Ne izlazite iz kuća! REGION ĆE POGODITI JAKO NEVRIJEME U NAREDNIH NEKOLIKO SATI: Stiže SUPERĆELIJSKA OLUJA, sastaviće se nebo i zemlja
U narednim satima sručiće se nevrijeme na Srbiju. Na sajtu RHMZ-a objavljeno je upozorenje zbog mogućih pljuskova.
- U naredna dva sata umjereno do potpuno oblačno, u sjeverozapadnoj, istočnoj i jugoistočnoj Srbiji mestimično sa kišom, a na jugozapadu i zapadu zemlјe i sa lokalnim plјuskovima sa grmlјavinom - objavljeno je na sajtu RHMZ oko 15 sati.
- U košavskom području danas puhaće umjeren i jak, a u južnom Banatu i donjem Podunavlјu povremeno i olujni jugoistočni vjetar - napomenuto je.
Marko Čubrilo prognozira žestoko nevrijeme za danas, a stabilizaciji možemo da se nadamo tek za vikend. U srijedu prije podne u većini krajeva pretežno sunčano, samo na istoku i jugu umereno do potpuno oblačno, ponegdje sa kišom i plјuskovima. Poslije podne i uveče i u ostalim krajevima uz projmenlјivu oblačnost mjestimično sa kišom i lokalnim plјuskovima sa grmlјavinom. Košava u slablјenju.
Šta je zapravo "superćelijska oluja"?
Stiže s oblacima koji umiju da djeluju apokaliptično i pravi su primjer sile prirode. Pritom, superćelijski oblaci, koji su omiljena meta lovaca na oluje i ljubitelja ekstremnih vremenskih pojava, zbog posledica koje znaju da ostave nisu nimalo omiljeni na područjima gdje prouzrokuju štetu.
Nik Viltgen, meteorolog portala Weather.com, objasnio je o čemu se zapravo radi.
- Superćelijsku grmljavinsku oluju karakterišu postojane i snažne rotirajuće uzlazne struje. Ove oluje nastaju u nestabilnoj vazdušnoj masi, a nužan uslov za njihov nastanak je pomeranje vetra po visini. Obično pri tlu duvaju južni ili jugoistočni vjetrovi, a u višim slojevima zapadni ili jugozapadni. Ovakva kombinacija vetrova po slojevima izaziva horizontalno rotirajuće kretanje vazduha u donjim slojevima troposfere. Isto to brzo uzdižuće kretanje vazduha koje pravi oluju, horizontalnu rotaciju vazduha pretvara u vertikalnu, a ta rotacija je često spektakularno vidljiva u strukturi ovog zastrašujućeg oblaka - prenosi crometeo.hr.
On dodaje i da struktura superćelijske oluje omogućava da kiša ili grad padaju prilično daleko od izvora toplog i nestabilnog vazduha koji hrani čitav sistem.
Srbija na udaru "superćelijske oluje"
Marko Čubrilo, meteorolog amater, upozorio je na to da danas do sredine dana, tokom poslepodneva i rane večeri nad velikim dijelom Srbije postoji opasnost od pojave snažnih grmljavinskih pljuskova i lokalnih nepogoda, tuče/grada, olujnog vetra i snažnog sjevanja.
- Po prvi put u ovoj sezoni oluja indeksi nestabilnosti će biti dovoljno visoki za mogućnost razvijanja superćelijskih oluja, ali hoće li se one formirati i gdje zavisi od detalja koje nije moguća unapred predvidjeti - naveo je Čubrilo.
- Te oluje se ne guše u svom vlastitom hladnom vazduhu, već u nekim slučajevima mogu da se gotovo netaknute održavaju satima, prekrivajući desetine, nekada i stotine kilometara površine ispod sebe. Superćelijske oluje često uzrokuju velika zrna grada, snažan vjetar i tornada.
Baš to se prije nekoliko godina desilo u selu Šopić kod Lazarevca. Strašan vjetar, jezivog lijevka, poznat iz katastrofičnih emisija na kablovskim televizijama, pogodio je ovo malo mjesto u beogradskoj opštini Lazarevac 2014. godine.
Tornado je zbrisao zvonik lokalne crkve i mnoge kuće. Sve je izgledalo kao u ratu – uništeni su bili i krovovi i grede, stakla popucala, a na putu su se od siline vetra prevrtali šleperi, podsjeća kaldrma.rs. Udar se desio 25. juna oko 19 sati i doslovno “obrijao” korovove kuća. U svega nekoliko minuta spojili su se nebo i zemlja, a pijavica je rušila stabla, bandere i kao od šale bacala crep.
Srećom, ovakve nepogode su rijetke, ali svakako kad krene nevrijeme treba se čuvati. Klima nam je već pokazala da se dosta promijenila i da treba da se pazimo.
Kurir.rs/Srbija danas