EU se sprema da iskoristi 27 milijardi eura dobiti od zamrznute ruske imovine za pomoć Ukrajini
Lideri Evropske unije se spremaju da poduzmu značajan korak ka konfiskaciji 27 milijardi eura profita ostvarenog od ruske državne imovine koja je zamrznuta u Evropi kako bi se pomoglo u finansiranju ratnih napora Ukrajine, piše Guardian.
Zvaničnici u Evropskoj komisiji spremni su da iznesu ono što smatraju pravno čvrstim prijedlogom koji će zemlje članice razmotriti vjerovatno prije sastanka premijera u Briselu sljedećeg četvrtka.
Oko 300 milijardi dolara koje pripadaju ruskoj centralnoj banci zamrznuto je na zapadu, uglavnom u stranoj valuti, zlatu i državnim obveznicama. Oko 70% tih sredstava drži se u belgijskom centralnom depozitaru vrijednosnih papira Euroclear, koji drži ekvivalent od 190 milijardi eura.
Depoziti koji se drže u Evropi vjerovatno će generirati između 15 milijardi eura i 20 milijardi eura dobiti nakon oporezivanja od sada do kraja 2027. godine, u zavisnosti od evolucije globalnih kamatnih stopa, rekao je visoki zvaničnik EU. Ove godine se očekuje da će ostvariti između 2 milijarde i 3 milijarde eura profita, u zavisnosti od potencijalnih promjena kamatnih stopa, što je novac koji bi potom mogao da ide direktno u Ukrajinu.
Iako se zvaničnici nadaju sporazumu o oduzimanju profita, još ne očekuju dogovor o tome kako bi novac trebao biti upotrijebljen, jer su neke države protiv njegove upotrebe za finansiranje ukrajinske vojske, preferirajući da se novac potroši na rekonstrukciju i humanitarne napore.
Irska je, na primjer, vezana neutralnošću kroz svoj ustav, ali ona daje sredstva Ukrajini pod uslovom da se novac potroši u “nesmrtonosne” svrhe kao što je čišćenje mina.
Izvori kažu da Evropska komisija u ovom trenutku neće ponuditi opcije u vezi sa korištenjem novca.
“To znači da se u principu mogu dogovoriti da koriste prihode od dobiti, ali da onda imaju dalju diskusiju o tome gdje taj novac može ići prema ustavu za svaku državu članicu“, rekao je jedan izvor.
“Proces je dobio zamah i očekujemo da će se točkovi pomjerati veoma brzo kada se odluka donese”, dodao je.
Prošlog mjeseca lideri EU složili su se da se prihodi mogu držati na posebnom računu kako bi se ovaj novac mogao zaplijeniti i poslati Ukrajini.
Kako navodi Guardian, saopćenje koje su sačinili ambasadori za odobrenje premijera sljedeće sedmice je nejasno.
“Evropsko vijeće je razmotrilo napredak u narednim konkretnim koracima ka usmjeravanju izvanrednih prihoda koji proizilaze iz imobilizirane imovine Rusije u korist Ukrajine, uključujući finansiranje vojne podrške”, navodi se.
Očekuje se da će dio novca biti zadržan u EU kao dio odbrambenog fonda protiv očekivane ruske pravne odmazde na duži rok.
Bilo kakav dogovor bi predstavljao pritisak na britansku vladu da slijedi njihov primjer. Ruska centralna banka drži 26 milijardi funti u Velikoj Britaniji, a ministar vanjskih poslova David Cameron pridružio se ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom u pozivu da se novac zaplijeni i preda Kijevu.
Međutim, toj ideji se odupiru finansijske institucije, koje strahuju da bi to moglo potkopati povjerenje u finansijski sistem.
Ruski sudovi ne priznaju zapadne sankcije i mogli bi zapleniti 33 milijarde eura Euroclearove imovine u vrijednosnim papirima u Moskvi.
Švicarski parlament je ove sedmice izglasao da se dio od 8 milijardi eura ruske imovine koju je imala na depozitu koristi za reparacije štete koju je prouzrokovao agresor.
Postojala je zabrinutost da bi takav potez ugrozio dugogodišnju poziciju Švicarske kao dobro naoružane vojno neutralne zemlje.