ANALIZA/Šta znamo o velikom curenju obavještajnih podataka Pentagona? ŠTA SE TAČNO NALAZI U TIM DOKUMENTIMA

Svijet
ANALIZA/Šta znamo o velikom curenju obavještajnih podataka Pentagona? ŠTA SE TAČNO NALAZI U TIM DOKUMENTIMA
Bidenova administracija pokušava procijeniti i obuzdati posljedice velikog curenja povjerljivih dokumenata Pentagona koje je posljednjih dana uznemirilo američke dužnosnike, članove Kongresa i ključne saveznike, piše CNN u analizi.

Bidenova administracija pokušava procijeniti i obuzdati posljedice velikog curenja povjerljivih dokumenata Pentagona koje je posljednjih dana uznemirilo američke dužnosnike, članove Kongresa i ključne saveznike, piše CNN u analizi.

Ministarstvo pravosuđa istražuje kako je velika količina vrlo osjetljivih dokumenata, koji uključuju detalje o tome kako SAD špijunira prijatelje i neprijatelje, kao i obavještajne podatke o ratu u Ukrajini, završila na stranicama društvenih medija.

No, do danas se malo zna o tome ko je možda odgovoran za curenje ili kako su neke od najstrože čuvanih tajni nacije završile na stranicama društvenih medija.

Ministarstvo odbrane još uvijek razmatra stvar i poduzelo je korake kako bi pooštrilo protok takvih vrlo osjetljivih dokumenata, rekli su dužnosnici, koji su obično dostupni svakoga dana stotinama ljudi širom vlade.

Pentagon je podržao "međuagencijske napore" da procijeni učinak curenja informacija, ali američki dužnosnici i bliski saveznici već strahuju da bi otkrića mogla ugroziti osjetljive izvore i kompromitirati važne odnose s inozemstvom.

Zastupnici u Kongresu također su izrazili zabrinutost zbog očitog opsega curenja i osjetljivosti dokumenata objavljenih na internetu, ali uglavnom ostaju u mraku o tome šta se dogodilo.

Evo šta do sada znamo o curenju:

Dokumenti su se prošlog mjeseca pojavili online na platformi društvenih medija Discord, prema snimkama zaslona objava koje je pregledao CNN.

Objave su fotografije zgužvanih dokumenata položenih na vrh časopisa i okruženih drugim nasumičnim predmetima, kao što su vrećice koje se zatvaraju i Gorilla Glue. Kao da su na brzinu presavijeni i gurnuti u džep prije nego što su uklonjeni sa sigurnog mjesta, rekao je izvor upoznat s ovakvim dokumentima za CNN.

Glasnogovornik Discorda potvrdio je u izjavi u nedjelju da sarađuju s policijom u istrazi.

Ti dokumenti koji su otkriveni u petak svi su nosili oznake tajnosti, neki strogo tajni – najviša razina tajnosti.

Šta je u dokumentima?

CNN je pregledao 53 procurila dokumenta, a čini se da su svi nastalu između sredine februara i početka marta.

Sadrže širok raspon visoko povjerljivih informacija – pružajući rijedak uvid u to kako SAD špijunira i saveznike i protivnike.

Neki od dokumenata, za koje američki dužnosnici kažu da su autentični, otkrivaju razmjere američkog prisluškivanja ključnih saveznika, uključujući Južnu Koreju, Izrael i Ukrajinu.

Drugi otkrivaju stepen do kojeg su SAD prodrle u rusko Ministarstvo odbrane i rusku plaćeničku organizaciju Wagner Group, uglavnom putem presretnutih komunikacija i ljudskih izvora, koji bi sada mogli biti odsječeni ili dovedeni u opasnost.

Drugi opet otkrivaju ključne slabosti u ukrajinskom naoružanju, protuzračnoj obrani i veličini bataljuna i spremnosti u kritičnoj tački rata, dok se ukrajinske snage pripremaju za pokretanje protuofenzive protiv Rusa – i baš kad su SAD i Ukrajina počele razvijati odnos uzajamnog povjerenja u odnosu na razmjenu obavještajnih podataka.

Jedan dokument otkriva da su SAD špijunirale ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog. To nije iznenađujuće, rekao je izvor blizak Zelenskom, ali ukrajinski dužnosnici duboko su frustrirani zbog curenja informacija.

Izvješće američke obavještajne službe, koje potječe iz obavještajnih podataka, kaže da je Zelenski krajem februara "predložio napade na lokacije ruskog raspoređivanja u ruskoj Rostovskoj oblasti" korištenjem bespilotnih letjelica, budući da Ukrajina nema oružje dugog dometa koje može doseći tako daleko.

Obavještajni signali uključuju presretnute komunikacije i Agencija za nacionalnu sigurnost ih općenito definira kao "obavještajne podatke izvedene iz elektroničkih signala i sistema koje koriste strane mete, kao što su komunikacijski sistemi, radari i sistemi oružja".

Još jedan dokument opisuje, s nevjerojatnim detaljima, razgovor između dva visoka dužnosnika za nacionalnu sigurnost Južne Koreje o zabrinutosti Vijeća za nacionalnu sigurnost zemlje zbog američkog zahtjeva za streljivom.

Dužnosnici su bili zabrinuti da bi isporuka streljiva, koju bi SAD potom poslao Ukrajini, prekršila politiku Južne Koreje da ne dostavlja smrtonosnu pomoć zemljama u ratu. Prema dokumentu, jedan od dužnosnika tada je predložio način da se zaobiđe politika bez njezine promjene – prodajom streljiva Poljskoj.

Dokument je već izazvao kontroverze u Seulu, a južnokorejski dužnosnici rekli su novinarima da planiraju pokrenuti to pitanje s Washingtonom.

Izvještaj obavještajne službe o Izraelu u međuvremenu je izazvao bijes u Jeruzalemu. Izvješće, koje je izradila CIA i koje je izvor signala obavještajnim podacima, kaže da je glavna izraelska obavještajna agencija, Mossad, poticala proteste protiv nove vlade zemlje - "uključujući nekoliko eksplicitnih poziva na akciju", navodi se u izvješću.

Kako američki saveznici reaguju?

Iako su američki saveznici svjesni da američka obavještajna zajednica prikuplja informacije o prijateljskim državama, diplomati iz nekih od spomenutih zemalja rekli su CNN-u da je bilo frustrirajuće – i štetno za ugled SAD-a – vidjeti da su te informacije javno izložene.

Američki saveznici rade procjenu štete, pokušavajući utvrditi jesu li neki od njihovih izvora i metoda ugroženi curenjem.

“Očekujemo da će SAD podijeliti s nama procjenu štete u narednim danima, ali ne možemo čekati njihovu procjenu. Upravo sada radimo svoje,” rekao je dužnosnik iz zemlje koja je dio sporazuma o razmjeni obavještajnih podataka Five Eyes sa SAD-om, koji uključuje Australiju, Kanadu, Novi Zeland i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Drugi nacionalni dužnosnik izrazio je zabrinutost zbog curenja informacija o ratu u Ukrajini koje hendikepiraju zemlju na bojnom polju.

Dužnosnik je također istaknuo da je alarmantno vidjeti jedan od dokumenata iz februara pod naslovom "Rusija-Ukrajina: Bitka za regiju Donbasa vjerojatno ide u pat poziciju tokom 2023. godine." Dokument navodi izazove s procjenom "izdržljivosti ukrajinskih operacija".

"Dobitke za Ukrajinu bit će teško ostvariti, ali ne pomaže da se privatna američka procjena koja ukazuje na vjerojatnu jednogodišnju pat poziciju javno otkrije", rekao je dužnosnik.

Mykhailo Podolyak, savjetnik šefa Ureda predsjednika Ukrajine, rekao je u petak na svom Telegram kanalu da vjeruje da su dokumenti koji su distribuirani neautentični, da nemaju “nikakve veze sa stvarnim planovima Ukrajine” i da se temelje na “ velikoj količina izmišljenih informacija” koje je širila Rusija.

Ipak, Ukrajina je već promijenila neke od svojih vojnih planova zbog curenja informacija, rekao je izvor blizak Zelenskom za CNN.

Dužnosnici američke vlade "surađuju sa saveznicima i partnerima na visokim razinama oko ovoga, kako bi ih uvjerili u našu predanost očuvanju obavještajnih podataka i vjernost osiguravanja naših partnerstava" ,rekao je u ponedjeljak glavni zamjenik glasnogovornika State Departmenta Vedant Patel.

Ključni saveznici koji su dio aranžmana za razmjenu obavještajnih podataka Five Eyes (Australija, Kanada, Novi Zeland i Ujedinjeno Kraljevstvo) još nisu dobili brifing od SAD-a o tome gdje su u vezi s procjenom štete ili naporima da se identificira osoba koja je otkrila ove podatke, izjavila su u ponedjeljak za CNN dva diplomata Pet očiju.

Jedan od diplomata rekao je da očekuju brifing američkih dužnosnika u nadolazećim danima i primijetio da je uskršnji praznik usporio tempo rasprava posljednjih dana.

Ko istražuje?

Ministarstvo pravosuđa pokrenulo je istragu, a Ministarstvo odbrane također razmatra slučaj.

"Ministarstvo odbrane nastavlja s pregledom i procjenom valjanosti fotografiranih dokumenata koji kruže stranicama društvenih medija i za koje se čini da sadrže osjetljiv i visoko povjerljiv materijal", izjavila je zamjenica tajnice za medije Pentagona Sabrina Singh u izjavi tokom vikenda. "Učinjen je međuagencijski napor, usmjeren na procjenu utjecaja koji bi ovi dokumenti s fotografijama mogli imati na nacionalnu sigurnost SAD-a i na naše saveznike i partnere."

Singh je dodao da su američki dužnosnici tijekom vikenda razgovarali sa saveznicima i partnerima u vezi s curenjem podataka i obavijestili "relevantne kongresne odbore".

Zajednički stožer, koji se sastoji od najvišeg uniformiranog vodstva Ministarstva odbrane koje savjetuje predsjednika, ispituje svoje distribucijske popise kako bi vidio ko dobiva ta izvješća, rekao je dužnosnik obrane. Mnogi dokumenti imali su oznake koje pokazuju da ih je proizvela obavještajna služba Zajedničkog stožera, poznata kao J2, i čini se da su dokumenti za brifing.

Pentagonov tim koji radi na utvrđivanju razmjera i opsega curenja uključuje zakonodavne poslove Ministarstva obrane, javne poslove, politiku, opće savjetnike, obavještajne i sigurnosne urede te urede zajedničkog osoblja, rekao je u ponedjeljak pomoćnik ministra obrane za javne poslove Chris Meagher .

Upitan ima li vlada ikakav osjećaj o tome ko je odao dokumente, koordinator Vijeća za nacionalnu sigurnost za strateške komunikacije John Kirby rekao je u ponedjeljak da je Ministarstvo odbrane proslijedilo slučaj Ministarstvu pravosuđa na kaznenu istragu i uputilo im pitanja.

"Nije mi poznato da su u ovom trenutku došli do ikakvih zaključaka o tome odakle dolaze", rekao je Kirby.

Upitan vjeruje li administracija da je curenje podataka obuzdano ili postoji li trajna prijetnja, Kirby je odgovorio: “Ne znamo"


 

Ne propustite