Ashdown ocijenio da se BiH i svi njeni građani sada nalaze na najopasnijem raskršću

Bosna i Hercegovina
Ashdown ocijenio da se BiH i svi njeni građani sada nalaze na najopasnijem raskršću
Konferencija povodom 20 godina Daytona

 Iako je Bosna i Hercegovina postigla izuzetan napredak u prvim godinama od Dejtona, posljednjih 10 godina zabilježen je zastoj, kazao je danas bivši visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown obraćajući se na konferenciji o temi "20 godina provedbe Dejtonskog mirovnog sporazuma: izazovi i perspektive".
Pojasnio je da je najveći napredak u BiH postignut tokom prvih 10 godina nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma, kada je BiH bila primjer izgradnje mira i integracije u poslijeratnom periodu.
 
- Nijedna zemlja u historiji nije postigla takav napredak u tako kratkom periodu nakon rata - podsjetio je, dodajući da ipak tokom posljednje dekade BiH ide unazad, te da period od 2006. do danas obilježavaju opstrukcije i propuštene prilike.
 

On smatra da su proces dezintegracije uzrokovali bh. političari koji sada sve svoje napore ulažu u enitetske politike, a ne na državni nivo.
 
- Međunarodna zajednica izgleda kao da je izgubila volju, a bh. političari kao da su napustili svoju viziju, a to je smrtonosna kombinacija - smatra Ashdown.  
 
Zapitao se gdje je sada nova generacija koja bi "trebala uzeti stvari u svoje ruke", te gdje su oni koji bi se trebali boriti za stvaranje bolje budućnosti za BiH, a ne nastojati da održe tenzije nastale prije 20 godina.
 
Ocijenio je da se BiH i svi njeni građani zbog svega toga sada nalaze na najopasnijem raskršću.
 
Iskoristio je ovaj događaj kojim se obilježava 20 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma da uputi poruke evropskim i institucijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD), međunarodnoj zajednici, glavnim evropskim gradovima, bh. političarima, te mladima u BiH.
 
U ovim porukama istaknuo je da se više ne može ići linijom manjeg otpora, da se međunarodna zajednica mora probuditi, a Vašington, koji je kreator Dejtonskog sporazuma, sada ne smije dozvoliti njegovo ugrožavanje i treba preuzeti vodeću ulogu.
 
Bh. političarima je poručio da trebaju pronaći hrabrosti da iza sebe ostave ratne ciljeve, ili da ukoliko to nisu u mogućnosti, "trebaju se skloniti u stranu i pustiti nekog drugog da to uradi".
 
Kao posljednju, uputio je poruku mladima da je ovo njihova država i da drugu nemaju, jer, kako je rekao, ukoliko se BiH ne uspije izboriti s izazovima, to neće biti dobro ni za njih, ni za živote njihove djece.
 
- Jedina budućnost koju imate, nalazi se ovdje. Vrijeme je da se uključite. Jedini koji mogu nešto da promijene, ste vi - poruka je Ashdowna.
 
Svoje obraćanje završio je pozitivnijim tonom, kazavši da još uvijek vjeruje u budućnost ove zemlje koja obiluje ljepotom i hrabrim ljudima.
 
- Nije sve izgubljeno. Ti snovi od prije 10 godina mogu se vratiti. U BiH sada ima novih stranaka, mladih ljudi koji žele promijeniti stvari na bolje - zaključio je bivši visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown.
 
Konferenciji koju je organizirao Američki univerzitet u BiH prisustvuju predstavnici EU, Ureda visokog predstavnika u BiH, Svjetske banke, Predstavničkog doma Sjedinjenih Američkih Država (SAD), te bh. institucija.

 

Ne propustite