ŠTA ĆE BITI SA ODJELJENJEM GDJE JE POČINJEN MASAKR? Strašne riječi jednog učenika lede krv u žilama, advokat kaže: Neće biti gonjenja
Pucnjava u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar", u kojoj je ubijeno osmoro djece i jedan zaposleni, pokrenula je niz pitanja o krivičnoj odgovornosti maloletnika u Srbiji.
Dječak koji je pucao u vršnjake i radnika obezbeđenja „krivično neodgovoran", pošto nema navršenih 14 godina što je starosna granica za snošenje krivične odgovornosti.
Zakon je do sada bio jasan, ali roditeljska bol i trenutna slika društva iniciraju na mogućnost promjene zakona. Postavlja se pitanje da li onaj koji je uskratio nekome pravo na život ima pravo da se nakon određenog perioda vrati u normalne životne tokove.
Danas je, da podsjetimo, u OŠ Vladislav Ribnikar održana sjednica Savjeta roditelja, na kojoj će biti riječi o najavljenom povratku djece na nastavu sutra.
A kao još jedna od preventivnih mera predloženo je i obavezno testiranje na narkotike za sve učenike od navršene 13. godine živote. Gosti Usijanja koji su analizirali novonastale predlog o izmeni zakona su Gordana Mišev, ekspert za bezbednost i Marko Anđelković Slijepčević - advokat.
Mišev je komentarisala sutrašnji polazak u osnovnu školu u kojoj se dogodio masakr.
- Ne možemo da znamo šta je tačno koje dijete preživjelo. Smatram da je to vrlo individualno. Imamo dječaka koji je skočio da zaštiti mlađu sestru, ali i devojčicu koja prisustvovala pucnjavi i otrčala da zaštiti mlađeg brata, ta djeca sigurno nisu spremna za sutrašnji polazak. S druge strane, zahvaljujući razboritosti i pripravnosti nastavnika, većina djece je izvedena na miran način, tako da nisu imali suočavanje sa scenama krvi i stradanjem. Ta djeca bi zaista trebalo od sutra da krenu u školu. Što se prije vrate u klupe, to će biti manje tenzije. Smatram da su svi razgovarali sa roditeljima, i ovu godinu bi bilo najbolje da završe opušteni, a ne u strahu - započela je Mišev, pa nastavila:
- Za svako dijete iz Ribnikara mora da se povede računa, a pogotovo u tom odjeljenju, kao što je jedan dječak rekao 'gdje da se vratim, kada nas pola nema'. Pitanje je kako će se sada to odeljenje formirati, da li će ostati sa 15 dece ili će ih pomešati i još gore napraviti. Ovde mora da radi ozbiljan tim psihologa.
Potom je Anđelković obrazložio šta pravno može da se dogodi sa dečakom, ali i kog slova u zakonu je ubica zaštićen.
- Maloletnici se dele na mlađe i starije. Trenutni raspon godina za mlađeg maloletnika je između 14 i 16. U pređašnjih sedam godina sam izbegavao da pričam o zakonu dece koji imaju manje od 14 godina, kako im ne bi nadolazile razne ideje. Politički establišment, vrh države, je izašao i rekao da ljudi ispod 14 godina nisu odgovorni. Baš zbog svega toga i pričama o tome da dječak ne snosi odgovornost, sada vidmo da je među mladima ustanovljena neka moda sa saznanjem da im sistem ne može ništa. Međutim to nije tačno - rekao je Anđelković, pa dodao:
- Moja uloga će biti teška, ali neću biti branilac, već punomoćnik oštećenih. Danas me zvala moja stara klijentkinja i saznao sam da je njena kćerka upucana sa četiri metka, tako da sam angažovan za slučaj. Ima dva metka u jednoj ruci, jedan metak u drugoj i u stomaku. Dvije nedelje prije masakra, tri djevojčice su bile kod nje u stanu, a njih dvije više nisu žive, a treća ima ranu u glavi i trenutno joj se bore za život. Ona ne zna šta se sada dešava i opet će morati da svari vest o njenim drugaricama.
Advokat se osvrnuo na posljedice koje će dječak da snosi:
- Neće biti gonjenja. Dakle, biće ročišta, ali neće biti krivičnog postupka. Osumnjičeni će najvjerovatnije biti zadržan na psihijatriji i to po medicinskim propisima, a ne krivičnim. Postoji zakon o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama. Policija će morati i da zaštiti roditelje počinioca, odnosno oni su već sada pod stalnom policijskom zaštitom.
Kurir.rs