Italija u generalnom štrajku
Hiljade Italijana danas je izašlo na proteste zbog nezadovoljstva prouzrokovanog vladinim mjerama liberalizacije tržišta rada i stalnim rezovima.
U generalni štrak stupili su mnogi sindikati širom države. Italija je već pune tri godine u recesiji, nezaposlenost je dosegla cifru od 13,2%, rekordnu u posljednjih nekoliko decenija.
Čak 43% mladih do 25 godina je nezaposleno.
Italija kaska u ekonomskom oporavku u odnosu na ostatak Evrope zbog spore i obimne birokracije. Nužna je fleksibilnost, poručuju Italijani.
Oko 80.000 građana Italije napustilo je ovu državu tokom prošle godine, a statistike kažu da su to uglavnom visokoobrazovani ljudi, koji su svoj novi život odlučili potražiti prevashodno u SAD-u.
Analitičari se boje da se Italija suočava s ozbiljnim odlivom mozgova.
Neke struje, pak, smatraju da situacija u Italiji nije toliko loša, a ove štrajkove i proteste vide kao hirove sindikata.
Sindikalna organizatorica Annalisa Berte je rekla: Borimo se protiv starih, ali i nadolazećih promjena zakona koje je predložio premijer Matteo Renzi.
Smatramo da će se smanjiti prava onih koji već rade, a neće ništa pomoći nezaposlenima.
Stručnjak za evropsko pravo, poznati italijanski analitičar profesor Carlo Malinconico, smatra kako su zakonske promjene nužne.
Kaže, Italija kaska u ekonomskom oporavku u odnosu na ostatak Evrope upravo zbog birokracije. Nužna je fleksibilnost.
- Razumijem razloge za štrajk i velike probleme radnika u Italiji. Međutim, važna je poruka koju šalju. Ona koja je protiv promjena nije dobra. Mislim da je ova Vlada na dobrom putu traženja rješenja koja će zaštititi radnike, ocijenio je Malinconico.