Polaganje karata u New Yorku: Hoće li Trumpov izlazak pred sud biti početak novog američkog haosa? A u pripremi za iduće izbore svaki potez će se s podjednakom pažnjom pratiti od Washingtona, Kijeva do Pekinga
Bio je 16. juna 2015. Tog dana Donald se polako spustio zlatnim pokretnim stepenicama u prizemlje svog istoimenog tornja u New Yorku. Popeo se zatim na improviziranu pozornicu i započeo svoj govor u kojem će najaviti kako će se kandidirati za predsjednika SAD-a. Mnogi su njegovu najavu dočekali kao šaljivi kuriozitet američke politike. No, godinu dana kasnije nikome više nije bilo do šale, a krajem 2016. u velikom finalu porazio je demokratsku kandidatkinju Hillary Clinton koja je bila pripremana za tu ulogu zapravo desetljećima.
Bio je to šok po Ameriku od kojeg se Amerika nikad nije oporavila, a sudeći po aktualnim događajima, gotovo osam godina kasnije, niti neće tako skoro.
Danas pak, u vrijeme pisanja ovog teksta, poletio je zrakoplov iz Floride za New York. U njemu se nalazi bivši predsjednik Donald Trump. Dolazi u New York jer se mora pojaviti pred sudom gdje ga se tereti da je prije izbora 2016. platio, preko odvjetnika, novac porno zvijezdi u zamjenu za njezinu šutnju.
Sutra se mora pojaviti kod suca i dati otisak prsta. Reći će, jasno, da se ne osjeća krivim. I to je početak procesa. Pravno nije nešto značajno, ali politički ovo je situacija bez presedana u američkoj povijesti. Nikada nijedan bivši niti sadašnji američki predsjednik nije bio izveden pred sud. Predsjednici u Americi, manje i više štovani, uvijek su se tretirali kao kakve nedodirljive političke ikone, dio američke "političke tkanine" u koji se ne smije dirati. Trump je očito iznimka jer ga sistem kojime je vladao 4 godine zapravo nikad ni nije doživljavao kao takvog, nikad nije bio "jedan od njih".
Prije podizanja optužnice, velika porota saslušala je dokaze o navodnoj isplati 130.000 dolara glumici filmova za odrasle, Stormy Daniels, u posljednjim danima predsjedničke kampanje 2016. Daniels je rekla da je bila plaćena da šuti o seksualnom susretu koji je navodno imala s Trumpom u hotelu Lake Tahoe 2006. godine. Trump poriče da je imao takav odnos s njom.
No, ako jest, to znači da joj je platio 130.000 USD da o tome ne progovora. Ukoliko je sve bilo kako Stormy tvrdi da jest, očito taj iznos nije "odradio svoje".
Daniels, čije je pravo ime Stephanie Clifford, rekla je u medijskim intervjuima da je upoznala Trumpa na dobrotvornom golf turniru u srpnju 2006. Tvrdi da su imali seksualne odnose u njegovoj hotelskoj sobi na jezeru Tahoe, ljetovalištu između Kalifornije i Nevade.
"Nije djelovao zabrinuto zbog toga. Bio je pomalo arogantan", rekla je odgovarajući na pitanje novinara je li joj Trump rekao da šuti o njihovoj navodnoj zajedničkoj noći. Trumpova supruga već tada bila je Melania Trump, štoviše, nedavno je rodila njihovo dijete. Na spomenutom golf turniru nije bila.
Što se tiče same optužnice, mnogi Trumpovi pristaše vjeruju da je ista politički motivirana. Štoviše, čak i Trumpovi političi suparnici iz Republikanske stranke, uključujući i one koji se nadaju predsjedničkoj kandidaturi, osudili su optužnicu te je proglasili politički motiviranom.
Razmotrimo situaciju i iz takve perspektive. Zapravo obje priče bi mogle biti točne. Nije uopće teško zamisliti da je sve bilo baš kako je Stormy Daniels i opisala, od susreta na golf turniru do toga da joj je kasnije, kad je shvatio da bi mogao postati predsjednik, dao novac za šutnju. Zapravo ne bi čudilo ni da je Trump na više mjesta slao takav novac jer ako je imao aferu sa Stormy Daniels teško da je to bila njegova jedina vanbračna avantura.
Stvar je pak u tome što nešto takvo ni ne može nanijeti veliki politički udarac Trumpu. Zašto ne? Jednostavno zato što je on Donald Trump - oduvijek je slovio za "playboya" s Manhattana i svi koji su inicijalno glasali za njega, i kasnije 2020. godine, dobro su znali tko je Donald Trump. Znači li to da su konzervativci zapravo licemjerni jer zagovaraju nekakve tradicionalne obiteljske vrednote dok u isto vrijeme podupiru jednog Trumpa? Naravno da jesu, to isto nije nikakvo iznenađenje.
Pa tako i sada, malo tko od njegovih pristaša zapravo misli da je Trump "nevin" i da su ovo izmišljene optužbe. Ono što pak većina smatra je da su optužbe politički tempirane kako bi Trumpu eventualno nanijele najveću moguću štetu. To je pak itekako moguće i ne bi čudilo. Zapravo otkako se 2016. učinilo da bi Trump mogao osvojiti izbore krenula je jedna neumoljiva anti-Trump kampanja u američkim medijima kakva do tad nikad nije bila viđena, a ista je na snazi i danas jer rastu šanse da bi se Trump mogao vratiti na vlast na izborima 2024. godine.
Bi li ga jedna ovakva optužnica mogla zaustaviti u tome? Bi li zbog toga njegovi glasači odabrali nekog drugog republikanskog kandidata (ako i bi onda bi to gotovo sigurno bio Ron DeSantis)? Vjerojatno ne. Ova optužnica, ako jest politički motivirana, ima za cilj Trumpa potkopati na neke druge načine, posredno.
Tako bi primjerice već sutrašnji dan u New Yorku mogao biti jedan od ključnih. Naime, Trumpovi pristaše - a uvijek je imao poprilično žestoke pristaše - već su najavili da će izaći na ulice, a policija se adekvatno priprema podižući barikade i spremajući se za mogući okršaj i nasilje.
To je zapravo "idealna prilika" da se stvar rasplamsa i da se Trumpa, još jednom, prikaže kao opasnost po samu sigurnost Amerike. Naravno, prva asocijacija na takvu opasnost je napad na američki Kongres 6. siječnja 2022. kada su njegovi pristaše, gnjevni zbog rezultata izbora, pokušali fizički spriječiti imenovanje Joea Bidena pobjednikom.
Dio odgovornosti za kaos sigurno je i na Trumpu, ali ne mari on previše zbog toga. On dobro zna tko su njegovi pristaše i ako bude potrebno ponovno će ih pozvati na ulice. No, sad je i on oprezan jer u New Yorku bi se protiv njega mogla postaviti zamka. Što ako na ulice izađu provokatori koji će odglumiti njegove pristaše s ciljem izazivanja kaosa? Takvo što, dakako, nije neviđeno u političkim podvalama, zapravo vrlo je česta taktika.
Trump je pak svjestan da bi ova optužnica po njega mogla biti i prilika. Naime, ako sve "odigra" kako treba, sebe će prikazati kao žrtvu montiranog procesa, a samim time - još jednom - kao "autentičnog kandidata" kojeg sistem želi onesposobiti. To je po Trumpa idealan scenarij u kojem se on jako dobro snalazi, a i dobro bi mu došao kod njegovih pristaša koji i dalje žele vidjeti alternativca u borbi protiv "washingtonske močvare", zaboravljajući da je Trump bio na tronu te "močvare" četiri godine, ali nije da se baš bavio "isušivanjem" iste.
Nema sumnje da je Trump obilježio američku politiku kao malo koji predsjednik do sad, a njegova aura "političara mimo sistema" i dalje je snažna, pa čak i ako nikad nije bila istinita. Što se pak tiče predsjedničkih izbora 2024., istima važnost raste iz dana u dan imajući u vidu situaciju u svijetu. S najvećim nestrpljenjem će iste čekati ukrajinske vlasti jer bi im gubitak snažne potpore, a istu itekako imaju u Bidenovoj administraciji, bio nepremostivi udarac. Trump pak vjerojatno ne bi bio voljan pomagati Ukrajinu, ali bi još i žešće fokusirao preostale američke snage, u vojsci i utjecaju, protiv Kine. Iz te perspektive svakako se ne može reći da bi povratak Trumpa na vlast bio "dobar po svijet", iako ne bi ni ostanak Bidena!
(Advance.hr)