Američki Senat konačno usvojio budžet za 2015.
U subotu navečer Američki Senat prihvatio je budžet do 30. septembra 2015.godine, dva dana nakon što je to učinio Predstavnički dom čime je, uprkos pokušaju opstrukcije konzervativnih zastupnika iz Čajanke, izbjegnuta mogućnost blokade rada državnih službi.
Senatori su u subotu kasno navečer sa 56 glasova "za" i 40 "protiv" na posebno sazvanoj sjednici prihvatili zakon o financiranju saveznih službi za budžetsku 2015.godinu, u iznosu od 1.014 milijarde dolara.
Predstavnički dom taj je zakon prihvatio u četvrtak navečer, a sada ga treba potpisati predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama.
Zakon omogućuje rad vlade do 30. septembra 2015.godine, a zastupnici su sjednicu zakazali tako da imaju četiri dodatna dana kako bi izbjegli blokadu od prije godinu dana kada su zbog sukoba oko budžeta i podizanja granice zaduživanja paralizovali rad države na dvije sedmice te je savezna vlada bila na rubu da ne može plaćati svoje javne službe.
Zakon o financiranju plod je višemjesečnih pregovora između demokrata i republikanaca.
Zastupnici Čajanke iz konzervativnog dijela kakav je Ted Cruz, željeli su prosvjedovati protiv plana predsjednika Obame da privremeno reguliše boravak za gotovo pet miliona ilegalnih useljenika.
Pregovarači su Čajanki odobrili tek jedan ustupak. Ministarstvo unutrašnjih poslova, u čijoj su nadležnosti useljeničke službe, bit će financirano samo do 27. februara 2015.godine. Nakon tog datuma republikanci, koji sada imaju većinu u oba doma kongresa, planiraju glasanjem srušiti Obaminu useljeničku reformu.
Prema izglasanom budžetu rashodi pokrivaju najveći dio rada savezne vlade, od čega 554 milijarde za odbranu, uključujući novac za vazdušnu kampanju protiv Islamske države i obuku umjerenih sirijskih pobunjenika.
Ministarstvo vanjskih poslova dobiva 49,3 milijarde dolara, od čega 5,4 milijarde za sigurnost američkih ambasada.
Za borbu protiv ebole namijenjeno je 5,4 milijarda, napose za istraživanje i razvoj cjepiva te za pomoć Zapadnoj Africi.
Istim zakonom potvrđuje se zabrana prebacivanja zarobljenika iz vojnog logora Guantanmo na Kubi u SAD.