"HAMAS NAPADOM POSLAO PORUKU SUSJEDSTVU" Novo prestrojavanje na Bliskom istoku: Nema bezbjednosti dokle god su Palestinci...
Konflikt između Hamasa i Izraela imaće velike posljedice po bezbjednosnu arhitekturu Bliskog istoka.
Infiltracije militanata malog obima preko granice Pojasa Gaze u Izrael pokazale su da Izraelci, koji troše milijarde dolara na bezbjednost, nisu baš tako sigurni unutar sopstvenih granica kako su mislili. Ovakvo stanje stvari takođe neće promaći nekim grupama, poput Hezbolaha u Libanu.
Izrael ima ogroman vojni aparat i njegova vojska uvrštava se među najmoćnije na Bliskom istoku, sa naprednim oružjem i sistemom nadzora – koji je doduše zakazao u trenutku napada 7. oktobra koji je zatekao Izraelce na spavanju.
Napadajući Izrael, Hamas je takođe udario i na prestrojavanje bezbjednosne arhitekture na Bliskom istoku. Kad je grupa pokrenula napad, imala je kako piše Rojters “na nišanu” i napore da se uspostavi novo regionalno bezbjednosno usklađivanje koje bi moglo da ugrozi palestinske težnje za državnošću i ambicije Irana, glavnog pobornika Hamasa.
Napad koincidira sa koracima koje podržavaju SAD da se Saudijska Arabija gurne ka normalizaciji veza sa Izraelom u zamjenu za odbrambeni sporazum između Vašingtona i Rijada. Taj potez bi zakočio nedavno približavanje kraljevstva Teheranu.
Palestinski zvaničnici i izvori rekli su da su militanti koji su upali u izraelske gradove ostavili poruku da se Palestinci ne mogu ignorisati ako Izrael želi bezbjednost i da bi bilo koji saudijski sporazum prekinuo poboljšanje odnosa sa Iranom.
- Svi sporazumi o normalizaciji koje ste vi (arapske države) potpisali (sa Izraelom) neće okončati ovaj sukob – rekao je za TV Al Džazira Ismail Hanijeh, lider Hamasa koji upravlja Gazom.
Regionalni izvor upućen u Iran i Hezbolah rekao je Rojtersu da je ovo “poruka Saudijskog Arabiji, koja puzi ka Izraelu i Amerikancima koji podržavaju normalizaciju i Izrael”.
- Nema bezbjednosti u čitavom regionu dokle god su Palestinci izostavljeni iz jednačine – rekao je.
Hamasov napad uslijedio je nakon višemesečnog rasta nasilja na Zapadnoj obali, sa pojačanim izraelskim racijama, palestinskim uličnim napadima kao i napadima jevrejskih doseljenika na palestinska sela. Uslovi za Palestince su se pogoršali pod desničarskom vladom premijera Benjamina Netanijahua, a mirotvorstvo je godinama u zastoju.