VOJNI ANALITIČAR MARINKO OGOREC: Nema dileme da će Izrael osvojiti pojas Gaze, a što se tiče Hamasa
Sto je dana prošlo od početka rata između Izraela i Hamasa. Prijeti li nova eskalacija sukoba na Bliskom istoku nakon što su SAD i Velika Britanija nekoliko puta projektilima napali ciljeve povezane s Hutima u Jemenu? Može li ta islamistička organizacija doista uzvratiti bile su teme emisije U mreži prvog Hrvatskog radija.
- Ovaj se sukob treba gledati u nekoliko nivoa. Jedan je Građanski rat u Jemenu, tu su izrasli hutisti, koji je uzeo 400.000 žrtava. Saudijska Arabija koja je direktno konfrontirana s hutima, ne uspijeva ih suzbiti. Drugi nivo je odmjeravanje snaga na Bliskom istoku, prvenstveno između Irana i Saudijske Arabije, gdje je Iran preuzeo kontrolu posljednjih godina nad 4 zemlje, a to su Irak, Sirija, Libanon i Jemen. To je preokrenulo odnose snaga i to treba gledati kao bitku za svjetsku prevlast, kazao je povjesničar Ivo Goldstein.
Dodaje da Iran nije usamljen jer su njegovi saveznici Rusija i Kina.
Marinko Ogorec, vojni analitičar, rekao je kako nema dileme da će Izrael osvojiti pojas Gaze, a što se tiče Hamasa, kako kaže, vjerovatno će razoriti njegovu infrastrukturu.
- Hamas nije samo pokret, on je ideja, a bojim se da tu ideju neće uspjeti maknuti i iskorijeniti, naglasio je.
Huti su se pokazali kao iznimno žilav protivnik, govori.
Ogorec naglašava da su Hamas, Hezbollah i Huti pod dirigentskom palicom Irana koji se zasad ne uključuje u sukob i to je, kako kaže, dobro jer bi to bila eskalacija koja bi mogla ići u neželjenom smjeru.
Golstain upozorava da je mir u svijetu ugrožen.
Ogorec se osvrnuo na izjavu Joea Bidena, koji je izjavio da ne podržava Tajvan. Smatra da time otvara vrata Kini za moguću intervenciju.
Što se tiče eventualnog zatvaranja Sueskog kanala, to bi značilo poskupljenje roba i energenta, ali ako bi došlo i do zatvaranja Crvenog mora, onda bi to značilo kolaps ekonomije na teritoriju Europe, naglašava Ogorec.
Goldstein ističe da se Huti ne mogu promatrati na drukčiji način nego kao šiitska milicija koja se stavila na istu razinu poput somalskih pirata koji djeluju u široj regiji.
Što se tiče optužbi Izraela za genocid, Goldstein smatra da je to teška riječ.
- U Gazi se nije dogodio genocid. Ako se dogodio genocid, onda se to dogodilo 7. listopada u Izraelu, rekao je.
Izraelske snage od početka rata govore da se Hamas koristi civilima u Gazi kao štitom. Ogorec naglašava da je cijeli pojas Gaze urbani prostor te da Izrael ima tešku zadaću ratovati u takvim okolnostima i takav rat neminovno povlači kolateralne žrtve.
- Hamas se ponaša nekorektno, skrivajući se iza vlastitih civila. Bolnice i škole su se koristile kao skloništa Hamasa, a to je dokazano, govori Ogorec.