"Rata u Bosni ne bi bilo, da SAD nisu utjecale na Aliju"
Dejtonski sporazum je za međunarodnu zajednicu na kraju bio jedino riješenje, ali se rat u Bosni i Hercegovini mogao izbjeći da je primjenjen "Karington-Kutiljero sporazum".
To je istakao donedavni šef švedske diplomatije i bivši izaslanik EU za BiH, Karl Bilt koji je podsjetio da je na pritisak Amerikanaca od bošnjačkog vodstva odbačen, prethodno potpisani Evropske unije o uređenju Bosne i Hercegovine. U napisu za Evropski savjet za međunarodne odnose povodom 20. godišnjice ovog sporazuma, podsjetio je da su ključni dijelovi od Alije Izetbegovića naknadno odbačenog sporazuma EU o uređenju BiH koji su već bili potpisali vođe Bošnjaka, Hrvata i Srba, potom i ugrađeni u nagodbu u Dejtonu.
Bilt, aktivni učesnik pregovora u Dejtonu, upozorio je da se i sad "Evropa oglušuje o Balkan i opasnosti koje tamo vrebaju, a njeni političari moraju biti preduzimljivi i spriječiti ponavljanje historije, naročito zbog škripca u kojem se sad taj region našao zbog izbjegličke krize".
"Kritičari su napali Dejtonski sporazum da uvrežuje nacionalne i etničke podjele u ustav Bosne, ali to je bilo jedino ostvarljivo riješenje da se spriječi raspad te zemlje", ocijenio je nekadašnji izaslanik EU za BiH.
Ukazao j na činjenicu da je "Evropa ocijenila da je kucnuo njen čas" za riješavanje sukoba u bivšoj Jugoslaviji i upravo da bi se spriječio rat u Bosni, u proljeće 1992. godine britanski lord Karington i portugalski diplomata Žoze Kutiljero izradili su plan za državno uređenje BiH koji su potpisali vođe tri strane.
"Temeljno ustrojstvo plana Karinghton-Kutiljero bio je", kako je naveo, "veoma slično nagodbi u Dejtonu, utanačenoj par godina kasnije, pošto su dva miliona lica u Bosni pobjegla iz svojih domova, a preko sto hiljada njih izgubilo živote".
"Ako biste pitali prvog pregovarača EU, lorda Karingtona, on bi vam ubjedljivo rekao da su SAD bile te koje su podstakle bosanskog muslimanskog vođu, predsjednika Aliju Izetbegovića, da se povuče iz tog dogovora", ističe Bilt.