STRAŠNO! RODITELJI, ZNATE LI ŠTA VAM RADE DJECA: Pojavili se snimci imitiranja dječaka K. K.

Region
STRAŠNO! RODITELJI, ZNATE LI ŠTA VAM RADE DJECA: Pojavili se snimci imitiranja dječaka K. K.
-

Da li su reakcije djece na prekjučerašnje ubistvo šala, odbrambeni mehanizam ili pokazatelj manjka empatije?

Devet života, od kojih 8 dečijih ugašeno je u srijedu na način, koji Srbija ne pamti, kada je učenik sedmog razreda K. K. (13) uzeo oružje u ruke i upotrijebio ga u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu, koju je i sam pohađao. U tom krvavom piru, ranio je još šestoro učenika, i nastavnicu istorije. Ljudi, još nisu ni primili informaciju o ovom zločinu, a djeca, naša djeca, počela su da oponašaju ono što je K. K. učinio.

Sa pitanjem "Da li je ovo realno?", odmah juče, u danu tragičnog događaja na društvenim mrežama je počeo da se šeruje snimak "pucnjave" u školi, na kojem su dječaci odglumili ono što je Srbiju zavilo u crno. Odmah zatim, pojavio se snimak dječaka koji, idući za drugim dječacima, centralnim gradskim ulicama, "puca" iz pištolja. Nagađa se da nije pravi. Jedan je vitlao plastičnim pištoljem u školi u Obrenovcu, nakon minuta ćutanja. 

Tu nije kraj... Učenik trećeg razreda iz druge beogradske škole navodno je napravio spisak učenika koje želi da ubije, po ugledu na K. K. Zatim, učenik osmog razreda jedne beogradske škole navodno je priveden nakon što je napravio skicu i spisak sa imenima školskih drugova. Taman kad smo mislili da nema više, stigla je vijest da je učenica izbola nastavnicu i druga u srednjoj školi u Beoogradu.

Ovaj "poplavni talas" sličnih ružnih vijesti zapljuskuje domaću javnost šireći se i van okvira glavnog grada. Prvi pokušaj "prepisivanja" bio je još juče u Vojvodini, o čemu je na konferenciji za medije govorio predsjednik Srbije.

"Reagovali smo ekspresno, zatvorili školu, odveli dijete na razgovore", kazao je predsjednik na konferenciji za novinare.

I ne sluteći kasnije događaje u kojima će jučerašnji zločin dobiti pokušaje vernog kopiranja, kontaktirao je Telegraf.rs psihologa Branku Tišmu u pokušaju da objasni reakciju djece na ono što su juče doživjela. Mislili smo na snimak parodiranja vatrenog obračuna, koji su mnogi podijelili na društevnim mrežama i na komentare o "osam kilova". U odgovoru na vijest o ubistvu, neki su se oglasili sa ocjenama, koristeći gejmerski rečnik: mega kill, dobar skor, koji je count kill itd.

U razgovoru za Telegraf.rs Tišma je na to rekla da je moguće da je riječ o šali, da je moguće i da je riječ o ismevanju, o ovladavanju strahom, ali da svakako jeste manjak empatije.

"Izvjesno je i da se ne razumije kompleksnost situacije", rekla je sagovornica reagujući na spomenuti snimak.

Objašnjava i ono što je moglo da bude u pozadini situacije, ističući da je odraslima lakše da reaguju, služeći se spektrom ranije "izbrušenih" emocija.

"Moguće je i da je to šala. Moguće je i da je ismevanje. Da biste znali tačno značenje, morate da znate u koji su to kontekst djeca stavila. Mi to tumačimo iz svog iskustva", kaže govoreći da je i djeci neophodno da odreaguju, te da su se u navedenom slučaju poslužila svojim telima da izraze osjećanja.

"Bitno je da neko razgovara sa njima iza toga, da verbalizuju, ne samo da pokretima iskažu to što imaju".

Postavlja i pitanje kako doživljavaju potez dečaka K. K. koji je na liječenju u psihijatrijskoj ustanovi, a koji je zabeležio "skor" od osam ubijenih učenika, jedne odrasle osobe i sedam ukupno ranjenih.

"Zašto je jednim dijelom za njih taj dečak heroj, na kraju krajeva, i zašto ne. Da li bi se obratili u sličnim situacijama da imaju problem?", dopunjuje prethodnu misao.

"Da li je moguće da je za neke ovaj dječak postao heroj? Moguće je. Moguće je da će to biti okidač za sva ostala nezadovoljstva. Ako roditelji primijete da dijete sa odobravanjem govori ili komentariše na društvenim mrežama, treba da razgovara sa njim. Ima li probleme, kako ih savladava, da pokaže kako se suočava sa svojim problemima", kaže Tišma i prije nego što će stići vijesti iz dvije beogradske škole.

Ocjenjuje da je ovo što se desilo posljedica višegodišnjeg "nagomilavanja", ali da nije nepovratno loše.

"Treba da se pokrenemo. Imamo mogućnosti."

Tu misli na promjene koje dolaze od svakog, na sve pojedinačne napore koje treba da uložimo.

"I da se svi predlozi usvoje, neće se mnogo toga promijeniti ako mi ne promijenimo svoj odnos prema bavljanju sobom i decom", kaže osvrćući se na prijedloge za pooštravanje kazni i podizanje bezbjednosti.

Ostatak teksta ovdje.

Ne propustite