Povezivanje masakra u Parizu s izbjeglicama bila bi pobjeda ekstremista
Pojednostavljeno povezivanje terorističkih napada na Pariz s izbjeglicama koji bježe s područja sukoba i od tzv. Islamske države možda je bio cilj napadača, a prihvaćanje te logike bila bi zapravo pobjeda napadača, piše u ponedjeljak u komentaru dana ljubljansko "Delo".
U Bruxellesu za sada ustrajavaju na nastavku politike otvorenih vrata prema izbjeglicama, no vlade na istoku Evrope već govore da je napad potvrda kako ta vrata treba zatvoriti, piše list ističući kako Europa mora obraniti svoje vrijednosti otvorenosti i tolerancije pred politikom širenja straha.
"I schengenski sistem otvorenih granica je na udaru, ali Evropa mora odbraniti svoje vrijednosti poput otvorenosti i tolerancije. Simplificirano povezivanje džihadizma i pariške noći užasa s kolonama nedužnih izbjeglica dio je perverzne taktike koja želi inducirati strah. Na tom polju vidi svoju priliku ekstremna i populistička politika. Jedan od ciljeva napada bio je povećati napetosti s muslimanima u Evropi, do čega bi dovela velika radikalizacija (službene) politike. A takav bi razvoj događaja zapravo značio pobjedu terorista", navodi vodeći slovenski dnevnik.
"Dijete Francuske"
Francuski veleposlanik u Sloveniji rekao je u razgovoru za list da je najmanje jedan od "ekstremističkih napadača" rođen u Francuuskoj, dok za ostale trenutačno nije jasno odakle su.
"Za najmanje jednog od terorista znamo da je dijete Francuske, rođen u pariškom predgrađu, kao što su napadači na London 2005. bili djeca Engleske", kazao je francuski veleposlanik u Ljubljani Pierre-Francois Mourier, dodavši da je riječ o mladim ljudima koji se najprije, možda zbog društvenih prilika, počnu baviti kriminalom, a onda obično u zatvoru radikaliziraju i u tome nađu svoj životni cilj i "razlog za smrt".
Jedan od identificiranih napadača imao je sirijsku putovnicu, ali nije jasno je li riječ o pravoj ili lažnoj, kazao je Mourier, dodavši da tzv. Islamsku državu koja s "prirodnog područja" svog djelovanja sada teror premiješta u Europu "treba uništiti" i da je glavni cilj napada bio prestrašiti ljude i poručiti im da nigdje nisu sigurni.
"Na dugi rok pobjeđuje demokracija"
"Na dugi rok terorizam neće pobijediti, na dugi rok pobjeđuje demokratija, historija nas uči da je uvijek je tako bilo", kazao je veleposlanik Mourier.
Nakon terorističkih napada na Pariz ono što je najgore je "osjećaj nemoći" i shvaćanje da se takvi teroristički akti ne mogu nikad stopostotno isključiti pa ni restrikcijama na području ljudskih sloboda radi veće sigurnosti, što se vidjelo i nakon napada na New York, ističe u komentaru "Delo".
(Hina)