RAT U UKRAJINI, 374. DAN: Lula zagovara okupljanje zemalja koje bi bile mirovni posrednici, američke vlasti prijete kompanijama koje bi eventualno kršile sankcije, Ursula von der Leyen stiže u SAD
Brazilski predsjednik Lula da Silva jedan je od lidera koji se postavio neutralno prema ratu u Ukrajini - uz druge predstavnike BRICS skupine. To je do izražaja došlo kad je bez puno priče odbio njemačkog kancelara Scholza koji je prije par tjedana u Brazil došao tražiti podršku za Ukrajinu. Lula sad predlaže formiranje skupine zemalja, neutralnih zemalja, koje bi bile posrednici u pokušaju postizanja mira u Ukrajini. Hoće li ova inicijativa zaživjeti tek će se vidjeti, no o takvoj mogućnosti razgovarao je ovog tjedna i s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.
Ukrajina je pak, podsjetimo, reagirala relativno dobro na nedavni kineski mirovni prijedlog, svakako puno bolje od SAD-a koji je plan Pekinga odmah odbacio.
Aktuelno:
• Brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva rekao je u video razgovoru svom ukrajinskom kolegi Zelenskom da će potaknuti zemlje da se pridruže mirovnim pregovorima kako bi se okončao sukob između Ukrajine i Rusije.
"Ponovo sam potvrdio želju Brazila da razgovara s drugim zemljama i sudjeluje u svakoj inicijativi koja se odnosi na izgradnju mira i dijaloga", poručio je Lula na Twitteru nakon video poziva sa Zelenskim. Podsjetimo, Lula zagovara stvaranje skupine zemalja koje bi mogle posredovati u mirnom rješenju rata.
• Biden će ugostiti šeficu Europske komisije Ursulu von der Leyen u Washingtonu 10. marta, saopćila je Bijela kuća.
Rečeno je da će za vrijeme sastanka razgovarati o "snažnoj suradnji" po pitanju potpore Ukrajini te borbi protiv klimatske krize, kao i o "izazovima koje postavlja Kina".
• Američka vlada pozvala je tvrtke da poštuju sankcije povezane s Rusijom, upozoravajući ih da bi neuspjeh u tome mogao dovesti do potencijalnog kaznenog progona ili provedbenih mjera.
"S obzirom na širenje sankcija i kontrole izvoza uvedenih kao odgovor na ruski nepravedni rat, multinacionalne tvrtke trebale bi biti oprezne u svojim naporima za usklađivanjem i paziti na moguće pokušaje izbjegavanja američkih zakona", izjavila su ministarstva pravosuđa, trgovine i finansija u zajedničkoj obavijesti. "Kompanije svih vrsta trebale bi se ponašati odgovorno provodeći rigorozne kontrole usklađenosti", navodi se.
• Njemački kancelar Olaf Scholz pozvao je Peking da ne naoružava Rusiju u ratu protiv Ukrajine, nakon američkih tvrdnji da Kina razmatra takav potez. "Moja poruka Pekingu je jasna: upotrijebite svoj utjecaj u Moskvi da potaknete povlačenje ruskih trupa", rekao je Scholz u govoru u njemačkom parlamentu. "I ne isporučujte oružje agresorskoj Rusiji", poručio je.
• Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov optužio je Zapad za "besramno potkopavanje" crnomorske inicijative za žito koja olakšava izvoz ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda iz njezinih južnih luka, izvijestila je novinska agencija RIA Novosti.
Iako je ostala u sporazumu, Rusija sve oštrije kritizira Zapad rekavši da zemlje koje su uvele sankcije Moskvi ne čine dovoljno da ublaže ograničenja na ruski izvoz, posebno gnojiva.
• Novi tim promatrača UN-ovog nadzornog tijela za nuklearnu energiju stigao je u ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje koja se nalazi pod ruskom kontrolom, potvrdio je ruski dužnosnik novinskoj agenciji TASS.
"Stiglo je sedam ljudi - tri stručnjaka IAEA-e i četiri zaposlenika Odjela za sigurnost UN-a", rekao je Renat Karča, savjetnik glavnog direktora ruske nuklearne agencije Rosenergoatom.
Rusija je prethodno optužila Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da je ometala posljednju mjesečnu rotaciju osoblja u postrojenju, za koju je rekla da je bila zakazana za 7. februara.
Glavni direktor IAEA-e Rafael Grossi pak vrši pritisak na obje strane da uspostave demilitariziranu "sigurnu zonu" oko elektrane zbog straha od nuklearne nesreće.