Bankarska katastrofa se nastavlja: Unatoč naporima od 30 milijardi USD propao je First Republic - ovo je druga najveća propast banke u historiji Amerike, a sad više niko nije siguran
SAD upravo potresa druga najveća propast banke u povijesti (nakon propasti banke Lehman Brothers 2008. godine). Američka banka First Republic posrnula je te ju je odmah preuzeo JPMorgan Chase. Dogovor, koji je potvrđen rano jutros, trebao bi garantirati klijentima First Republic (bar nekima) da će ostati pošteđeni.
JPMorgan Chase navodi da je stekao "znatnu većinu imovine" i preuzeo depozite, osigurane i neosigurane, od First Republic banke preko Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), neovisne vladine agencije koja osigurava depozite za klijente banaka.
JPMorgan Chase također neće preuzeti korporativni dug First Republica (vrlo očekivano), a dobit će 50 milijardi dolara financiranja od FDIC-a za dovršenje "posla".
To je dobra vijest za zabrinute klijente JPMorgan Chasea i First Republica, a zadovoljni su i dužnosnici ministarstva financija, koji su bili zabrinuti zbog gubitka povjerenja u bankarski sustav koji nanosi štetu američkom gospodarstvu. Naravno, nakon propasti banke First Republic ti problemi se i dalje snažno gomilaju, ali su ipak manji sad kad je ogromni JPMorgan Chase uskočio - u protivnom bi First Republic "udario o tlo", a to bi moglo izazivati jako tešku krizu.
"Ministarstvo financija ohrabreno je što je ova situacija riješena uz najmanje troškove za Fond za osiguranje depozita i na način koji štiti sve štediše", rekao je glasnogovornik ministarstva financija. "Bankarski sustav ostaje zdrav i otporan, a Amerikanci bi se trebali osjećati sigurni glede svojih depozita i sposobnosti bankarskog sustava da ispuni svoju ključnu funkciju davanja kredita poduzećima i obiteljima", navodi se u izjavi.
Jasno, čim ministarstvo financija ili sam predsjednik (ne bi čudilo da se i Biden uskoro oglasi) tvrde da bi se Amerikanci trebali "osjećati sigurno", to znači da nešto nije dobro.
Podsjetimo, FDIC je preuzeo inicijalnu kontrolu nad bankom First Republic te je odmah potom objavio prodaju. Situacija će koštati FDIC oko 13 milijardi dolara. Taj će novac platiti nacionalne banke - koje plaćaju premije za potporu ovoj vladinoj agenciji. Tih 13 milijardi je ipak manje od 20 milijardi dolara troška u ožujku za banku Silicon Valley iako je ista bila nešto manja od First Republic.
Ovaj potez predstavlja najnoviji napor federalnih regulatora da podupru povjerenje potrošača u američki bankarski sustav, koji je pretrpio tri velika bankrota u posljednjih sedam tjedana. Silicon Valley Bank i Signature Bank prošli je mjesec također preuzeo FDIC nakon "juriša" na te banke od strane njihovih klijenata.
Kolaps tih banaka izazvao je već višetjedne spekulacije o stanju američkih regionalnih banaka, posebno onih s uglavnom neosiguranom bazom depozita.
Depozite u First Republicu i dalje će osiguravati FDIC, a "klijenti ne moraju mijenjati svoje bankovne odnose kako bi zadržali svoje osiguranje depozita", rekla je agencija u svom priopćenju u ponedjeljak.
"Kao dio transakcije, 84 ureda First Republic Bank u osam američkih saveznih država ponovno će se otvoriti kao podružnice JPMorgan Chase Bank, danas tijekom uobičajenog radnog vremena", navedeno je.
First Republic, koja je započela s radom 1985. s jednom podružnicom u San Franciscu, poznata je po pružanju usluga bogatim klijentima u obalnim državama. 13. travnja ove godine imala je imovinu od 229,1 milijardu dolara (za komparaciju - najveća dosadašnja bankarska propast u povijesti SAD-a, ona Lehman Brothersa - bila je teška oko 600 milijardi USD).
Na kraju prošle godine First Republic bila je 14. najveća banka u zemlji, prema izvješću Federalnih rezervi. JPMorgan Chase najveća je pak u cijeloj Americi s ukupnom globalnom imovinom od gotovo 4 bilijuna dolara.
First Republic ima podružnice u zajednicama s visokim dohotkom kao što su Beverly Hills, Brentwood, Santa Monica i Napa Valley. Izvan Kalifornije, podružnice su u drugim zajednicama s visokim prihodima kao što su Palm Beach u Floridi, Greenwich u Connecticutu, Bellevue u Washingtonu, i Jackson u Wyomingu. Krajem prošle godine imala je oko 7200 zaposlenih.
Neuspjeh banke dolazi nakon što su njezine dionice pale za više od 97% (!) otkako su problemi u banci Silicon Valley izbili sredinom ožujka, zabrinjavajući ulagače o stanju u bankarskom sektoru. Pokušaji nekih većih banaka da osiguraju slamku spasa od 30 milijardi dolara pokazali su se nedovoljnima da preokrenu stvari u banci First Republic.
Njihovi posljednji problemi počeli su početkom prošlog tjedna kada je banka objavila financijske rezultate koji su otkrili da je izgubila više od polovice svojih depozita tijekom prvog tromjesečja, ne računajući već spomenutu infuziju gotovine koju je primila od drugih banaka.
Pravila FDIC-a znače da će svi klijenti s 250.000 USD ili manje u Prvoj Republici imati ta sredstva osigurana od strane agencije. First Republic je prošli tjedan izvijestila da njeni neosigurani depoziti iznose ukupno 19,8 milijardi dolara, ne računajući tih 30 milijardi dolara neosiguranih depozita koje je primila od drugih banaka kao dio pokušaja da održi banku na životu.
Mnogi klijenti banke koji su podizali novac tijekom prošlog mjeseca vjerojatno su bili iznad tog praga od 250.000 dolara. Razumljivo, njih je ulovila najveća panika jer su znali da im iznosi (zbog veličine istih) neće biti osigurani. Neosigurani depoziti u banci pali su za 100 milijardi dolara tijekom prvog kvartala (jer su ovi krenuli masovno podizati novac).
Podsjetimo, do upliva gotovine u First Republic došlo je nakon kolapsa Silicon Valley Bank i Signature Bank sredinom ožujka. Novac je došao iz najvećih banaka u zemlji, uključujući JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo, Citigroup i Truist, koje su radile na tome zajedno nakon intervencije ministrice financija Janet Yellen.
Banke su se složile da pomognu First Republic, u nadi, između ostalog, da će to pružiti povjerenje u oštećeni bankarski sustav Amerike. No, nije pomoglo.
Banke i federalni regulatori htjeli su smanjiti mogućnost da klijenti drugih banaka počnu masovno podizati svoju gotovinu. No, dok je upumpani novac omogućio First Republicu da prođe kroz nekoliko tjedana relativno mirno, tromjesečno financijsko izvješće objavljeno u ponedjeljak, koje je otkrilo golema povlačenja sredstava do kraja ožujka, potaknulo je novu zabrinutost oko dugoročne održivosti ove banke.
Podsjetimo još jednom - banke nikad nemaju pri ruci pun iznos gotovine da pokriju sve depozite. Umjesto toga uzimaju depozite i koriste gotovinu za zajmove ili ulaganja, kao što je kupnja američkih državnih obveznica (ili bilo kojih drugih obveznica diljem svijeta, ovisno o kojoj banci govorimo). Kada klijenti izgube povjerenje u banku i požure podići svoj novac odjednom, u onom što je poznato kao "juriš na banku" (eng. "run on the bank"), čak i inače profitabilna banka može propasti.
Što to znači? To znači da svaka komercijalna banka, ukoliko se po pitanju nje proširi panika, može jako brzo propasti ako njeni klijenti masovno krenu podizati novac.
Za sada su manji depozitari donekle zaštićeni, kao što smo vidjeli s ovima iz First Republica koji su imali u banci po manje od 250 tisuća dolara, no to je zahvaljujući ranijim dogovorima o osiguranju. Ako situacija nastavi degradirati, nitko se neće osjećati siguran. U tom slučaju mogli bismo svjedočiti paničnim situacijama gdje se novac masovno prebacuje iz jedne banke (za koju se počne pričati da nije baš stabilna) u drugu (koja je navodno stabilnija).
Ali to je jako opasna situacija i prije svega velika iluzija (konačne) sigurnosti. Kako smo i rekli - nijedna banka u ovakvom sustavu nije sigurna od propasti jer niti jedna od njih, čak ni ona najprofitabilnija, nema "kod sebe" sav depozit, odnosno novac koji su klijenti položili.
Dakle, spoznaja da svaka banka može biti srušena dovest će do njihovog namjernog rušenja? Ne, to vjerojatno neće biti slučaj. Tzv. "bank run" ne može se lako organizirati "od ispod" jer veliki depozitari su zapravo ti koji ruše banke, a njih sigurno nije briga za "gramzivost bankarskog sektora". No, postoje brojni drugi faktori zbog koje svaka komercijalna banka može doći na glas kao "nestabilna", a pošto se ovo događa u Americi ne bi iznenadilo da se uskoro nastavi u Europi gdje je bankarska kriza također uvelike krenula i sad se može samo nagađati koliko je banaka "u crvenom" koje bi već idući financijski izvještaj mogao izbaciti iz igre.