"TO BI BILO KAO DA STE MUSLIMANIMA IZVADILI SRCE NA ŽIVO!" Jedno mjesto u Jerusalimu je od KLJUČNOG ZNAČAJA za ovaj rat!

Zanimljivosti
"TO BI BILO KAO DA STE MUSLIMANIMA IZVADILI SRCE NA ŽIVO!" Jedno mjesto u Jerusalimu je od KLJUČNOG ZNAČAJA za ovaj rat!
Nakon što su Hamasovi militanti izvršili invaziju na južni Izrael i ispalili salve raketa na izraelske gradove u iznenadnom napadu u subotu ujutro, lider Hamasa nazvao je operaciju "Al-Aksa poplava“, rekavši da je napad izveden kao odbrana džamije Al Akse.

Nakon što su Hamasovi militanti izvršili invaziju na južni Izrael i ispalili salve raketa na izraelske gradove u iznenadnom napadu u subotu ujutro, lider Hamasa nazvao je operaciju "Al-Aksa poplava“, rekavši da je napad izveden kao odbrana džamije Al Akse.

U izjavama Hamasa se također spominje izraelska blokada Gaze i izraelsko nasilje nad Palestincima na okupiranoj Zapadnoj obali kao motiv za napad, ali se navodi i opšte protivljenja Hamasa postojanju jevrejske države. Ipak pitanje “odbrane džamije” je kako sada stvari stoje jedna od glavnih stavki koje Hamas navodi kao opravdanje za svoju ofanzivu. Oni u jednom od saopštenja navode da je Izrael dozvolio „jevrejskim grupama da oskrnave džamiju Al Aksa. Također se pominju i namjere Jevreja “da podignu svoj navodni hram na ruševinama svetilišta našeg proroka Muhameda“.

Kompleks Aksa, koji je također dom džamije Kupola na stjeni, možda je daleko od Gaze u smislu geografije, ali je važno muslimansko sveto mjesto i dugo je bio žarište izraelsko-palestinskog sukoba.

O značaju džamije al Aksa za muslimane ali uopšte o značaju Jerusalima kao mjesta za muslimane i Jevreje svojevremeno je u intervjuu za Kurir govorio dr Miroljub Jevtić profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu.

Profesor Jevtić mi kaže kako ima jedno mjesto na svijetu oko čega se kako ističe vrti cjelokupna kvadratura kruga svjetske politike.

"To mjesto se zove Brdo hrama. Prema jevrejskom vjerovanju da bi čovjek bio spašen on mora da prinosi žrtvu. Žrtva se može prema jevrejskom vjerovanju može prinositi samo u hramu koji je podigao Solomon na tom Brdu hrama. Taj hram su kasnije srušili Vavilonci... Poslije je ponovo obnovljen a onda potpuno srušen 132. i 133. godine poslije Hrista. Jevreji su protjerani iz Palestine i živjeli su u dijaspori sve vrijeme maštajući da se vrate u Jerusalim ali ne da bi napravili državu već da bi obnovili hram kako bi u njemu mogli da prinose žrtve. Ali da bi hram mogao da funkcioniše da ne bi ponovo bio srušen onda je potrebno da se napravi država koja će ga štititi. Funkcija povratka jevreja i obnove države Izrael nije zbog države nego zbog hrama. Muslimani su u sedmom vijeku zauzeli Jerusalim i zauzeli to mjesto gdje je bio hram. Oni su na njenom mjestu podigli dvije džamije - Al Aksu i Kupolu na stijeni. Te dvije džamije su podignute u čast vjerovanja u Islamu da je sa tog mjesta Muhamed na svom krilatom konju odletio na nebo, vidio raj, vidio pakao, osjetio Allaha ali ga nije vidio jer se Aljah ne može vidjeti. Potom se vratio na zemlju isto tu, poslije čega je prenijet u Arabiju", ispričao je profesor Jevtić tada u intervjuu za Kurir

Prema njegovim riječima za muslimane je to treće sveto mjesto u Islamu.

"Kada je obnovljena država Izrael 1948. koja je obnovljena sa ciljem da se tu obnovi hram, ali je Brdo hrama to jest Jerusalim je ostao pod vlašću Jordana. U junskom ratu 1967. Izraelci su kako oni kažu oslobodili Jerusalim, a Arapi kažu da su ga Izraelci okupirali... Tako su jevreji došli u politički posjed Brda hrama. Ali na Brdu hrama nije bilo ni jevreja ni jevrejskih spomenika, tu su bili muslimani. Oni su tada bili u prilici da sruše te dvije džamije i da tu obnove Solomonov hram. Ali to bi za muslimane značilo da ste im na živo izvadili srce iz grudi. Oni zbog toga nisu smjeli to da urade. I cijela priča se vrti oko toga. Da bi nastao mir između Jevreja i Palestinaca potrebno je da Jevreji odustanu od Brda hrama. A ako odustanu od Brda hrama onda se postavlja pitanje zašto su se vraćali u Izrael. A isto Arapi - ako bi odustali od trećeg svetog mjesta onda prestaju da budu muslimani. To je ta kvadratura kruga koja se ne može riješiti. Sve se vrti oko toga", rekao je prof. Jevtić.

Govoreći zbog čega mnogi na prvi pomen terorizma pomisle na islamski terorizam i zbog čega se baš Islam povezuje sa terorističkim djelovanjem, on je napomenuo da zapravo "niko ko je ozbiljan ne poistovećuje Islam sa terorizmom."

"To što se kaže Islamski terorizam pa taj terorizam koji se opisuje jeste Islamski, ali to ne znači da su svi muslimani teroristi. Niko to ne poistovećuje. A što se tiče svetog rata... Ako hoćete, sveti rat u u srednjem vijeku prije muslimana je bio krstaški rat kada su Persijanci kada su prodrli u Jerusalim i odnijeli časni krst na kome je razapet Hrist. E onda je Vizantija pokrenula krstaški rat da bi taj krst vratila. Ali desila se jedna druga stvar. Kako je hrišćanski svijet kroz razvoj ljudskog društva se sekularizovao i vjeru učinio privatnom stvari koja nema veze sa državom, a rat je akcija koju sprovodi država, onda je u hrišćanskom svijetu rat kao vjerska činjenica izgubio svaku važnost i više ga niko kao takvog ne vodi", rekao je on.

Za razliku od toga, ističe profesor Jevtić, Islam ne dozvoljava sekularizaciju.

"U islamu sekularizma nema i svaki događaj u životu pojedinca i zajednice mjeri se i vrijednuje prema Islamu. A islam kad se radi o ratu dozvoljava samo rat koji ima vjerski cilj. Svi ratovi moraju imati vjerske ciljeve, moraju imati vjersko opravdanje. Šta god da se desilo, ako to nije u vezi sa religijom, taj rat je zabranjen muslimanima. Zato ljudi kada danas govore o vjerskom ratu najviše misle na muslimane zato što svaki rat koji trenutno gledate - izraelsko arapski rat, rat Irana i Iraka, rat u Siriji - je sa tačke gledišta Islama u cilju ostvarivanja trijumfa religije. Sve je to džihad. Motivacija kod ljudi koji uzmu učešće u takvom ratu je uvjerenje da će to dovesti do trijumfa Božije riječi", objasnio je prof. Jevtić tada.

Podsjećanja radi, bezbjednosni kabinet izraelskog premijera Benjamina Netanjahua je i izvanično potvrdio da je zemlja u ratu i dao dozvolu za izvođenje "značajnih vojnih aktivnosti". Izrael je u nedjelju, 8. oktobra i zvanično proglasio rat, prvi put od Oktobarskog rata 1973. godine.

Prema zvaničnim navodima izraelskih vlasti, najmanje 400 osoba je poginulo, a više od 1.400 je povređeno u masovnim raketnim napadima koji su od subote ujutru izvedeni na teritoriji južnog i centralnog Izraela. Odgovornost za napad preuzela je militantna organizacija Hamas.

(MONDO)

Ne propustite