IZUZETNO VAŽNA PROMJENA U ZDRAVSTVU: Nema više uputa i čuvanja ljekarskih dokumentacija! Na klik do svih informacija o pacijentu
Arhiva svih bolnica i domova zdravlja uskoro će se naći u jednom objedinjenom sistemu, to propisuje nedavno usvojen zakon o zdravstvenoj dokumentaciji, u okviru kog se nalazi i uspostavljanje elektronskih kartona.
Uvođenjem elektronskih kartona, svi podaci o pacijentu biće u sistemu, dostupnim svim ljekarima, pa tako više u Srbiji neće morati da slušaju rečenice poput "Sledeći put donesite svu potrebnu dokumentaciju", "Da li ste alergični na neki lek" i drugih izjava koje čuju kada odu na pregled.
Za odlazak kod doktora specijaliste, pacijent više neće morati da ide po uput kod izabranog ljekara opšte prakse.
- Mi na taj način dobijamo na efikasnosti. Na jednom mestu imaćemo uvid u sve preglede pacijenata. Isto tako u dijagnostičke procedure, ultrazvuk, laboratorijske analize, radiografske nalaze. Ti nalazi, sva dokumentacija biće dostupna lekarima na svim nivoima, znači i na sekundarnom i na tercijalnom nivou - rekla je dr Branka Kostić Srdić, specijalista opšte medicine.
Neretko se dešavalo da ljekar više vremena provede unoseći podatke nego što traje sam pregled, na šta su negodovali i ljekari i pacijenti.
- Jedno što će biti neki ključni benefit, i na to su se lekari nekako najviše zaista i žalili, a to je da ne mogu da prate istoriju bolesti pacijenta. A s druge strane, povezivanjem tih sistema oni će imati podatke koje neće morati ponovo da unose. Za pacijenta je ovo jako važno, zato što će ih rasteretiti te potrebe da nose dokumentaciju sa sobom i da će, ono što je takođe relevantno, imati uvid elektronski u svoje zdravstvene podatke preko portala e-zdravlje - kaže Isidora Šmigić.
Šmigić napominje da će samo ovlaštena lica imati pristup podacima pacijenata te da su podaci zaštićeni u skladu sa zakonom.
- Ono što je još relevantno je da će kroz uvođenje ovih različitih sistema Ministarstvo zdravlja uspostaviti, između ostalog, i centralni registar resursa. Tako da će u svakom momentu moći u realnom vremenu da prati broj slobodnih postelja, dostupne medicinske aparate - rekla je Šmigić.
Ljekari napominju da dok sistem ne stane na svoje noge, pacijenti obavezno čuvaju ljekarsku dokumentaciju.