Pet najvećih izraelsko-palestinskih razmjena zarobljenika i talaca
Izrael je u prošlosti obično bio primoran da pusti na slobodu veliki broj zatvorenika kako bi dobio slobodu za svoje državljane. Ovo je pet prethodnih najvećih razmjena zarobljenika i talaca između Izraela i palestinskih ili libanskih militantnih grupa.
1983: Sporazum sa PLO
Izrael je 23. novembra 1983. oslobodio oko 4.500 zatvorenika, uglavnom Palestinaca, u zamjenu za šest vojnika koje je zarobila Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO) tokom izraelske invazije na Liban 1982.
1985: Trojica Izraelaca za 1.150 Arapa
Izrael je 20. maja 1985. oslobodio oko 1.150 arapskih zatvorenika, uglavnom Palestinaca, u zamjenu za trojicu vojnika koje je držao Narodni front za oslobođenje Palestine, prema sporazumu za koji su pregovaralo mjesecima.
1997: Oslobođen osnivač Hamasa
Izrael je 1. oktobra 1997. oslobodio osnivača Hamasa šeika Ahmada Jasina, koji je proveo osam godina u pritvoru, zajedno sa desetinama drugih palestinskih i jordanskih zatvorenika, u zamjenu za oslobađanje dvojice izraelskih agenata Mosada.
Agenti su uhvaćeni u glavnom gradu Jordana, Amanu, poslije neuspjelog pokušaja da se ubije politički šef Hamasa Kaled Mešal ubrizgavanjem otrova.
Izrael je kasnije ubio Jasina u ciljanom napadu na Gazu u martu 2004. godine.
Izrael je 29. januara 2004. oslobodio oko 430 zatvorenika – među kojima je bilo 400 Palestinaca i 23 državljana Libana, tokom razmjene sa libanskom oružanom grupom Hezbollah, za tijela trojice izraelskih vojnika kidnapovanih i ubijenih četiri godine ranije.
Hezbollah je takođe oslobodio biznismena i bivšeg pukovnika vojske Elhanana Tanenbauma, kojeg je zarobio u Ujedinjenim Arapskim Emiratima 2000.
Poslije pet godina i neumorne kampanje njegove porodice za njegovo oslobađanje, vojnik Gilad Šalit, koga je Hamas zarobio na granici Gaze u junu 2006, kad je imao 19 godina, oslobođen je 18. oktobra 2011.
Zamijenjen je za 1.027 palestinskih zatvorenika oslobođenih u dvije grupe. To je bio prvi put u 26 godina da je izraelski vojnik pronađen živ.
Veliki broj oslobođenih Palestinaca – uključujući Jahju Sinvara, izazvao je kontroverzu u Izraelu.
To je dovelo do stvaranja izraelske komisije odgovorne za postavljanje crvenih linija u pregovorima.