Naučnici kažu da nas čeka decenija zime
Tim evropskih istraživača je otkrio naučni model koji pokazuje da će se Zemlja suočiti sa „mini-ledenim dobom“ od 2030. do 2040. godine, usljed smanjene solarne aktivnosti.
Od 1645. do 1745. godine, globalna temperatura je znatno pala usljed niske solarne aktivnosti, do te mjere da je došlo do mini-ledenog doba koje je trajalo 70 godina i koje je poznato kao Maunderov minimum, a za vrijeme kojeg se reka Temza u Londonu potpuno zaledila.
Istraživači rade na razvoju „duplog dinamo modela“ koji će moći bolje da predvidi kada će doći do sljedećeg zahlađenja.
Prema trenutnim podacima, solarna aktivnost bi trebalo da opada 10 godina počevši sa 2030. godinom.
Portparolka Kraljevskog astronomskog društva je rekla: „Prošle su 172 godine otkad su naučnici uočili da sunčeva aktivnost varira u sklopu ciklusa koji traje 10-12 godina. Ipak, svaki ciklus je drugačiji i nijedan model ne može u potpunosti da objasni fluktuacije“.
Teorija „duplog dinama“ se poklapa sa tvrdnjama istraživača koji smatraju da će Zemlju uskoro pogoditi globalno zahlađenje usljed smanjene solarne aktivnosti Sunca koje će ući u period hibernacije.
Ipak, ekolozi i dalje tvrde da će se globalna temperatura povećavati ako ne smanjimo emisiju ugljen-dioksida u atmosferu.