Šta znamo o ukrajinskoj djeci koju je Rusija navodno otela?

Aktuelno
Šta znamo o ukrajinskoj djeci koju je Rusija navodno otela?
Međunarodni krivični sud u Hagu podigao je optužnicu protiv ruskog predsjednika Vladimira Putina i ruske komesarke za prava djece, Marije Aleksejevne Lvove-Belove za masovnu otmicu ukrajinske djece. Britanski list Guardian navodi o kakvoj djeci se tačno radi po ovim optužbama, te gdje bi ona mogla biti sada.

Međunarodni krivični sud u Hagu podigao je optužnicu protiv ruskog predsjednika Vladimira Putina i ruske komesarke za prava djece, Marije Aleksejevne Lvove-Belove za masovnu otmicu ukrajinske djece. Britanski list Guardian navodi o kakvoj djeci se tačno radi po ovim optužbama, te gdje bi ona mogla biti sada.

Guardian navodi da su prvi slučajevi koje je MKS otvorio otkako su tužioci ove institucije pokrenuli istragu o ratnim zločinima, zločinima protiv čovječnosti i genocidu u Ukrajini prošlog februara.

Iz Suda je navedeno da postoje razlozi za pretpostavku da osumnjičeni snose odgovornost za ratni zločin “protuzakonite deportacije stanovništva i nezakonitog premještanja stanovništva iz okupiranih područja Ukrajine u Rusku Federaciju, na štetu ukrajinske djece”. Sudije su rekle da su odlučile da otkriju imena osumnjičenih u nastojanju da spriječe dalje zločine.

Prvi izvještaji da su ukrajinska djeca na okupiranoj teritoriji odvođena u Rusiju, pa čak i da su ih ruske porodice usvajale su se pojavili u proljeće prošle godine. Rusija je svoje akcije predstavila kao humanitarnu misiju spašavanja ukrajinske djece od rata. Međutim, Ukrajina je optužila Rusiju za genocid i opisala ove postupke kao ratni zločin.

O kojoj djeci se radi?
Prema optužbama se radi o djeci koja su oteta iz ukrajinskih državnih institucija na okupiranim područjima, djeci koju su roditelji poslali u ruske “ljetne kampove” iz kojih se nikada nisu vratila, djeci čije su roditelje uhapsile ruske okupatorske vlasti i djeci koja su ostala bez roditelja zbog rata.

Kako navodi Guardian, većina ukrajinske djece koju je odvela Rusija je iz okupiranih područja južne i istočne Ukrajine: Hersonske oblasti, Harkovske oblasti, Zaporoške oblasti, Donjecke i Luganske oblasti, te Mikolajevske oblasti.

Koliko je djece odvedeno?
Rusija je priznala da drži najmanje 1.400 ukrajinske djece za koju tvrdi da su siročad, iako su vlasti te zemlje također navele da je najmanje 2.000 djece otputovalo u Rusiju bez pratnje. Osim toga, nekoliko stotina djece sa okupiranih teritorija je trenutno u Rusiji nakon što su uz pristanak roditelja pohađali kampove za “reedukaciju”, a zatim nisu vraćena.

Šta se desilo sa siročadi?
Prema ukrajinskom Regionalnom centru za ljudska prava su od početka invazije najmanje 400 ukrajinske siročadi usvojile ruske porodice. Sama Rusija je navela da još 1.000 djece čeka na usvajanje.

Ruska komesarka za prava djece Lvova-Belova je sama opisala kako je “usvajila” 15-godišnje dijete iz Mariupolja, okupiranog grada na jugoistoku Ukrajine.

Međutim, veliki broj ove ukrajinske djece ima žive članove rodbine koji ih često očajnički traže. Oko 90% ukrajinske djece koja su živjela u državnoj skrbi u vrijeme invazije bila su “socijalna siročad”, što znači da su imala rodbinu koja nije bila u stanju brinuti o njima.

Ruska državna saopštenja o djeci bez roditelja ne navode imena djece niti daju bilo kakve detalje o tome odakle su ili gdje žive u Rusiji, što otežava ukrajinskim vlastima i međunarodnim akterima da ih identifikuju i prate njihovo kretanje.

U nekim slučajevima su članovi rodbine identifikovali djecu putem snimaka koje su objavili ruski državni mediji te su pokrenuli kampanju za njihov povratak.

Dokumentirani su i slučajevi gdje su djeca završila pod ruskom državnom brigom nakon što su pobjegla od borbi u Ukrajini autobusima za evakuaciju u Rusiju, kao i slučajevi djece koja su odvojena od roditelja u ruskim kampovima.

Šta su ljetni kampovi za “reedukaciju”?
Najmanje 6.000 ukrajinske djece u okupiranim područjima pohađalo je ljetne kampove koje finansira ruska država, a nekoliko stotina njih nije vraćeno svojim porodicama.

Ovi kampovi, koji su u studiji Univerziteta Yale iz februara opisani kao “kampovi za reedukaciju“, su okupacione vlasti promovisale kao način da se djeca sklone od rata.

U izvještaju koji je objavio Yale Humanitarian Research Lab je navedeno da su djeca u dobi od četiri mjeseca pa nadalje su koja su živjela u okupiranim područjima odvedena u 43 kampa širom Rusije od početka sukoba na “prorusko patriotsko i vojno-povezano obrazovanje”.

Guardian navodi da su neki roditelji uspjeli vratiti svoju decu tako što su prošli dugo putovanje od Ukrajine preko Poljske i Baltika do južne Rusije, dok su drugi dali punomoćje “tajnim mrežama antiputinovskih dobrovoljaca da izvuku njihovu djecu iz Rusije”. Međutim, video snimci koje su objavile regionalne ruske okupatorske vlasti u novembru prikazuju stotine djece koja još uvijek žive u kampovima.

Šta kaže međunarodno pravo?
Konvencija Ujedinjenih nacija o prevenciji genocida zabranjuje “prisilno premještanje djece iz jedne grupe u drugu grupu”, a Konvencija UN-a o pravima djeteta zabranjuje “nezakonito premještanje i nepovrat djece u inostranstvo”.

Guardian navodi da je za sada nejasno na osnovu kojeg dijela međunarodnog prava MKS planira pokrenuti slučaj.

Šta tvrdi Rusija?
Domaći narativ u Rusiji je da spašava ukrajinsku djecu od rata. Putinov portparol Dmitrij Peskov također je rekao da Rusija ne priznaje jurisdikciju MKS-a.

Ukrajina, koja također nije članica MKS-u, je dva puta tražila od ovog suda da preuzme nadležnost nad njenom teritorijom.

Ne propustite