Novi detalji napada u Parizu: Otkrivena veza napadača i krojača planova pokolja
Šesti dan od krvavog masakra u Parizu istražitelji otkrivaju nove detalje vješto isplanirane operacije koju niko nije mogao predvidjeti.
Prema najnovijim informacijama, najmanje dvojica napadača do Francuske su stigla Balkanskom imigrantskom rutom. Informacija je to zbog koje su mnoge zemlje na toj ruti odlučile pooštriti mjere vezane uz registraciju i propuštanje izbjeglica u svoju zemlju.
Europol i Interpol rade na 'učvršćivanju mreže', posebno nakon što je pored stadiona u Parizu, gdje su izvedena dva napada, pronađen lažni pasoš s lažnom fotografijom, na ime osobe koja je preminula prije nekoliko mjeseci u Siriji. Iako lažna, napadač se s ovim pasošem registrovao baš u svakoj od zemalja 'balkanske rute', od Grčke do Belgije.
Prema neslužbenim informacijama, Samy Amimour, jedan od ubica u Bataclanu iz Sirije se vratio u Belgiju upravo 'balkanskom rutom', dok je Salah Abdeslam, za kojim je raspisana međunarodna potjernica, stigao u Evropu, također preko Grčke i to sa svojim pasošem.
Ministar unutrašnjih poslova Francuske na današnjoj press konferenciji rekao je da je Abdelhamid Abaaoud, glavni osumnjičeni za napade u Parizu, odgovoran za između četiri i šest napada u Evropi od početka godine. Dodao je i da evropske snage sigurnosti, kao ni Francuska, nisu imale informacije da se nalazi u Evropi, piše Telegraph.
Klupko s informacijama se i dalje odmotava. Tako je njemački list Spiegel objavio da je njemačka policija početkom prošle godine zadržala Abaaouda na ispitivanju na aerodromu kada se ukrcavao na let za Tursku. Rekao im je da planira na kratko posjetiti porodicu koja tamo živi te se potom vratiti.
Kako je banda bila povezana?
Istraga je otkrila informacije o međusobnoj povezanosti napadača koji su sudjelovali u prošlosedmičnim napadima u Parizu.
Glavni organizator Abaaoud povezivao je sve teroriste. Sa Bilalom Hadfijem, 20-godišnjakom koji se raznio kod francuskog stadiona, dijelio je stranu u ratu i to na tlu Sirije, no, prema istrazi, dvojica terorista živjela su u istoj četvrti u Belgiji.
Belgijska četvrt Molenbeek bila je centralna baza iz koje je sve krenulo. Osim s Hadfijem, Abaaoud je od tamo kovao pakleni plan čijem je nastajanju svjedočio i njegov blizak prijatelj Salah Abdeslam, glavni logističar napada, terorist koji je još uvijek u bijegu i za kojim je raspisana međunarodna potjernica. On je sudjelovao u pokolju u Bataclanu. Istraga je otkrila još jedan detalj kojim su dvojica povezana, a to je zatvor. Abaaoud i Salah Abdeslam u isto su vrijeme odrađivali zatvorsku kaznu u istom zatvoru.
U Molenbeeku je živio i Salahov brat, Ibrahim Abdeslam, 31- godišnjak koji se raznio bombom kod kafića Voltaire tokom terorističkih napada u Parizu.
Samy Amimour, 28-godišnji Francuz koji je policiji poznat još od 2012. godine kada je pokušao otputovati u Jemen te se pridružiti tamošnjem ogranku Al Kaide, godinu dana kanije uspio je u svom naumu te otišao u Siriju gdje je upoznao Abaaouda. Amimour je sudjelovao u krvavom pokolju u koncertnoj dvorani Bataclan, te se na koncu raznio bombom.
U najužem krugu terorista nalazio se i Omar Ismail Mostefai, krvnik iz Bataclana koji je također neko vrijeme proveo u Siriji. Njegova je priča pomalo drugačija od ostali. Njega je s radikalnim islamizmom upoznao belgijski Imam. Ovaj 29-godišnjak bio je jedan od trojice koja su izašla iz crnog Polo automobila te krenuli u napad na Bataclan. Bio je prvi od napadača koji je identifikovan upravo zbog podebljeg policijskog dosjea.
U napadu kod francuskog stadiona Stade de France, sudjelovao je i Ahmad Al Mohammad. Prema fotografiji s identifikacijskog dokumenta otkriveno je kako je u Francusku došao balkanskom rutom. Poznato je da je neko vrijeme boravio u Siriji, no za sada se ne zna na koji je način bio povezan s glavnim organizatorom napada.
Abaaoud je ubijen u pretresu stana u pariškom pregrađu Saint Denise, a službeno je identifikovan zahvaljujući otiscima pristiju. Njegovo tijelo pronađeno je izrešetano mecima.
(Hina)