Ruski veleposlanik Anvar Azimov: Rusija i SAD su partneri u borbi protiv ISIL-a

Svijet
Ruski veleposlanik Anvar Azimov: Rusija i SAD su partneri u borbi protiv ISIL-a
Ruski veleposlanik u Hrvatskoj Anvar Azimov održao je u Europskom domu izlaganje u kojem se osvrnuo na odnose Rusije s Hrvatskom, Europskom unijom, SAD-om, na rusku intervenciju u Siriji, na odnose s Ukrajinom, sankcije i druge aktualne vanjskopolitičke i gospodarske teme, javlja Anadolu Agency (AA).

Ruski veleposlanik u Hrvatskoj Anvar Azimov održao je u Europskom domu izlaganje u kojem se osvrnuo na odnose Rusije s Hrvatskom, Europskom unijom, SAD-om, na rusku intervenciju u Siriji, na odnose s Ukrajinom, sankcije i druge aktualne vanjskopolitičke i gospodarske teme, javlja Anadolu Agency (AA).

- Ukidanje viza Rusima za EU važan cilj -

Anvar Azimov je istaknuo kako je za Rusiju suradnja sa SAD-om i Europskom unijom dugoročno vrlo važno strateško pitanje.

Azimov je izjavio kako osobno s kolegama iz EU ima odlične odnose. Posebno se osvrnuo na dijalog o vizama za kratkoročna putovanja ruskih građana u EU, što je od iznimne važnosti za Hrvatsku, kazao je, i dodao kako je to pitanje još uvijek otvoreno, ali blizu rješenju.

Naglasio je kako je u Hrvatsku samo ove godine, unatoč sankcijama EU prema Rusiji, došlo 70.000 ruskih turista koji troše do 30 puta više nego neki europski turisti.

Azimov je rekao kako je ustanovljena Euroazijska unija od skoro 6 zemalja među kojima su Rusija, Kazahstan, Bjelorusija, Armenija, Kirgistan i Tadžikistan, a koje imaju jako povezane ekonomije kao i veliku međusobnu razmjenu stanovništva.

Hrvatska jedina nije potpisala protokol o deportaciji s Rusijom, što je Azimov ocijenio kao jedini europski presedan, naglasivši kako taj protokol treba što prije potpisati.

- Rusija želi dijalog Donbasa i Kijeva -

Osvrnuo se i na problem Ukrajine, istaknuvši kako su u Donbasu 70 posto nastanjeni Rusi, te kako je Donbas stoljećima bio dio Rusije, ali je kroz povijest predan Ukrajini. Poručio je kako je problem u nemogućnosti komunikacije između Kijeva i Donbasa.

"Ruse u Donbasu zapadnjaci nazivaju pobunjenicima i teroristima, mi onima koji se brane. Nad njima nemamo kontrolu i nastojimo ih uključiti u dijalog s Kijevom", kazao je Azimov.

Ukazao je kako su gotovo sve zemlje potvrdile da u Ukrajini nema regularnih ruskih vojnih snaga, no potvrdio je da ima barem 2-3 tisuće volontera iz Ruske Federacije, naglasivši da su Rusi bili volonteri u mnogim ratovima kroz povijest diljem svijeta.

Azimov je izjavio kako je cilj Rusije otvoriti strateški dijalog sa SAD-om bez kompeticije. Rekao je kako se sa SAD-om ne slaže u njihovu angažmanju u okviru NATO-a s proturaketnim štitom, dodavši kako je to oružje zapravo prijetnja Rusiji koja je za SAD jedina opasnost.

- Sankcije slabe rusku ekonomiju -

Kazao je kako sankcije oslabljuju rusku ekonomiju te kako je suradnja nakon sankcija uvelike smanjena. Naglasio je kako je zbog sankcija EU i SAD-a ruska trgovima smanjena za 40 posto te kako je cilj te sankcije što prije dogovorno ukinuti.

Istaknuo je kako suradnja Rusije i Hrvatske na području izvoza nafte i plina iznosi 95 posto ukupne suradnje, s tim da Rusija u Hrvatsku izvozi preko milijun tona naftnih derivata.

Rusija od Hrvatske pak kupuje mandarine, limune, naranče i riblje prerađevine, no nakon sankcija dio hrvatske kvote nadopunjuje Srbija koja je intenzivirala suradnju s Rusijom.

"Članstvo Hrvatske u NATO-u nije prepreka za Rusiju", rekao je Azimov i dodao da je, unatoč članstvu, 80 posto arsenala oružja u Hrvatskoj sovjetskog porijekla.

- SAD i Rusija kao partneri u Siriji -

Azimov je izjavio kako je Rusija u Siriji intervenirala nakon službenog poziva predsjednika Asada. Kazao je kako je 7-8 tisuća volontera iz Rusije koji su u Siriji zbog ideja i uvjerenja, kao ideološki teroristi sa idejom kalifata, što je zabrinulo Rusiju.

Kazao je kako se Rusija ne može pridružiti SAD-u i saveznicima u vojnim operacijama u Siriji, jer smatraju kako time krše međunarodne zakone, bez odobrenja UN-a, Vijeća sigurnosti i bez poziva vlade iz zemlje.

Istaknuo je kako Rusija ipak cijeni ono što SAD poduzima u Siriji te kazao kako će dodatna ruska pomoć ojačati zajedničku borbu protiv ISIL-a, koji je glavna prijetnja, istaknuo je, koja bi na kraju mogla doći u Europu ako se ne zaustave.

Azimov je rekao kako na terenu između dviju strana već postoji koordinacija u letačkim operacijama.

"SAD su naši partneri i bit će kao i prije naši strateški partneri", kazao je.

Rusi su uništili oko 35 posto vojne strukture ISIL-a do sada, po Azimovu. Izjavio je kako postoje optužbe da Rusija napada opozicije vojske uperene protiv Asada, ali je istaknuo kako Rusija nema informacije gdje se nalaze te vojske i kako je spremna s njima pregovarati.

"ISIL-ovci bježe u Afganistan i Pakistan, ali još su im resursi veliki, ne znam koliko će mjeseci, nadam se ne godina, još izdržati. Zajednički je to neprijatelj Rusije i SAD-a", poručio je Azimov.

Istaknuo je kako Rusija želi poduprijeti nacionalno jedinstvo Sirije, kao i prekid vatre, kao i to da narod Sirije treba odlučiti i izabrati hoće li Asad ostati na vlasti i koja će vlast biti izabrana.

Poručio je da će, ako se Irak obrati za pomoć, Rusija asistirati u razbijanu vojnih kapaciteta ISIL-a i u toj zemlji.

"Ne želimo tamo ostati zauvijek, kad se ISIL počne povlačiti i mi ćemo", rekao je ruski veleposlanik u Hrvatskoj.

- Miran i stabilan Balkan i regija -

Osvrnuo se i na politiku na Balkanu i regiji, istaknuo kao ruski cilj jačanje bilateralne suradnje sa Srbijom, s tim da Rusija razumije težnje Srbije prema EU. Cilj Rusije u regiji je stabilnost zemalja, poručio je Azimov.

Ocijenio je kako se Hrvatska efektno nosi sa izbjegličkom krizom. Kazao je kako su Rusi ponudili humanitarnu pomoć u šatorima, hrani, lijekovima i dr. 

Ne propustite