaju stručnjaci sada u velikoj mjeri moguće jer je rusko-turska ekonomska saradnja dovedena u pitanje nakon što su turski vojnici jučer oborili ruski vojni avion. Ruski predsjednik Vladimir Putin poslije incidenta izjavio je da je ruski avion oboren u sirijskom zračnom prostoru i upozorio je na "ozbiljne posljedice" tog događaja.
Važan dio saradnje ove dvije zemlje svakako je projekat izgradnje gasovoda koji je trebalo da bude alternativa obustavljenom Južnom toku, koji bi dopremao gas do Evrope, zaobilazeći teritoriju Ukrajine. Ruski Gasprom je nedavno gotovo prepolovio planirani kapacitet gasovoda Turski tok na 32 milijarde kubnih metara godišnje. Izgradnja tog gasovoda je trebalo da počne u junu, ali je odložena, jer dvije zemlje nisu uspjele da postignu sporazum, piše B92.
Gasprom je u očajničkom pokušaju da nađe zajednički jezik s Turskom privremeno obustavio investiranje projekta Južni koridor. Informacija da je Gasprom obustavio proširenje gasovoda dodatno je "potpalila" špekulacije da Rusija polako ali sigurno odustaje od ovog projekta.
Gasprom je prvobitno najavljivao da s Turskim tokom računa da poveća na 63 milijarde kubnih metara svoj kapacitet za snabdevanje evropskog tržišta gasom, jer ne želi da potpiše novi ugovor o tranzitu s Ukrajinom. Uloga Turske na ruskom tržištu je porasla otkako je zvanična Moskva uvela embargo na uvoz hrane iz zemalja EU. Stručnjaci su mišljenja da bi Turska bila na veliko gubitku kada bi izgubila ovo tržište.