DUGAČKA I TEŠKA BITKA ZA BAHMUT MOŽDA UPRAVO ULAZI U ZADNJU FAZU: Ruska strana po prvi put tvrdi da su se ukrajinske snage našle u potpunom okruženju unutar grada

Svijet
DUGAČKA I TEŠKA BITKA ZA BAHMUT MOŽDA UPRAVO ULAZI U ZADNJU FAZU: Ruska strana po prvi put tvrdi da su se ukrajinske snage našle u potpunom okruženju unutar grada
.

Bitka za Bahmut traje već jako dugo, tačnije od 1. avgusta prošle godine. Malo tko je očekivao da će bitka baš za ovaj relativno mali grad postati najžešća u cijelom ratu. Jer žestoka bitka vodila se prošle godine i za Mariupolj, a to je ipak znatno veći grad s predratnom populacijom od oko 425.000 ljudi dok je Bahmut prije rata imao oko 70.000 stanovnika. S druge strane sam Bahmut svojim položajem iznimno je važan i Rusima i Ukrajincima te stoga ne čudi da su se baš ovdje do te mjere sukobili.

Nadalje, ne zovu Ukrajinci bez veze Bahmut "tvrđava Bahmut" jer grad je sa svojim zemljopisnim karakteristikama poprilično pogodan za obranu. U prvim mjesecima, od kolovoza do listopada, grad je intenzivno granatiran od strane ruskih snaga koje su se približavale gradu.

U studenom i prosincu slijedi zimska eskalacija i od onda borbe prelaze u rovove te se zbog toga, ali i zbog žestine sudara, bitka za Bahmut često uspoređuje s Prvim i Drugim svjetskim ratom.

Nakon što su ruske snage uvidjele snagu ukrajinske obrane, a Kijev je odlučio braniti Bahmut pod svaku cijenu, Rusi - primarno Wagner (koji je ovdje najaktivniji) - prebacuju fokus na obližnji rudarski grad Soledar. Bitka za ovaj gradić (predratna populacija oko 10.000 stanovnika) također će dosta trajati - od kolovoza 2022. pa sve do 13. siječnja ove godine kada grad ipak pada u ruke Rusima.

Nakon toga se, kako bi se i očekivalo, bitka za Bahmut dodatno intenzivirala. 7. ožujka ukrajinske snage se djelomično povlače zapadno od rijeke Bahmutke koja presijeca grad. Uskoro Wagnerovci potvrđuju da su zauzeli istočni dio grada.

Tvrdnjama Wagnera mnogi nisu vjerovali, ali nedugo zatim pojavile su se i informacije britanskog ministarstva obrane te je i prema njima sad rijeka Bahmutka postala "fronta".

Svaki napredak ima otprilike sličnu kronologiju - Rusi tvrde da su ostvarili napredak, Ukrajinci opovrgavaju, nekoliko dana kasnije ipak se ispostavlja da je ruska verzija bila točna. No, to su redovno mali napreci, bitka za Bahmut doslovno se vodi za svaku kuću, zgradu...

Početkom ovog mjeseca, negdje između 3. i 6. travnja, ruske snage zauzele su i centar Bahmuta, uključujući i zgradu gradske vijećnice.

Danas pak opet dolazimo do vrlo značajne nove objave - ruska strana tvrdi, po prvi put, da su blokirali ukrajinske snage unutar samog Bahmuta.

"Zračne postrojbe pružaju potporu napredovanju jurišnih postrojbi, blokirajući prebacivanje pričuva ukrajinske vojske u grad i mogućnost povlačenja neprijateljskih jedinica. Jurišne postrojbe Wagnera nastavile su s borbenim operacijama visokog intenziteta kako bi izbacile neprijatelja iz središnjih četvrti", navodi se u izjavi ruskog ministarstva obrane.

Zanimljivo je to da je ova izjava zapravo pomalo u kontradikciji s izjavom samog šefa Wagnera, Jevgenija Prigožina, koji je rekao kako je još uvijek "prerano za reći" nalazi li se Bahmut zaista u okruženju. Zanimljivo je iz te perspektive da je Prigožin ranije bio taj koji bi se "požurivao" s izjavama dok je ministarstvo obrane zauzimalo konzervativnije procjene.

"Oružane snage Ukrajine nastavljaju skupljati rezerve i prebacivati ih do granica grada. Vode se teške krvave bitke pa je prerano govoriti o potpunom opkoljavanju Bahmuta", rekao je Prigožin.

Unatoč njegovim opreznim komentarima, ovo bi mogao biti novi značajni trenutak u najtežoj bitci rata koju su neki zbog toga već proglasili onom koja će "odlučiti o tijeku rata" (vjerojatno ipak neće biti do te mjere sudbonosna). Činjenica jest da su obje sukobljene strane stavile jako puno svog ratnog kapitala upravo na bitku za Bahmut. Još prije nekoliko mjeseci spekuliralo se da bi ukrajinska vojska mogla se povući, no onda je došla odluka Kijeva da će se Bahmut braniti do kraja te se od onda zapravo gradi mit o Bahmutu kao neosvojivoj tvrđavi. Naravno, ako Bahmut ipak padne u ruke Rusa to bi moglo snažno demoralizirati ukrajinsku stranu, ali i neke njene saveznike koji bi mogli postati vrlo skeptični oko same ideje da će se Ukrajina moći još dugo nositi s ruskim snagama.

Ove po ukrajinsku stranu loše vijesti iz Bahmuta dolaze u trenutku dok se intenzivno spominje moguće pokretanje velike ukrajinske protuofenzive. Štoviše, bilo je rečeno da će ta protuofenziva zahvatiti i Bahmut te od tamo odbaciti ruske snage. To bi svakako bio senzacionalni vojni uspjeh, no ta protuofenziva nikako da se manifestira. Ruske snage pak napreduju sporo, ali ipak napreduju.

Ne propustite