ANALIZA/ŠTA SE DEŠAVA U SJEVERNOJ KOREJI? Kim Jong Un smijenio iskusnog generala, naredio sjevernokorejskoj vojsci da se 'opreme za rat'
Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un smijenio je svog vrhovnog generala usred preokreta u vojnom vodstvu zemlje i želi da se njegova vojska "pripremi za rat", izvijestili su državni mediji u četvrtak.
General Pak Su Il smijenjen je s mjesta načelnika Glavnog stožera, a na njegovo mjesto imenovan je vicemaršal Ri Yong Gil, objavila je državna Korejska središnja novinska agencija (KCNA).
Drugi "vodeći zapovjedni časnici" smijenjeni su, premješteni ili imenovani tijekom sastanka Središnjeg vojnog povjerenstva u srijedu, izvijestila je KCNA, ne ulazeći u detalje.
“Ri Yong Gil je dugogodišnji član sjevernokorejske vojne elite, koji je prije nego što je stigao do vrha, iskusio uspone i padove tijekom svoje karijere. Prije sedam godina čak se pričalo da je pogubljen nakon kadrovske rekonstrukcije”, rekao je Leif-Eric Easley, profesor međunarodnih studija na Sveučilištu Ewha Womans u Seulu.
Cheong Seong-chang, viši analitičar Instituta Sejong u blizini Seula, rekao je da postoji niz razloga koji stoje iza Kimove vojne rekonstrukcije i da ona nije nužno bila kaznena.
"Budući da je Kim Jong Un često unaprjeđivao, degradirao i otpuštao rukovoditelje prema njihovoj sposobnosti obavljanja dužnosti, otpuštanjem rukovoditelja moglo bi se smatrati odgovornim, ali je neprikladno smatrati ih kaznom", rekao je Cheong.
Easley je rekao da sjevernokorejski vođa možda jednostavno pokušava osigurati da niko ispod njega ne postane previše moćan.
“Kim Jong Un često rotira rukovodeća mjesta ispod sebe kako bi spriječio pojavu u Sjevernoj Koreji bilo koga poput [osnivača Wagner grupe] Jevgenija Prigožina, koji je doveo u pitanje autoritet ruskog predsjednika Vladimira Putina nakon što je stekao osobnu kontrolu nad financijskim sredstvima i lojalnost među oružanim snagama,” Easley rekao je.
'Teška vojna situacija'
Protres vojnog vodstva spomenut je tek pri kraju izvješća KCNA-e, koje se više usredotočilo na, kako se navodi, "važno pitanje boljeg osposobljavanja vojske za rat s obzirom na tešku političku i vojnu situaciju koja prevladava u korejskog poluotoka.”
Južna Koreja i njezin glavni saveznik, Sjedinjene Države, nisu spomenuti po imenu u izvještaju. No, čini se da se na njih osvrnuo iskosa, rekavši da su na sastanku “analizirani vojni potezi glavnih krivaca za pogoršanje situacije” na poluotoku.
"Pune ratne pripreme" bila je glavna tačka dnevnog reda sastanka, stoji u izvješću KCNA.
“Trenutna situacija, u kojoj neprijateljske snage postaju sve neprikrivenije u svom bezobzirnom vojnom sukobu s DNRK-om, [Demokratska Narodna Republika Koreja] zahtijeva od potonje vojske da ima pozitivniju, proaktivniju i nadmoćniju volju te temeljitu i savršenu vojnu spremnost za rat”, pisalo je.
Sjeverna Koreja ovog je ljeta pojačala svoju vojnu retoriku, prijeteći da će oboriti američke izviđačke zrakoplove i osvetiti se zbog pristajanja američke podmornice s balističkim raketama s nuklearnim projektilima u Južnu Koreju, prvi put u četiri desetljeća.
Pjongjang je također pokazao svoj napredak u tehnologiji balističkih projektila, prošli mjesec testirajući ono što je rekao da je interkontinentalni balistički projektil Hwasong-18 (ICBM) s vremenom leta koje sugerira da ima sposobnost da pogodi američko kopno.
To je oružje bilo među mnoštvom drugih prikazanih na prošlomjesečnoj paradi koju je Sjeverna Koreja nazvala "Dan pobjede", obilježavanju primirja kojim su okončane borbe u Korejskom ratu prije 70 godina. Tehnički gledano, dvije Koreje i dalje su u ratu jer formalni mirovni sporazum nikada nije potpisan.
Na sastanku u srijedu u Pjongjangu, Kim je potpisao naredbe za ratne vježbe koje uključuju najnovije oružje u zemlji.
Kim je krajem prošle sedmice obišao tvornice oružja i streljiva i dao "važne upute" u vezi s "izgradnjom kapaciteta za serijsku proizvodnju novog streljiva", navodi se u izvješću KCNA.
Usred napetosti na poluotoku, Južna Koreja je ovog mjeseca najavila da će održati nacionalnu vježbu civilne obrane 23. augusta.
Očekuje se da će većina od 51 miliona stanovnika zemlje vježbati evakuaciju u skloništa ili podzemne sigurne prostore tokom 20-minutne vježbe, za koju Seul kaže da je odgovor na "provokacije" iz Pjongjanga.