ANALIZA! Ruska nuklearna ucjena spektakularan je uspjeh za Putina, a evo i zašto

Svijet
ANALIZA! Ruska nuklearna ucjena spektakularan je uspjeh za Putina, a evo i zašto
Vladimir Putin je prošle sedmice iznio pojedinosti o namjeri Rusije da bazira taktičko nuklearno oružje u Bjelorusiji. Nalet alarmantnih izvještaju o tome što je to značilo naglašava mnogo toga što nije u redu sa zapadnim odgovorima na rusko nuklearno zastrašivanje, piše CNN u analizi.

Vladimir Putin je prošle sedmice iznio pojedinosti o namjeri Rusije da bazira taktičko nuklearno oružje u Bjelorusiji. Nalet alarmantnih izvještaju o tome što je to značilo naglašava mnogo toga što nije u redu sa zapadnim odgovorima na rusko nuklearno zastrašivanje, piše CNN u analizi.

Kako su se Putinove riječi prenijele na Zapadu moglo bi biti iznenađenje za Moskvu - ali nema sumnje da će biti vrlo zadovoljavajuće. 

Do sada smo već trebali naučiti ne miješati ono što je Putin rekao s onim što je Rusija učinila ili će učiniti.

PUTINOVI PLANOVI

Putin nije najavio nikakve planove koji već nisu bili objavljeni sredinom 2022. Prošlosedmična navedena namjera nije bila nova - uz nju su samo bili priloženi datumi koje prije nismo čuli.

Slično tome, naširoko se izvještava da je Putin poduzeo ovaj korak kao izravan odgovor na najavu Ujedinjenog Kraljevstva da će isporučiti Ukrajini tenkovske granate koje sadrže osiromašeni uranij. Dok je Putin ranije rekao da će Rusija "odgovarajuće odgovoriti" na takav potez, to nije bio navedeni okidač u subotnjim planovima.

U punoj verziji svog intervjua koju je objavila ruska TV, Putin je izričito rekao da se radi o dugotrajnom planu "izvan konteksta" najave Velike Britanije.

Postoji presedan u dugotrajnom ruskom programu za raspoređivanje projektila Iskander u Kalinjingradu (ruska pokrajina duž baltičke obale) — koji je izazvao novu uzbunu među zapadnim političarima tokom proteklog desetljeća svaki put kad je objavljen.

Rusija je davno naučila da spominjanje vojnog raspoređivanja ne mora biti novo da bi bilo učinkovito, i dosljedno će pokretati vrlo zadovoljavajući val komentara Zapada koji ima prekratko pamćenje da bi ih smjestio u kontekst.

DUGA IGRA RUSIJE

U izvještaju koje je ove sedmice objavio think-tank Chatham House za međunarodne poslove, navodi se kako je ruska taktika nuklearnog zastrašivanja bila iznimno uspješna u sprječavanju Ukrajine da dobije pomoć koja joj je potrebna da dobije rat.

Uspjeh te kampanje može se mjeriti načinom na koji se cijela osnova razgovora u zapadnoj politici promijenila. Ideja upravljanja eskalacijom i načina odvraćanja Rusije zamijenjena je davanjem prioriteta potpunom izbjegavanju eskalacije na temelju pretpostavke da je samo Rusija ta koja može prakticirati odvraćanje.

Rezultat su odriješene ruke za Putina.

Rusija je iskoristila svoje nuklearno oružje kao kartu za izlazak iz zatvora kako bi izbjegla posljedice svojih akcija u Ukrajini. U tome mu je pomogao informacijski ekosustav koji pojačava i igra na nuklearne prijetnje - uključujući ne samo rusku vlastitu mrežu propagandista, glasnogovornika i utjecajnih osoba, već i prave zapadne medijske kuće.

ŠTA TO ZNAČI ZA BJELORUSIJU?

Godinama je predsjednik Aleksandar Lukašenko uspijevao održati određeni stepen neovisnosti, a posebno izbjeći prepuštanje bjeloruske obrane njezinom fiktivnom savezniku Rusiji, odbijajući uporne ruske zahtjeve za tamošnjom zračnom bazom.

Sve se to promijenilo nakon izbora u Bjelorusiji u augustu 2020. Lukašenko se jače oslanjao na rusku podršku za ostanak na vlasti, što je značilo da je Kremlj ojačao stisak oko njegove zemlje.

To je bio bitan preduslov da Bjelorusija dopusti Rusiji da svoje kopnene objekte i zračni prostor koristi za napade na Ukrajinu u februaru 2022.

Bjeloruske oružane snage, usprkos bliskoj suradnji s ruskim, nisu pokazale očitu sklonost ići u rat za Moskvu jer bi to vlastitu zemlju izložilo odmazdi.

A rašireno izvještavanje ranije ove godine da Rusija možda priprema novi napad na Ukrajinu s bjeloruskog teritorija sada se uvelike odbacuje jer Rusija nije postavila snage da to učini.

Ali udari ukrajinskih bespilotnih letjelica na imovinu visoke vrijednosti u Bjelorusiji pokazuju kako je Lukašenko pružanjem pozadinske potpore ruskim vojnim operacijama svoju zemlju svejedno učinio metom. Postavljanje ruskih nuklearnih projektila - ako i kada se to dogodi - znači da Lukašenko svoju zemlju izlaže još većem riziku.

Iako su se dosadašnje ruske prijetnje pokazale ispraznim, još uvijek postoji šansa da Putin naposljetku naredi nuklearni napad ako shvati - pogrešno - da su koristi od toga veće od posljedica.

To se mora promijeniti, jer uprkos svim užasima i tragedijama koje je Rusija nanijela Ukrajini, sličan neuspjeh u odvraćanju Putina ako se odluči upustiti u nuklearni avanturizam imao bi znatno veću cijenu.

Ne propustite