Beč produžava kontrole, Pahor traži jačanje šengena
Austrija je danas donijela odluku o daljem produženju graničnih kontrola koje su uvedene povodom izbjegličke krize, dok se slovenački predsjednik Borut Pahor založio za širi politički dogovor među slovenačkim strankama o jačoj kontroli migrantskog talasa na granici s Hrvatskom.
Ministarka unutrašnjih poslova Austrije Johana Mikl-Lajtner najavila je danas Evropskoj komisiji da će granične kontrole biti produžene do 15. novembra, a istovremeno je Briselu signalizirano, uz pozivanje na Šengenski sporazum, da granične kontrole i poslije toga mogu biti još jednom produžene za tri mjeseca.
Kako je austrijsko Ministarstvo obrazložilo, bez dalje privremene granične kontrole bi hiljade stranaca nekontrolisano mogle da uđu na teritoriju Austrije, bez organizovanog daljeg putovanja u Njemačku.
U međuvremenu je austrijski ministar spoljnih poslova Sebastijan Kurc u izjavi bečkom dnevniku "Standard" najavio da će uskoro predstaviti konkretne mjere za integraciju izbjeglica u austrijsko društvo, koje predviđaju obavezujuće kurseve preko kojih bi se izbjeglice upoznale sa vrijednostima koje važe u ovoj zemlji.
Kako je precizirao, osnove mjera integracije su znanje jezika, tržište rada i vrijednosti, a kursevi integracije biće obavezni i trajaće samo jedan dan.
Istovremeno, slovenački predsednik založio se za postizanje šireg političkog dogovora među slovenačkim strankama o zaštiti državnih interesa u slučaju eskalacije izbjegličke krize, za razlikovanje između izbjeglica i ekonomskih migranata, kao i za jaču kontrolu migrantskog talasa na granici s Hrvatskom, posebno u slučaju da prihvat migranata preko Slovenije zaustavi Austrija.
To su glavne teze koje je Pahor iznio u pismu parlamentu, a šire obrazloženje svog predloga, koji je nazvao Nacionalni plan za prelazno rješavanje migrantske krize, daće popodne u uvodu sjednice o migrantskoj krizi i njenim posljedicama za Sloveniju.
U slučaju da Austrija zaoštri prijem migranata, navodi Pahor, i Slovenija mora da donese slične mjere, jer bi u protivnom u njoj kao u "džepu" ostao prevelik broj ljudi koje Slovenija ne bi mogla da zbrine.
Slovenački predsjednik u svom pismu parlamentu podsjeća i da je nedavno, zajedno s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović, predložio održavanje regionalne konferencije o migracijama u formatu sastanaka iz procesa Brioni-Brdo i na koju bi bio pozvan i američki potpredsjednik Džo Bajden.
Kad je riječ o Hrvatskoj, vlada premijera Zorana Milanovića je na današnoj sjednici, posljednjoj pred parlamentarne izbore, odlučila da izdvoji još skoro 11 miliona kuna za podmirenje troškova zbrinjavanja migranata, prenijela je Hina.
U Sloveniju je do jutros u 06.00 sati, prema zvaničnim podacima policije, ušlo ukupno 148.316 migranata, u zemlji ih je u prihvatnim centima rano jutros bilo oko 6.000, a popodne se očekuje njihovo prebacivanje u Austriju u saradnji sa tom susjednom državom koja ih je i do sada primala bez većih ograničenja, navodi hrvatska agencija.
Jutros je u dva voza u Dobovu stiglo oko 2.000 izbjeglica i migranata, od kojih je u prostorijama nekadašnje livnice u tom mjestu smešteno ukupno 1.686, dok su ostali smješteni u prihvatne centre u Šentilju i Gornjoj Radgoni.
Za to vreme, u blizini grčkog ostrva Kos izbjeglice je ponovo zadesila nesreća u kojoj se jedno dijete utopilo, a za šestogodišnjim dječakom se traga nakon što je brod sa još 14 osoba potonuo, kako je saopštila obalska straža.
Danas je izvršna komisija EU iznijela prognozu da još tri miliona migranata može da dođe u njene zemlje članice do kraja naredne godine iako su kapaciteti za njihov prijem već i sada na velikom testu.
U danas objavljenoj jesenjoj ekonomskoj prognozi EU procijenjeno je da dinamika pristizanja izbjeglica vjerovatno neće da se uspori prije 2017, a Komisija EU konstatuje da kriza sa izbjeglica ima za posljedicu veće troškove država članica, ali da može da ima i malo pozitivno dejstvo na evropske privrede u roku od nekoliko godina.
Istovremeno, UNHCR je zatražio da se obezbjedi dodatnih 96,15 miliona dolara pomoći Srbiji, Hrvatskoj, Grčkoj, Sloveniji i Makedoniji povodom izbjegličke krize, upozorivši da će ove zime najvjerovatnije do 5.000 izbjeglica i migranata dnevno nastaviti da dolaze u Evropu preko Turske.
Srbija se obavezala da će u privremene prihvatne centre smjestiti novih 3000 izbjeglica, pored 3000 na koje se obavezala ranije, rekla je novinarima u Briselu portparolka Evropske komisije Mina Andreeva.
Ona je kazala da je to dogovoreno na jučerašnjoj video-konferenciji predstavnika grupe od jedanaest zemalja koje leže duž takozvane zapadnobalkanske migrantske rute, koja vodi i kroz Srbiju.