Napetosti bez presedana između Bidena i Netanyahua
JOE BIDEN bio je čvršće uz Izrael od bilo kojeg američkog predsjednik ikada u užasnim danima nakon napada Hamasa 7. listopada. No, više od dva mjeseca kasnije, nakon naizgled beskrajne serije izraelskih napada u Gazi u kojima su poginule tisuće civila, napetosti bez presedana se šire između Bijele kuće i vlade premijera Benjamina Netanyahua, piše CNN u analizi situacije na Bliskom istoku.
Biden je tako ovog tjedna na političkom događaju koji nije sniman optužio Izrael za "neselektivno" bombardiranje Gaze. Koristio je izrazito otvoren jezik, što obično izaziva protivljenje izraelskih čelnika, koji inzistiraju na tome da pokušavaju poštedjeti civile, ali optužuju Hamas da koristi nedužne Palestince kao živi štit.
Pitanje međunarodne izolacije Izraela ne postoji - to je već dogodilo
Sljedeće veliko geopolitičko pitanje oko rata u Gazi nije hoće li Izrael biti međunarodno izoliran - to se već dogodilo. Pitanje je hoće li čvrsta potpora Bijele kuće izraelskoj operaciji otuđiti i Sjedinjene Države od njihovih prijatelja na način koji bi mogao ozbiljno ugroziti šire ciljeve nacionalne sigurnosti.
A broj ubijenih Palestinaca također povećava političku cijenu koju Biden plaća kod kuće za svoju potporu Izraelu, te ujedno izaziva i sumnje u njegovu sposobnost da osnaži svoju političku koaliciju uoči ključnih izbora 2024. godine.
U takvoj osjetljivoj situaciji danas Izrael posjećuje Bidenov savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan, koji će se sastati s Netanyahuom i drugim ključnim dužnosnicima nakon itekako izravnih predsjednikovih kritika desničarske izraelske vladajuće koalicije.
O čemu će Sullivan razgovarati s vrhom Izraela?
Sullivan se planira pozabaviti pitanjem pomoći koja pritječe u Gazu i "sljedećom fazom vojne kampanje", rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby. Bidenov visoki dužnosnik Bijele kuće za vanjsku politiku također će razgovarati s Izraelcima o "naporima da budu kirurškiji i precizniji i da se smanji šteta civilima".
“To je naš cilj. I Izraelci kažu da je to njihov cilj”, rekao je Kirby, pa dodao: "Ipak, rezultati su ti koji se broje."
Sullivanovo putovanje sugerira da Washington vjeruje da Izrael nije dovoljno uzeo u obzir upozorenja državnog tajnika Antonyja Blinkena nakon isteka primirja ranije ovog mjeseca, prema kojem Izraelci u svojim vojnim operacijama trebale više paziti na zaštitu civila nego što su to činili u početnim faza operacije u Gazi.
Biden je u listopadu rekao da razumije "sveprožimajući bijes" Izraela
Optika oko Sullivanovog putovanja također će biti u suprotnosti s Bidenovim posjetom Izraelu u listopadu, kada je rekao Izraelcima da razumije njihovu bol, šok i "sveprožimajući bijes". No, također je upozorio Izrael da ne čini iste pogreške koje su učinile SAD nakon napada 11. rujna 2001.. Na putu kući novinarima je rekao, ako se ne poduzmu koraci za ublažavanje patnji Palestinaca u Gazi, međunarodna zajednica strogo osuditi Izrael.
Prema Ministarstvu zdravstva u Gazi koje vodi Hamas, do utorka je ubijeno 18.412 Palestinaca. CNN ne može neovisno potvrditi taj broj. Oko 1200 Izraelaca ubijeno je u napadima Hamasa. Hamasov upad u Izrael bio je stravičan te je uključivao i jeziva, brutalna silovanja.
Biden u dvije izjave dao do znanja da mu je dosta
Bidenova politička izloženost po tom pitanju postala je jasna u dva upečatljiva trenutka u utorak, koji su otkrili da ima sve manje strpljenja s Izraelom. U akciji prikupljanja sredstava koja nije snimaka, predsjednik je upozorio da Izrael gubi međunarodnu potporu zbog “neselektivnog bombardiranja”.
Potom je, u skladu sa svojom navikom da bude zapanjujuće iskren na takvim događajima, također rekao da izraelska desničarska koalicijska vlada "jako otežava situaciju", dodajući kako se "moramo pobrinuti da Bibi (Netanyahu) shvati da mora napraviti neke poteze.”
Pojavljuju se sve jasnije između Bidenove i Netanyahuove vlade o tome što će se dogoditi s Gazom odmah nakon rata i o dalekom snu o palestinskoj državi.
Rat je razotkrio licemjerje američke ljevice
Rat je uzeo strašan ljudski danak. Ali to je također izazvalo nepredviđene političke odjeke u Sjedinjenim Državama. To je pokrenulo novi val antisemitizma i razotkrilo licemjrje o diskriminaciji Židova, uključujući među nekim progresivcima i na američkim vrhunskim liberalnim sveučilištima. Bilo je i bijesa zbog pokolja u Gazi među arapsko-američkim glasačima, ključnom demografskom skupinom za demokrate u državi s ključnim bojištem poput Michigana, gdje Bidenovi rezultati u anketama trpe.
Kako navodi CNN u analizi, globalno vodstvo Amerike moglo bi primiti ozbiljan udarac zbog svoje podrške Izraelu.
U iznimno simboličnom potezu u utorak, tri najbliža saveznika Amerike - Kanada, Australija i Novi Zeland - odmaknuli su se od linije Washingtona kako bi potaknuli hitne napore da se dogovori prekid vatre u Gazi. "Cijena poraza Hamasa ne može biti stalna patnja svih palestinskih civila", rekli su premijeri triju nacija.
Raskol među saveznicima
Problem je sada uzrokovao rijedak raskol u savezu za razmjenu obavještajnih podataka Five Eyes, koji također uključuje SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo. Čak je i Ujedinjeno Kraljevstvo, čija vanjska politika je gotovo uvijek na strani SAD-a, bilo suzdržano u pogledu rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a koja zahtijeva prekid vatre, na koju su SAD stavile veto.
Takvo Dramatično diplomatsko manevriranje je, čini se, privuklo pozornost Bijele kuće.
“Predsjednik je jučer odražavao stvarnost globalnog mnijenja, koje je također važno. Naša podrška Izraelu nije smanjena. Ali bili smo zabrinuti", rekao je Kirby. “I izrazili smo tu zabrinutost zbog nastavka ove vojne kampanje, iako priznajemo da je Hamas taj koji je započeo ovo, i da je Hamas taj koji to nastavlja.”
Što se realno može očekivati?
No, koliko će sve veći domaći i međunarodni pritisak na Bidena promijeniti njegov pristup Izraelu?
Unatoč svoj rastućoj frustraciji, predsjednik je proizraelski nastrojen do srži i ipak bi bilo veliko iznenađenje ako svojim retoričkim prijekorima Netanyahuu doda i opipljiv pritisak. Jedna od mogućnosti bila bi uvjetovati paket pomoći Izraelu od 14 milijardi dolara. Iako su dužnosnici rekli CNN-u da administracija trenutno ne planira to učiniti, unatoč sve glasnijim pozivima demokratskih zastupnika i organizacija za ljudska prava Americi da prestane s isporukom oružja u slučaju da se Izrael ne potrudit oko civila u Gazi.
A ta mjera pomoći, zapela u žestokim sukobima između Bijele kuće i krajnje desnih republikanaca, ne može proći kroz Kongres takva kakva jest. Osim toga, Izrael vjeruje da je uključen u egzistencijalnu borbu ne samo za sebe, već i za opstanak židovskog naroda. Žestina operacije u Gazi signal je da će se pobrinuti za svoju sigurnost kako god bude smatrao potrebnim.
Nije sigurno da bi Biden, ili bilo tko drugi, mogao to zaustaviti. Ali politička cijena koju Biden plaća nastavit će rasti.