BIJELA KUĆA PODNIJELA IZVJEŠTAJ: Tramp je kriv za haotično povlačenje američkih trupa iz Avganistana! Pregovarao je sa Talibanima
Bijela kuća predala je Kongresu dugo očekivani povjerljivi izvještaj o američkom povlačenju iz Afganistana 2021. godine, u kojem brani tok traumatičnog odlaska i za neuspjeh okrivljuje bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.
Prema Vijeću za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, ništa ne može promijeniti tok povlačenja iz Afganistana. U izvještaju se također navodi da američki predsjednik Joe Biden nije želio poslati još jednu generaciju Amerikanaca u rat koji je odavno trebao završiti.
Povlačenje, koje je završeno 30. avgusta 2021., šokiralo je Amerikance i svijet jer su talibani u roku od nekoliko sedmica nadvladali avganistanske snage i primorali posljednje američke trupe da izvrše katastrofalnu evakuaciju sa aerodroma u Kabulu. Na aerodromu, sa kojeg je za nekoliko dana evakuisano čak 120.000 ljudi, u samoubilačkom napadu ubijeno je 13 američkih vojnika i 170 Avganistanaca.
U javnom sažetku izvještaja na 12 stranica, Bijela kuća je insistirala da je Bidenova administracija učinila sve što je mogla i okrivila je za debakl prethodnu administraciju bivšeg predsjednika Trumpa, koja je pregovarala o povlačenju s talibanima što je trebalo da dovede Bajdenovu administraciju u nemoguća pozicija.
Trump je odgovorio napadom na cijelu Bajdenovu administraciju, rekavši da ona ne zna šta radi i da je izvela katastrofalan povlačenje za koje samo Biden može kriviti.
Izveštaj je takođe izazvao ljutiti odgovor republikanaca, koji su tražili njegove nalaze za sopstvenu istragu o opozivu. Republikanski predsjednik Odbora za vanjske poslove Predstavničkog doma, Michael McCaul, rekao je da je Bajdenov nalog za povlačenje odgovoran za velike greške u planiranju i izvršenju.
U izvještaju se navodi da nijedna obavještajna agencija nije predvidjela tako katastrofalan kolaps afganistanskih vladinih snaga.
"Odlazeća Trumpova administracija ostavila je Bajdenovu administraciju s datumom povlačenja, ali bez plana da ga implementira." "Ali nakon četiri godine zanemarivanja — a u nekim slučajevima i namjerne degradacije — ključni sistemi, uredi i funkcije agencije potrebni za siguran i uredan izlazak su u vrlo lošem stanju", navodi se u izvještaju.
„Nakon više od 20 godina, više od 2 biliona dolara, i uspostavljanja avganistanske vojske od 300.000 vojnika, brzina i lakoća kojom su talibani preuzeli kontrolu nad Afganistanom sugeriraju da nema scenarija – osim trajnog i značajnog povećanja SAD-a vojno prisustvo — to bi promenilo tok događaja", navodi se u dokumentu.
"Još u maju 2021. procijenjeno je da Kabul neće biti pod ozbiljnim pritiskom do kraja 2021. nakon povlačenja američkih trupa", navodi se u izvještaju.
Portparol Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je novinarima da očito obavještajni podaci nisu tačni. "Okončanje rata nije lako, svakako ne nakon 20 godina, ali to ne znači da završetak rata u Afganistanu nije bio vrijedan toga", rekao je on.
Upitan da li Bajden snosi bilo kakvu odgovornost za haos na aerodromu u Kabulu, Kirby je rekao da je samo izdavao naređenja kao glavnokomandujući.
Više od 100.000 mrtvih
Dvadesetogodišnji rat u Afganistanu najduži je rat u kojem su bile uključene američke snage. Započeo je 2001. pod tadašnjim predsjednikom Georgeom W. Bushom, nastavio se pod Barackom Obamom i Trumpom, prije nego što se završio 2021. pod Bidenom.
Tokom tih godina, prema projektu Cost of War Univerziteta Brown, ubijeno je više od 100.000 ljudi, a još tri miliona je raseljeno iz svojih domova.
Tokom predizborne kampanje 2020. godine, Bajden je rekao da će prekinuti "vječne ratove", iako je kasnije odgodio povlačenje iz Afganistana za tri mjeseca, do kraja avgusta.
U februaru 2020. Trumpova administracija se složila s talibanima da povuku američke trupe do maja 2021., a zauzvrat, talibanski lideri su se složili da zaustave napade na američke snage i pregovaraju o mirovnim pregovorima s prozapadnom vladom u Kabulu.