Vučić: Oteti Srbi živi, ima tu čudnih stvari

Region
Vučić: Oteti Srbi živi, ima tu čudnih stvari
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je uvjeren da je dvoje otetih državljana Srbije u Libiji živo i da u tom slučaju "ima čudnih stvari".

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je uvjeren da je dvoje otetih državljana Srbije u Libiji živo i da u tom slučaju "ima čudnih stvari".

"Uvjeren sam da su živi, inače se ne bi vodili razgovori", rekao je Vučić na konferenciji za novinare.

Dodao je da srpski obavještajci više znaju o tome ko je upleten u otmicu, kako se ona dogodila, pod kojim uslovima i okolnostima.

"Ako bih vam objašnjavao sa kim se razgovara, ušao bih u vrstu obaveštajnog lavirinta iz koga ni vi ni ja ne bismo mogli da izađemo. Čini mi se da mi više znamo o tome ko je upleten, kako se dogodilo, pod kojim uslovima i okolnostima, ima tu čudnih stvari", rekao je Vučić. 

Kako B92 nezvanično saznaje, otmičari su da bi oslobodili naše državljane, tražili da budu oslobođeni Libijci uhapšeni u našoj zemlji. Ispostavilo se međutim da su Libijci uhapšeni u Ukrajini i da to nema nikakve veze sa nama. Zbog toga se pregovori o oslobađanju Slađane Stanković i Jovice Stepića nastavljaju. 

Bilo je jasno odmah da ima čudnih stvari, jer niko nije tražio nikakav otkup. Nije jasno ni gdje su oteti službenici krenuli sa ambasadorom Oliverom Potežicom i njegovom porodicom. 

Bivši diplomata Srećko Đukić kaže da se u zemljama gdje je loša bezbjednosna situacija tačno znaju pravila ponašanja. 

"Postoje stroga uputstva kako treba da se ponaša svako lice, personal ambasade, kako treba da dolazi i odlazi sa posla, kako da napušta ambasadu i stan, odnosno postoje izričita rigorozna ograničenja u tom pogledu, nema tu šetnji, nema nekog slobodnog života, ne može se zemlja napuštati bez odobrenja MSP", naveo je on. 

Srpska ambasada je jedna od pet ambasada koje su ostale u Libiji poslije izbijanja rata u toj zemlji. Najavljeno je njeno zatvaranje, a takva odluka se donosi na osnovu preporuke Službe bezbjednosti MSP, ostalih domaćih, ali i stranih prijateljskih bezbjednosnih službi, ukoliko ima potrebe za tim. 

"Iz procjene političkog sektora, iz procjene konzularnog sektora, iz procjene nekih drugih institucija u zemlji, postoji neki važan, opravdan razlog da ambasada mora da ostane, ali se onda ambasada koncentriše konkretno na taj zadatak, i samo taj dio posla", dodao je Đukić. 

A koji je to dio posla možemo samo da nagađamo. Poslije optužbi u javnosti da je naša ambasada prodavala vize, oglasio se ambasador Oliver Potežica. On je u pismu između ostalog rekao da su za ostanak diplomatskog predstavništva u toj zemlji najodgovorniji radnici ambasade. 

Podsjećamo da je BIA preij nekoliko mjeseci dala preporuku da se ambasada u Libiji zatvori.

Ne propustite