Zašto Poljska i Mađarska zabranjuju uvoz ukrajinskog žita i drugih poljoprivrednih proizvoda? Zbog nedostatka sluha od strane EU komisije uskoro bi to mogle učiniti i druge EU članice

Svijet
Zašto Poljska i Mađarska zabranjuju uvoz ukrajinskog žita i drugih poljoprivrednih proizvoda? Zbog nedostatka sluha od strane EU komisije uskoro bi to mogle učiniti i druge EU članice
.

Europska komisija osudila je odluku Poljske i Mađarske o zabrani uvoza žita i drugih poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine. "Jednostrane radnje nisu prihvatljive. U takvim izazovnim vremenima ključno je koordinirati i uskladiti sve odluke unutar EU-a", poručila je u nedjelju glasnogovornica Komisije EU-a, Ariana Podesta.

Podesta je rekla da je trgovinska politika pitanje "isključive nadležnosti", misleći na politiku saveza oko odluka koje se moraju donositi kao grupa, a ne od strane pojedinačnih država članica.

O kakvim je zabranama riječ? Poljska je u subotu zabranila uvoz žita i drugih prehrambenih proizvoda iz Ukrajine "kako bi zaštitila poljsko poljoprivredno tržište od destabilizacije", stoji u saopćenju ureda poljskog premijera.

Mađarski ministar poljoprivrede Ištvan Nagi najavio je u nedjelju da će i Budimpešta poduzeti slične korake, privremeno zabraniti uvoz žitarica, uljarica i drugih poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine.

"Vlada je predana zastupanju interesa mađarskog gospodarstva", rekao je Nagi u objavi dodajući da Mađarska poduzima ovaj korak "u nedostatku smislenih mjera EU-a".

Što je dovelo do zabrana? Kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, blokirala je luke i pomorske putove koji se koriste za izvoz ukrajinskog žita u Afriku i na Bliski istok. Strahujući od širenja gladi, Europska unija ukinula je carine na žito iz Ukrajine kako bi olakšala distribuciju na ta globalna tržišta.

No, to ukrajinsko žito otad je dospjelo u Poljsku, a velik dio je i ostao u Poljskoj - umjesto da ide prema Africi i Bliskom istoku, rušeći cijenu i uzrokujući značajne financijske gubitke poljskih poljoprivrednika.

To je potaknulo prosvjede i pozive Europskoj komisiji da intervenira. No, glavno EU tijelo samo je potaknulo daljnji bijes kada je objavilo nacrt odluke o produljenju bescarinskog uvoza ukrajinskog žita do lipnja 2024.

Sada pak i Bugarska poručuje kako razmatra donošenje mjera kakve su donijele Poljska i Mađarska.

Ne propustite