Da li će Bakir Izetbegović podržati Krajinu, onako kako su Krajišnici podržali njega na oktobarskim izborima?
Odnos Sarajeva prema Cazinskoj Krajini oduvijek je bio maćehinski, vijekovima je taj kraj naše zemlje zapostavljan i stavljan u nepovoljan status. Često su vlastodršci u Sarajevu donosili odluke preko koljena, i namećući svoje pulene, pokušavali izigrati većinsku volju Krajšnika. Te glavešine u Sarajevu su, po svom ćeifu, dovodili sebi podobne na vlast u Krajini.
Postizborna kombinatorika pokazuje da bi Krajišnici, po ko zna koji put, mogli biti izigrani, kao i njihova izborna volja.
Naime, kada je trebalo najviše poturiti leđa za SDA i Bakira Izetbegovića, to su učinili upravo Krajišnici – pa je postao ponovo član Predsjedništva s najvećom razlikom (preko 10.500 glasova) upravo u Krajini pobijedio svog ljutog rivala Fahrudina Radončića, za razliku, recimo, od Sarajeva i Zenice gdje je Radončić porazio Izetbegovića. Kao „nagradu“ Krajišnici dosad nisu dobili niti mrvice, a nagrađuju se ona područja gdje je Izetbegović doživio poraz, pa će tako predstavnici Sarajeva i Zenice, prije svih, izgleda biti ključne figure novih vlasti i zauzet će najznačajnije funkcije u zemlji.
Izvršni odbor KO SDA Unsko-sanskog kantona, na svojoj 13. redovnoj sjednici, održanoj u Bihaću, 8. 12. 2014. godine je raspravljajući o ovim pitanjima jednoglasno zaključio da se u postupku implementacije vlasti u izvršnim organima BiH -Vijeću ministara BiH - jedna od pozicija ministara u tom Vijeću koje će popuniti SDA osigura za kandidata iz USK. Kandidat ispred SDA Unsko-sanskog kantona za poziciju ministra u Vijeću ministara BiH je Senad Šepić, potpredsjednik SDA i poslanik u Parlamentu BiH. Izvršni odbor KO SDA u obrazloženju napominje:
„Potpredsjednik SDA, Senad Šepić, je u zadnja dva izborna ciklusa direktno biran u Parlament BiH, a prije toga dva puta direktno izabran u Parlament FBiH. Svaki put na izborima je ostvario veći broj glasova u odnosu na prethodne izbore, a na zadnjim izborima 2014. godine osvojio je najveći broj glasova na USK. U mandatnom periodu 2006 - 2010. obnašao je funkciju zamjenika ministra civilnih poslova BiH, a u mandatu 2010 – 2014. poslanika u Parlamentu BiH i posjeduje iskustvo rada u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti na nivou BiH. Također, bio je jedan od inicijatora potpisivanja Zajedničke deklaracije o evropskim vrijednostima stranaka iz BiH, bliskih Evropskoj narodnoj stranci (EPP) koje bi sa SDA trebale činiti vlast u novom sazivu Vijeća ministara, te posjeduje izgrađene kontakte na ovom nivou unutar BiH i Evropske unije. Doplomirao je na Filozofskom, a magistrirao na Pravnom fakultetu i govori engleski jezik. Smatramo da je potpredsjednik Šepić, kandidat koji svojim dosadašnjim rezultatima potvrđuje sposobnost i spremnost uspješnog obavljanja ove pozicije i da USK nakon dvadeset godina i rahmetli Irfana Ljubijankića zaslužuje da ima predstavnika u Vijeću ministara BiH.“
Ovaj je stav jednoglasno prihvaćen na nivou Krajine, a njegovom realizacijom, kandidat Šemsudin Dedić iz Bihaća bi popunio poziciju parlamentarca umjesto Šepića koji bi se u naredne četiri godine za Krajinu i BiH borio u Vijeću ministara BiH.
Također, Izvršni odbor KO SDA USK je kao alternativu, i imajući na umu raspored i eventualne pozicije koje će u rasporedu i međustranačkom dogovoru na nivou BiH pripasti SDA utvrdio Ministarstvo prometa i komunikacija FBiH kao prioritet za USK, i ukoliko nije imenovan u Vijeće ministara BiH, predlaže potpredsjednika Senada Šepića za ministra prometa i kominikacija u Vladi FBiH.
Statistička je činjenica da je Senad Šepić bio daleko najaktivniji zastupnik u dosadašnjim mandatima, a zna se i da je u podmlađivanju stranke sa "Političkom akademijom" odigrao ključnu ulogu.
Međutim, i pored jasno iznesenih stavova Kantonalog odbora SDA, pored jedinstva koje je postignuto u Krajini, pojedini glasovi iz Centrale SDA najvljuju drukčiji rasplet dogđaja, a time zasigurno i novi raskol u SDA.
Ovakva politika je zamalo bila kobna po SDA u Krajini kad je nastao raskol i i sasvim opravdano osnovana ASDA, pa bi bilo čudno da ništa nisu naučili iz toga ili da ih jednostavno nije briga. Da nije tad bilo baš gospodina Šepića i predsjednika KO Esada Bašagića, upitno je kako bi SDA u Krajini uopšte opstala. Patriotizam Krajišnika je neupitan, ali sve ima svoje granice i zato ne bi bilo mudro još jednom eksperimentisati sa Karajinom koja u državni budžet samo uplaćuje doprinose i nikad se ne pita ništa, a kojoj su Zagreb i Ljubljana geografski bliži od Sarajeva.
Dokle će se moći Senad Šepić, Esad Bašagić i njihovi saradnici vezati Krajinu za Sarajevo, kad su i oni u svakom izbornom ciklusu iskorišteni i odbačeni?