Savanović: Ulazak srpske vojske u Banjaluku mora se pamtiti
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović naglasio je da je ulazak srpske vojske u Banjaluku 1918. godine jedan od najznačajnijih događaja u istoriji srpskog naroda koji se nikada ne smije zaboraviti jer predstavlja dolazak slobode nakon 500 godina ropstva i poniženja srpskog naroda i ovih prostora.
"Srpski narod uvijek je bio na strani slobode, istine, otadžbine. Srpskom čovjeku možete uzeti sve, samo ne slobodu, otadžbinu i vjeru", istakao je Savanović danas na obilježavanju Dana ulaska srpske vojske u Banjaluku 1918. godine.
On je naveo da se ovo dogodilo tokom Prvog svjetskog rata u kojem je poginulo 1,3 miliona Srba, od kojih 62 odsto muškaraca, i u kojem je razoreno pola nacionalnog bogatstva Srbije.
Savanović je rekao da ovim događajem, nažalost, nije završena ratna tragedija Srba koja je nastavljena 1941. godine i 1992. godine.
"To obavezuje nas koji smo živi, kao i one koji dolaze, da istoriju dobro znamo i da uvijek budemo spremni, jer sloboda nije uvijek konstanta, ona se mora braniti, a njena odbrana je davanje života", naglasio je Savanović.
Predsjednik Skupštine grada Banjaluka Budimir Balaban podsjetio na viševjekovna okupaciona vremena na ovim prostorima koja su najbrutalnije izražena u ratnim godinama od 1914. do 1918.
"Masovni progoni i masovne likvidacije civila i djece, smrtne kazne, vješanja, montirani politički procesi tada su bili svakodnevica", rekao je Balaban.
On je podsjetio da je 21. novembra 1918. godine, na Aranđelovdan, u Banjaluku ulaskom srpske vojske stigla svjetlost, spasenje i sloboda, a protjerani satane i okupatori.
Balaban je rekao da se, nažalost, time nije završila nesreća srpskog naroda na ovim prostorima, jer se još u strašnijem obliku 1941. godine ponovo pojavila u genocidnim razmjerama, kao i početkom devedesetih godina prošlog vijeka.
"U Dejtonu je na Aranđelovdan svijet priznao već stvorenu srpsku državu - Republiku Srpsku koju su stvorila srpska groblja i srpske kosti od Krfa do Jasenovca", istakao je Balaban, zaključujući da je Republika Srpska zbog toga trajna i sveta.
Predstavnik Udruženja potomaka i poštovalaca srpskih dobrovoljaca 1912 - 1918. godine Nebojša Kuštrinović rekao je da je ovaj događaj veoma značajan za Banjaluku, koju je prije skoro 100 godina oslobodila srpska vojska.
Služenjem parastosa u banjalučkom hramu Hrista Spasitelja poginulim i ubijenim srpskim borcima Prvog svjetskog rata danas je obilježen Dan ulaska srpske vojske u ovaj grad 1918. godine.
Obilježavanju su prisustvovali i savjetnik predsjednika Republike Srpske Siniša Karan, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin, generalni konzul Srbije u Banjaluci Vladimir Nikolić, delegacija Narodne skupštine Republike Srpske koju čine potpredsjednik parlamenta Nenad Stevandić i poslanici Nedeljko Milaković i Davor Šešić.
Obilježavanje Dana ulaska srpske vojske u Banjaluku 1918. godine zajednički organizuju Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova i Odbor Vlade Srbije za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, prenosi Srna.