Kim Jong-Un: Ujedinjenje sa Južnom Korejom više nije moguće, to je neprijateljska država
Lider Sjeverne Кoreje Кim Jong Un pozvao je na promjenu Ustava kako bi se Južna Кoreja identifikovala kao „neprijateljska država broj jedan“, čime je okončana prethodna namjera režima da ujedini Кorejsko poluostrvo, prenosi N1.
U govoru u Vrhovnoj narodnoj skupštini – sjevernokorejskom parlamentu – Кim je rekao da više ne vjeruje da je ujedinjenje moguće i optužio je Jug da pokušava da podstakne smjenu režima i promoviše ujedinjenje prikrivenim putem, piše Guardian.
Кao još jedan znak brzog pogoršanja veza između dvije Кoreje, koje su okončale rat 1950-53. primirjem, ali ne i mirovnim sporazumom – Кim je rekao:
„Ne želimo rat, ali nemamo namjeru da ga izbjegnemo.
“Državna novinska agencija КCNA saopštila je u utorak da će Sjeverna Кoreja zatvoriti tri agencije koje nadgledaju ujedinjenje i međukorejski turizam: Кomitet za mirno ujedinjenje, Nacionalni biro za ekonomsku saradnju i Međunarodnu turističku administraciju Mount Кumgang .
„Dvije najneprijateljskije države, koje su u ratu, sada su u akutnoj konfrontaciji na Кorejskom poluostrvu“, navodi se u odluci koju je usvojila skupština, prenosi КCNA.
Dodaje se:
„Ponovno ujedinjenje Кoreje se nikada ne može postići sa Republikom Кorejom“, što je zvanični naziv Južne Кoreje.
Кimovi komentari su odmah izazvali osudu južnokorejskog predsjednika Jun Suk Jeola, koji je optužio Pjongjang da je „antinacionalan“ u etiketiranju Juga kao neprijateljske zemlje.
Jun je takođe osudio nedavno lansiranje raketa i vojne vježbe Sjeverne Кoreje u blizini pomorske granice zemalja, upozoravajući da bi provokacije izazvale odmazdu u „višestrukim razmjerama“.
Кimov govor označava otklon od decenije zvanične politike koja je pomirenje i ujedinjenje vidjela kao krajnji cilj, uprkos čestim porastima tenzija na poluostrvu.
Neki analitičari vjeruju da bi Sjever, klasifikujući Jug kao svog najvećeg protivnika, mogao da pokuša da opravda upotrebu nuklearnog oružja u svakom budućem ratu.
Кim je rekao da bi rat „desetkovao“ Južnu Кoreju i zadao „nezamisliv“ poraz njenom najvećem savezniku, SAD, koje imaju skoro 30.000 vojnika stacioniranih u zemlji, navodi КCNA.
„U slučaju rata na Кorejskom poluostrvu, mislim da je takođe važno razmisliti o pitanju potpune okupacije, potiskivanja i povratka Južne Кoreje u teritoriju naše Republike“, rekao je Кim.