Francuska u pripravnosti zbog rizika od suše: Ugrožena prijestolnica parfema

Svijet
Francuska u pripravnosti zbog rizika od suše: Ugrožena prijestolnica parfema
Meteo France je zabilježio razdoblje od trideset i jednog uzastopnog dana bez kiše, prvi put od 1959. godine što je stavilo francusku u stanje pripravnosti zbog rizika od suše.

Meteo France je zabilježio razdoblje od trideset i jednog uzastopnog dana bez kiše, prvi put od 1959. godine što je stavilo francusku u stanje pripravnosti zbog rizika od suše.

Ministar ekološke tranzicije i teritorijalne kohezije Francuske, Christophe Béchu, govorio je o sušnoj situaciji s kojom se Francuska suočava već nekoliko mjeseci, prenosi NewsInFrance.

“Ovo je najsušnija zima od 1959. godine”, prisjetio se ministar nakon čega je proglasio Francusku “u pripravnosti”.

Ministar je potvrdio da bi restriktivne mjere “mogle biti poduzete u ponedjeljak, primjenjive od mjeseca marta, kako bi se izbjegle katastrofalne situacije ovog ljeta”.

Bechu je dodao da će se u ponedjeljak sastati sa zvaničnicima svih regija kako bi razgovarali o situaciji, piše Anadolija.

Razina zaliha podzemne vode posebno zabrinjava klimatologe. Prema riječima ministra, dopuna podzemnih voda kasni dva mjeseca.

“To je nadoknadivo, ali treba nam kišni mjesec mart”, rekao je ministar.

Poput energetskih planova koji su uvedeni ove zime, ovaj budući plan za vodu uključivat će “trijeznost” kako bi potaknuli Francuze na umjerenu potrošnju vode za piće.

Kako suša utječe na Francusku industriju parfema?
Prošla godina je bila najtoplija godina u Francuskoj, prema nacionalnoj meteorološkoj agenciji Météo-France.

Rekordi su oboreni i drugim državama u Europi – u Velikoj Britaniji, Španiji i Italiji. Visoke temperature izazvale su suše od kojih se mnoge regije tek trebaju oporaviti.

Snježne padavine u talijanskim Alpama pale su za 53%, a razine vode u slivu rijeke Po, najveće talijanske rijeke, su 61% ispod normale, kažu istraživači.

Niske oseke u Veneciji dovele su do toga da se gondole i vodeni taksiji ne mogu kretati zbog blatnih kanala.

Suše koje su zahvatile mnoge evropske zemlje pripisuju se posljedicama klimatskih promjena.

Klimatska kriza donosi dašak opasnosti u francusku prijestolnicu parfema.

Od 17. vijeka, Grasse je poznat širom svijeta po svom mirisnom cvijeću. Smještenu unutrašnjosti Francuske rivijere, Grasse uživa u mikroklimi koja omogućava poljima majske ruže, tuberoze, lavande i jasmina da procvjetaju.

Danas se u regiji proizvodi cvijeće za neke od najvećih svjetskih luksuznih brendova, uključujući Dior i Chanel, koji troše značajne količine na sirovine iz regije – Grasseov jasmin se prodaje po većoj cijeni od zlata.

Proizvođači iz Grassea su širom svijeta priznati kao lideri u industriji: Unesco je 2018. godine stavio parfemsku kulturu regije na svoju listu nematerijalne kulturne baštine, javlja Guardian.

Ali klimatske promjene ugrožavaju ovu tradiciju. Ekstremni vremenski obrasci kao što su suše, toplotni talasi i prekomjerne padavine otežavaju uzgoj cveća.

Prošlog ljeta, Grasse se suočio sa ekstremnim sušama, zbog čega su neki proizvođači izgubili skoro polovinu svoje žetve. Visoke temperature utiču na buduću kvalitetu ruža i sprječavaju rast nekih cvjetova, poput tuberoze.

Ove godine, žetva tuberoze opala je za 40%. Ipak, to ne bi trebalo utjecati na kvalitetu parfema, već na njegovu cijenu.

Ne propustite