OVA ZEMLJA EUROPSKE UNIJE SE SPREMA ZA RAT, 30 GODINA SE NIKO NIJE TAKO NAORUŽAVAO! Vojni analitičar Radić: Obavijestila je stanovništvo

Svijet
OVA ZEMLJA EUROPSKE UNIJE SE SPREMA ZA RAT, 30 GODINA SE NIKO NIJE TAKO NAORUŽAVAO! Vojni analitičar Radić: Obavijestila je stanovništvo
Vojno-politički analitičar Aleksandar Radić u intervjuu za MONDO otkrio je kakve pripreme vrši Poljska za mogući rat. "To su abnormalne količine naoružanja", tvrdi on.

Vojno-politički analitičar Aleksandar Radić u intervjuu za MONDO otkrio je kakve pripreme vrši Poljska za mogući rat. "To su abnormalne količine naoružanja", tvrdi on.

U prvom dijelu intervjua za MONDO vojni i politički analitičar Aleksandar Radić govorio je o bitkama u Bahmutu, kao i o Kini kao faktoru čiju konačnu odluku iščekuje cijeli svijet. U nastavku razgovora o ratu u Ukrajini, Radić se osvrnuo na pružanje vojne pomoći Ukrajini, a govorio je i o Poljskoj, zemlji koja se uveliko sprema za rat. Poljska planira da postane jedna od najvećih vojnih sila na Starom kontinentu, dok će Ukrajina dobiti raketne sisteme Leopard i Patriot u drugoj polovini 2023. godine.

Poljska priprema naciju za rat

„Poljska se već pomirila s idejom da bi moglo doći do rata. To priprema naciju za mogućnost rata u nekom trenutku. Oni su najglasniji kod Amerikanaca u pružanju pomoći Ukrajini. Poljska je naručila nenormalnu količinu naoružanja u odnosu na prethodne kriterijume, u zadnjih 30 godina nema presedana da je neko naručio toliko oružja - 1.366 tenkova, stotine haubica, artiljerije i to je samo početak priče. Radikalno jačaju vojsku, obučavaju stanovništvo, a stanovništvu je poslana poruka da se sprema za rat. Što se tiče Moldavije, tamo se dešava isto što i u Poljskoj, samo nemaju taj nivo organizacije. Rumunija se takođe priprema, jer su naručili američke leoparde. Moldavija je u nezgodnoj situaciji. Nije, ali se u praksi može smatrati dijelom NATO bloka u političkom smislu. "Rusija ima granicu od 400 kilometara sa Ukrajinom i isto sa Moldavijom", rekao je Radić.

Poljska je uložila ogroman novac u sistem odbrane i investicija će se mjeriti desetinama milijardi dolara. Samo od Južne Koreje kupuje više od 1.000 tenkova K2, 672 samohodne haubice K9 i 288 višecevnih K239. Od toga će se većina tenkova i haubica proizvoditi po licenci u Poljskoj. Poslovi sa Seulom tu ne staju, jer je Varšava od njih naručila i 42 borbena aviona FA-50.

Osim sa Dalekog istoka, Poljska oružje kupuje i od svog tradicionalno najvećeg saveznika - Sjedinjenih Američkih Država. Tako će iz Vašingtona biti kupljeno 366 tenkova M1A2 Abrams, od kojih je 250 u najnovijoj SEPv3 varijanti, a u procesu je najmanje 20 višecevnih raketnih bacača HIMARS, koji su se proslavili na ratištu u Ukrajini. da se nabave (uz to, Varšava bi navodno htela da kupi više od 200). Od Amerikanaca se nabavljaju čak 92 jurišna helikoptera Apache 64E, a poljsko ratno vazduhoplovstvo biće modernizovano sa 32 borbena aviona pete generacije F-35A.

"Najveći snadbijevač ukrajinske vojske je ruska vojska"

“Amerikanci su bili i ostali glavni arsenal ukrajinske vojske. Leopardi i sistemi 'Patriot' samo su dio priče. Najveća količina oružja redovno stiže od Amerikanaca, jer Amerikanci žele da se javno vidi kako i čime njihovi saveznici pomažu. Nemci su do sada dosta dali. Očigledno, Nijemci nisu imali dugoročnu ideju o listi imovine koja bi im mogla biti potrebna. Ukrajinski tenkovi su istrošeni u ratu. Činjenica je da je do juče najveći snabdjevač ukrajinske vojske bila ruska vojska, jer su najveću pomoć imali zarobljavanjem ruske opreme. U prvoj fazi rata Rusi su ostavili kompletne tenkovsko-mehanizovane bataljone, ali je ta tehnika bila istrošena. Borbeni gubici, kvarovi, kvarovi, štete, potrošeni resursi, imali su sve. Ruska i ukrajinska vojska sada su u trci za resursima. Ukrajinci traže resurse sa Zapada, a Rusi se moraju sami zadovoljiti. Nije lako ni jednom ni drugom, Rusi imaju mnogo više resursa, ali se na ratištu pojavljuje dosta zastarjele opreme i to dovoljno govori o situaciji sa Rusima. Pojavljuje se tehnika koja je proizvedena 1940. i 1950. godine. Riječ je o artiljeriji, jasno je da oni imaju problema sa snabdijevanjem i proizvodnjom, odnosno sa obnavljanjem opreme koja je dotrajala u ratu, dok ukrajinska strana vodi politiku prosjačenja i dobijanja. Amerikanci su bili glavni dobavljači ukrajinske vojske. Žele da ostanu, ali i da pokažu jasnu spremnost ostalih”, zaključio je Radić.

Njemačka je pristala isporučiti Ukrajini 178 tenkova starije verzije "Leoparda I". Tu odluku donio je njemački Savjet bezbjednosti, a u toj donaciji će učestvovati Danska i Norveška. Prema nezvaničnim informacijama, jedan dio tenkova bi u Ukrajinu trebao stići do ljeta, a drugi dio početkom 2024. godine, prenio je ranije britanski "Reuters".

aleksandar-radic-vojno-politicki-analiticar

 

(MONDO)

Ne propustite