Evropske zemlje smanjile potrošnju plina u jeku energetske krize
EUROPSKE zemlje smanjile su potrošnju plina u razdoblju od avgusta do januara zbog manje potrošnje kućanstava uslijed neuobičajeno toplog vremena, visokih troškova za industriju koje su prouzročile manju proizvodnju i vladinih mjera.
Ukupna potrošnja plina u Europskoj uniji pala je za 19,3 posto u razdoblju od kolovoza prošle godine do januara u usporedbi s petogodišnjim prosjekom u istom razdoblju, objavio je u utorak Eurostat.
Rusija, prethodno glavni dobavljač, drastično je smanjila isporuke plina europskim zemljama u mjesecima nakon invazije na Ukrajinu.
To je prouzročilo rekordno visoke cijene plina u Europi.
Manja potrošnja plina pomogla je zemljama EU-a, a zalihe su pred kraj zime neuobičajeno pune.
Cijene europskog plina padaju od prosinca, ali su svejedno više nego prethodnih godina.
Čini se da će zemlje EU-a uspjeti ostvariti svoj cilj dobrovoljnog smanjenja potražnje za plinom za 15 posto u razdoblju od avgusta do marta, što je jedna od brojnih izvanrednih mjera koje su Bruxelles i vlade članica EU-a uvodile kako bi sačuvale plin i zamijenile Rusiju alternativnim dobavljačima.
"Vrijeme definitivno odigralo ulogu"
Analitičari kažu da se još uvijek ne može konkretno reći što je dovelo do smanjene potražnje u određenim sektorima, ali topliji zimski mjeseci i smanjenje industrijske proizvodnje zbog visokih cijena jedni su od uzroka.
"Vrijeme je definitivno odigralo veliku ulogu", rekao je Jacob Mandel iz Aurora Energy Researcha.
Potražnja u EU-u pala je za više od 22 posto u listopadu, studenom i siječnju, prema Eurostatu.
Prosinac, koji je imao više dana s niskom temperaturom, bilježi manji pad od 13 posto.
Odvojena analiza think-thanka Bruegel pokazuje da je potrošnja u Njemačkoj, koja je najveći europski potrošač plina, pala za više od 27 posto u industrijskom sektoru u januaru, u kućanstvima za 25 posto, a za 12 posto u energetskom sektoru.
Ti su postoci razlika u odnosu na januar u razdoblju od 2019. do 2021.
Pad potrošnje nejednako je raspoređen među državama članicama. U Finskoj je tako potrošnja plina pala za 57 posto, a u Španiji za 14 posto.